jarní – louky, meze, okraje lesa
Rožec polní a níže ptačinec velekvětý a ještě ptačinec žabinec jsou příbuzní – patří do čeledi silenkovitých. Základní znaky shodné, vývoj druhu podle životního prostředí…
Rožec polní najdete na výslunných místech. Na skalkách, stráních, mezích, okrajích cest, chudých loukách, vždy v bohatých trsech. Je to nízká bylina (bylina protože nedřevnatí). Tuhle skupinku rožců jsem objevila na okraji silnice, v zatáčce.
Ptačinec velekvětý. Ten má rád stín nebo polostín a vlhčí prostředí. Vyrůstá do větší výšky než rožec a je takový dužnatější, rožec je vysušený. Najdete ho nejspíše v hájích a zase ne ojediněle, ale v bohatých společenstvích. Nevěřili byste, co se dá všechno objevit, jen když jdete po silnici a sledujete příkopy a jejich okolí. Fotografii jsem pořídila na travnaté stráňce zastíněné keři hned pod silnicí, na stanovišti, kam za celý den sluníčko nedosáhne svými paprsky. Skoro :o), fotka mě zrazuje :o)…
Česnáček lékařský. A už jsme na okraji lesa u silnice a zdálky vidím typické vyšší rostliny – česnáček. Má rád zastíněná místa v hájích, křovinách, na rumištích. Ovšem já na zahradě žádné rumiště nemám (nebo žeby?) a roste mi tam taky. A zase na stinném místě. Nemůžete se splést, česnáček poznáte rozemnete-li list. Ucítíte typickou vůni/pach česneku.
Janovec metlatý – až metr vysoký polokeř… miluji janovec, jeho zářivě žluté květy rozsvítí suchou mez a fádní okraj lesa. Potrpí si na chudé půdy, i písčité.
neuvěřitelné příhody dnešního dne nechám na zítra, jdu se dívat na Eurosong. zuzi :o)
kytí hezký 🙂 aha, takže neuvěřitelné příhody až zítra… počkám 🙂
zítra, ještě je to příliš čerstvé :o)