Úno 032007
 

myšlenky jiných

 • Spisovatel Bohumil Hrabal má výročí, odevšad na mě kouká. Ano, dokonce kulaté ( Bohumil Hrabal [28.3.1914-3.2.1997] – – 10. výročí úmrtí). V Reflexu 5/2007 je mu věnován článek Nesnesitelné pábení. Ještě jsem ho nečetla celý, ale zaujala mě docela hodně část, kde se ptají několika osobností, jestli už teď lze hovořit o jeho nesmrtelnosti. Je moc zajímavé číst osobité názory, porovnávat mezi nimi a zvažovat s kterým se ztotožnit. Jednoznačně nejvíce mě okouzlila odpověď Vladimíra Franze (na www.reflex.cz (dostupné od 8.2.) svou poetičností, svou obrazností … dále jen některé myšlenky jiných:

Zjednat si v hlučné hospodě pozornost vyžaduje podobné umění jako zjednat si pozornost čtenáře. Základem je mít co říci a umět to říct.

Nesmrtelnost bude nějak souviset s počtem čtenářů, aktualizovaných zmínek v médiích a podobně. Možná však nejde jenom o množství, ale též o intenzitu, s jakou má kdo jeho texty rád či nerad, obojí je odrůda lásky.

 • Fenomén smrti – velmi zajímavý text Ondřej Štindla vyšel na toto téma v dnešních Lidovkách.Jmenuje se Potoky druhých slzí . Popisuje fenomén nazvaný okázalý soucit – emociální turistiku po cizích osudech, jedinou dostupná náhražka umožňující člověku truchlení zadarmo bez osobní ztráty a taky bez následků.

V této souvislosti (smrt KS) mě upoutalo v témž čísle LN v JUKEBOXU Jiřího Slívy několik obyčejných a přece výstižných vět … po tom bulváru, co už týden vykřikuje do světa svá neomalená hesla se tohle všední lidské posouzení čte jako balzám… lze-li to tak ale nazvat?

Ptáte se, jak vnímám to, co se děje kolem jeho smrti. Do zákulisí nevidím, ale cítím v tom tři aspekty.

Zaprvé – když si v určitém věku člověk bere o třicet let mladší holku, nedocení, jak to bude vypadat někdy za deset let.

Zadruhé, když je člověk dobrý skladatel, tak by se možná ještě nemusel pouštět tak zásadně do podnikání, protože nemusí být stejně dobrý kšeftsman jako muzikant a může se dočkat podrazů a krachů.

A zatřetí, chápu, že dobrý a ambiciózní skladatel chce psát rozsáhlejší a závažnější útvary, ale měl mít po boku někoho, kdo by mu řekl – klid, ve svém oboru jsi všeho dosáhl, teď si piš třeba něco pro sebe a užívej si spokojeného listopadu života.

Zuzi

 Posted by at 21.37

  6 Responses to “Jen pár maličkostí”

 1. Ahoj Zuzi,
  protože nějak nemám čas číst cokoliv, chtěl jsem si počíst něco o smrti KS, ale ten tvůj link byl k ničemu. Dělám něco špatně nebo něco neumím?
  Jakožto dost postarší pán si představuji že bych si pořídil mladou přítelkyni (alespoň), nějak mi to nejde. Naštestí nemám peníze, takže mi takovéto problémy nehrozí.
  Koukám co všechno zvládáš. A ještě ty buchty vyfotografuješ! To schválně chceš dělat lidem chutě? Odpoledne jsem musel jet pro chleba, ani jsem vlastně nesnídal, už jsem doma nic neměl. Tak jsem si koupil alespoň Michelský koláč s mákem. Ten tady dělají dost dobrý. Ale na tomhle bylo méně máku než obvykle.
  M.

 2. Ahoj M.Děkuji za hezký vzkaz, takový v pohodě, hmmm… přestože na Michelském koláči bylo méně máku než obvykle :o(. S tím linkem… já neslibovala, že si naklikneš něco o smrti KS, ale něco o okázalém truchlení … tak čti pořádně než na něco klikneš, a jdu to zkusit, jestli jsou odkazy živé. Pro jistotu. Z.

 3. děkuji M.,opravila jsem to… :o)

 4. To je hrozné! Místo abych se dočkal vděku, že jsem jí upozornil na chybu, tak mě ještě vynadá, že jsem na to neměl klikat! No ženská, co od ní člověk může čekat…
  M.

 5. takže to chápu tak, že si klepeš na čelo? Já taky!

 6. Jo,Muris, nevím proč se takhle štval jako chrt, když byl podle mně stavěný úplně obráceně (soudím podle jeho projevu, co jsme měla možnost slyšet…)a chytrý byl dost …

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient