Pro 312006
 

recept na Novoroční štěstíčka

Více než kdy jindy slyšíme koncem roku ze všech stran slova pohoda, klid, spočinutí… ale já mám dojem, že udělat si čas na tu pohodu a klid to bych snad mohla, i když … stále mě něco honí, stále mám pocit, že je něco někde nedodělaného, tak se tam vrtnu a pak zase někam jinam… a když si konečně čas najdu … jak ho naplnit? Jak se dělá pohoda? Umím to vůbec? Cítíte to také? Kdepak, střídání stavů klidu a pohody, kyvadlo se nachyluje stále na jednu stranu. Co se snažíme zamaskovat prací? Strach ze sebe sama, z hlubších myšlenek, které se vynořují když opustíme ty všední, stále nás pronásledující?

Nedávno jsem měla zde motto: Do vlastního nitra vcházej bez klepání.. a teď je výjímečný čas, zvláštní příležitost, kdy můžete zkusit srozumět se se sebou samým – pustit si sama sebe k tělu a můžete zažít i hřejivý pocit lidského sblížení … a tak alespoň na chvíli zastavit vteřiny věčnosti … zažít malý obyčejný zázrak…

Klid… ve staré Číně bylo zvykem dávat novoroční štěstíčka – do cukroví zapečené malé čínské psaníčko pro štěstí, což tak to zítra zkusit???

Opíšu vám recept, přiložím nepovedenou fotku a posílám vám všem i jedno již otevřené štěstíčko:

Sedni si každý den na pět minut a nalezni v sobě klid. Opravdový klid a pokoj – takový, jako když se stane o Vánocích zázrak.

Recept na Novoroční štěstíčka:

sladka pranicka

Štěstíčka poprvé upekl zhruba před osmdesáti lety kuchař čínské národnosti žijící v Americe. A stojí za to si je vyzkoušet, i když je jejich příprava trochu komplikovanější. Vydrží ale déle než den a je s nimi zábava.

Do každého štěstíčka se totiž zapéká přísloví, přání nebo předpověď. A někteří osvícenější kuchaři do nich vkládají dokonce bankovky nebo drobné dárky.

Předehřejte troubu na 150 stupňů a připravte si plechy, do kterých rozložte papír na pečení. Na deset kusů sušenek potřebujete 2 větší bílky, které do pěny ušlehejte se 3 lžícemi rostlinného oleje. Uložte do chladu. Do mísy nasypte 8 polévkových lžic mouky (nejlépe hladké), 1,5 čajové lžičky prášku do pečiva, na špičku lžičky soli, 6 pol. lžic moučkového cukru a 2 pol. lžíce vanilkového cukru. Dobře promíchejte se 4 čajovými lžičkami vlažné vody a posléze ušlehanými bílky. Těsto by mělo být hladké, bez hrudek a polotekuté.

Těsto nakapte na papír na pečení a krouživými pohyby vytvarujte kolečka tak, aby se těsto rozprostřelo rovnoměrně. Pečte dozlatova, zhruba 15 min. Postupně tvořte štěstíčka (vložte vzkaz, překlopte na polovinu a ohněte přes obrubu sklenice nebo vařečku). Těsto se musí tvarovat horké, proto pracujte v bavlněné rukavici. Sušenky vyndávejte z trouby postupně, ale troubu stáhněte na polovinu.

Zdroj: http://lidovky.zpravy.cz/netradicni-silvestrovske-chutovky

-db0-/ln_noviny.asp?c=A061230_000139_ln_noviny_sko&klic

=216950&mes=061230_0

a Elánplus 12/2006

 Posted by at 22.57

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient