Kvě 122007
 

se zuzi

vejmutovka jehliciDnes na mě přišel splín. Ne že by tedy ale přišel sám od sebe … no, ale když už je tady, tak by to chtělo změnit prostředí a přijít na jiné myšlenky. A tak jsem šla do lesa. Mimo cesty. A narazila jsem na místo, kde rostou borovice hedvábné – vejmutovky.

 

 

 

 

 

vejmutovka

Vidíte ten rezavý plácek pod stromy? Nikde nic, žádný podrost … Vejmutovka má totiž velice agresivní jehličí – je kyselé a špatně se rozkládá. Proto ve vejmutovkovém lese nenajdeme klasický lesní život. Jehličí si leží na zemi, nehodlá se rozkládat a zabraňuje plodům původních stromů klíčit.
Vejmutovka pochází ze Severní Ameriky. K nám byla dovezena koncem 18. století. Začala se vysazovat do parků, lesoparků a bohužel i do přírody. V přírodě si však nenašla své místo v ekologickém řetězci a začala se šířit. Z pohledu člověka byla vítaným doplňkem lesa, má kvalitní dřevo, ale příroda se na ni kouká jinak … příroda neumí po vejmutovce uklízet. Ale nejenom v jehličí je problém. Vejmutovka bohatě plodí již ve 20 letech. Borovice lesní teprve až po 50 letech růstu. Ale to není všechno. Semenáčky tohoto neofytu (druhy zavlečené přibližně po roce 1500 – po objevení Ameriky v roce 1492) rostou daleko rychleji než ostatní stromy a je tedy znemožněn růst původních druhů.

vejmutovka siska

A takhle vypadají její šišky. Důležitým poznávacím znakem vejmutovky jsou tenké měkké jemné jehlice rostoucí ve svazečku po pěti (borovice limba má také svazky po pěti, tu však v českém lese nenajdete, spíše v parcích).

les budka

Nevyhovuje vám díra (tedy vletový otvor)? Požádejte datla. Ale pozor, ať si neztupí zobák, ta původní díra je totiž oplechovaná, musí o štych níž…

polocas rozpadu

Poločas rozpadu …. Jak dlouho trvá než se rozpadne plechové umývadlo? Nevím, a také nevím, jak tu právě tohle trčí dlouho v jehličí … ale půlka už orezla. Dno zmizelo, zůstaly boky. Ty ale půjdou do ptáků" pomaleji. Podívám se sem za deset let. Schválně!

Zuzi

Zdroj některých informací: www.priroda.cz 

 Posted by at 22.25

  13 Responses to “V lese”

 1. Co Ty všechno nevíš …A ta první fotka se mi moc líbí, z té by mohla být zajímavá grafika, třeba.

 2. Gombo,ty jsi tak rychlý … teprve teď se mi to podařilo doplnit o zdroj, a tak snadno zjistíš, že všechno opravdu nevím …

 3. … a dík za uznání, mně se také líbí, upravila jsem ji trochu barevně…

 4. taky se mi nejvíc líbí ta první 🙂 datlova ďuzna je hustá 😀

 5. zajímavé, dík ještěrko,tu fotku jehličí jsem považovala za outsidera. nevýrazná atd … ořízla jsem ji a dodala jiný tón a jaká je z ní “kočka” :o)

 6. zaměstnáváš šikovné ještěry.
  akorát máš v záhlaví 2x definici pro favicon, nechal bych jen ten druhý řádek s “shortcut icon”.
  a vidím ve zdrojáku, že máš mnohé odkazy v nadbytečném tvaru třeba “www.muris.bloguje.cz”. stačí běžně psát kratší “muris.bloguje.cz”, máme chytrého admina na bloguje, mu to funguje i tak.

 7. LB,tak jsem to v zákulisí “poklidila” a sama, bez ještěrky, ta asi ještě spí … :o)

 8. LBty mu ale hezky podkuřuješ … adminovi

 9. Hezkýýý…Díky, ze stromů mám asi nejraději borovice (a teď nemám na mysli vánoční) a ráda se dozvídám něco navíc…
  Umyvadlo-lavór mě nepřakvapil… my už potkali v lese i VANU!

 10. lední brtník: lepší dvakrát, než ani jednou :)))

 11. Díky za komentáře,už jsem se vzpamatovala a jsem zase k použití! Včera jsem se totálně fyzicky zničila na vycházce a prospala jsem odpoledne a večer a noc s krátkými vynucenými přestávkami. Jsem blázen!

 12. :-)))A já jdu teprve spááát :-), tak přeju hezkej den a dobrou noc zároveň…

 13. tak dobrou Ireno ….

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient