Lis 142015
 

PUNČOCHY A PONOŽKY – Objekty textilky Loana jako živá součást ulice Bezručova. Prohlídka nejstarší budovy s novými prostorami obchodů, kaváren, galerií. Zakončení v ateliérech 3. ETÁŽE s představením připravovaných záměrů ve městě (nový územní plán, soutěže…). Neformální diskuse ke všem tématům týkající se našeho podhorského města.

LOANA – kdo z nás “starejch” by ji neznal. Máme ty poctivý komunistický značky vypálený v paměti jako doživotní cejch! A právě do areálu LOANY máme dnes namířeno. Sraz je v pět odpoledne před knihovnou.

Den architektury v Rožnově graduje. Na jeho třetí a poslední část se nás Rožnováků dostavilo ke knihovně moc. Takový zájem pořadatelé jistě nečekali… Snímek odpovídá době před pátou. Jak je v Česku zvykem, na sraz se dochází naknop. Takže tu ještě všichni nejsme.

45

Pohled na nádvoří LOANY s parkovištěm. Jak pravil architekt Janča, dobré parkoviště je základ a rozhoduje o úspěšnosti projektu.
Nacházíme se naproti objektu Restaurace Brasserie Avion, na zahradě se sochou Rozsévače Maria Kotrby.

Majitel Brasserie je současně investorem Multifunkčního centra LOANA. Není bez zajímavosti, že budova restaurace byla otevřena v roce 2003 po rozsáhlé rekonstrukci vily původního majitele továrny na zpracování vlny Leo Brilla. Vila byla postavena v letech 1903 – 1905. Po znárodnění, v období budování socialismu, až do roku 1998 byly v prostorách vily závodní jesle LOANY.

53

Architekt Karel Janča nás seznamuje se svým projektem Multifunkčního centra LOANA, po rožnovsku jmenované Brillovka. Ano, ta fasáda je z rezavého plechu se zafixovaným povrchem.. Líbí, nelíbí? Komu se nelíbí je zaprděný tradicionalista, komu se líbí je snob z rožnovské kavárny :). Je dobré se oprostit od všeho co nás v mysli tíží a podívat se na rezavou fasádu očima dítěte. Ten rezavý obklad je nezvyklý, ale docela provokuje. Já jsem pro.

46

Architekt Janča stále hovoří o všem podstatném. Industriální architektura je dnes v kurzu, a tak se těším, co nás v právě rekonstruované budově čeká.

47

Již jsme v budově, opět malé poučení a již se můžeme sami podívat do některých z čerstvě připravených prostor pro nájemce

Společnost Neovit koupila část bývalé továrny Loana počátkem roku 2013 a postupně revitalizuje území a část budov o celkové ploše 5 000 m2.  Komplex čtyř budov zahrnuje celkem 4 500 m2 stávajících podlahových ploch, 22 400m3 obestavěného prostoru k pronájmu, zbývající plochy tvoří vnitřní dvůr a velkorysé venkovní parkování. Rekonstrukce proběhne ve třech etapách a komplex nabídne postupně zdravotní centrum, obchody a služby a kanceláře k pronájmu. Již dnes je většina prostor “dopředu” pronajmuta.

48

Industriální architektura ve vizi architekta Janči. Má rád heraktitové stropy a stěny přiznávají betonové tvárnice. Šedý prostor aktivuje žlutá a signální žlutozelená barva stěn a stěrkových podlah. Zajímavým prvkem jsou “neviditelné” světlíky.

48a

Interiér k pronajmutí

54

A jsme zase venku a obhlížíme fasádu revitalizované výrobní haly Brillovy továrny, kde sídlí v prostorách 3. Etáže naši průvodci – architekti společnosti HENKAI, kteří pro nás Den architektury v Rožnově připravili.

49

Lišácký pohled pana Investora – Jiřího Študenta (spol. s r.o. NEOVIT)

50

Budoucí multifunkční centrum se stále buduje. Pan investor má radost, až na výjímky jsou již všechny prostory pronajmuty. Budově bude u vchodu dominovat Kotrbova socha Rozsévače, která se sem přesune ze zahrádky u protější Brasserie.

51

Mírně upravená fasáda objektu, kam za chvíli půjdeme podívat a kde akci zakončíme.

52

Zde se ještě nerevitalizovalo, snad i bude!

55

V budově má sídlo též společnost s r.o. TAROS NOVA – projekční a stavební firma, pracující se dřevem, ocelí a betonem s mottem: „NÁŠ ŽIVOT JE PŘÍLIŠ KRÁTKÝ NA TO, ABYCHOM DĚLALI PRÁCI, KTERÁ NÁS NUDÍ NEBO NEBAVÍ.“

75

Na fotce nejznámější stavba firmy: Česká Pojišťovna Praha – administrativní budova.
Jedná se o čtyři obrysově shodné dvoupodlažní střešní nástavby zaobleného tvaru připomínající vzducholoď.

56

Vcházíme a od první chvíle nás pozitivně vyladí hravý a barevný retro interiér s množstvím vychytaných detailů. To retro v uvozovkách.. nové se zde snoubí s tradičním a původní industriální interiér se nezapírá. Skvělé je využití mnoha původních průmyslových předmětů, které dostaly nový háv, v tom smyslu si všimněte stolků.

57

To je ono! A křesla.. paráda! Staré parkety a šedý litinový radiátor. Interiér projektovala švédská firma (informace architekta Janči)

58

Kuchyňka s barem

59

Toalety s posuvnými dveřmi

60

Vstupní část, bokem toalety a šatna, vše umístěno ve volném prostoru a barevné řešení spolu s bizarními prvky navozuje pocit lehké, úsměvné až bláznivé hravosti.

61

Modrá špulka, staré židle a paní v zelených kalhotách, kterou máme zachycenu na mnoha fotografiích. Z poledne i večera.

62

Zasedačka, jak jistě tušíte.. Strohá. Zde se pracuje a rozptýlení není žádoucí. Sranda jde stranou.

63

Nemůžeme se nabažit té rozmanitosti, která působí tak mile, živě a mladě. Na druhé fotce TAROS u vstupu si povšimněte barevných informačních tabulek. Vedou od nich stejnobarevné “ploché kabely” až na místo určení. Jako když si Jeníček s Mařenkou značili cestu neznámým lesem.

64

Potěšte se tím hravým stylem kombinujícím nábytkové retro ikony s vynalézavostí designera čerpajícího lehce z průmyslového tvarosloví. A nechybí bedny a přepravky. Nemusí být holt vše “kůl” a v cajku.

65

Otevřená pracoviště nás zaujala též plastovými podložkami pod židlemi. Tak to si pořídíme domů taky.

66

Tak to tam vypadá…

67

A taky tak…

68

Rožnovské osobnosti, znáte je Rožnováci?

69

O přestávce se třeba se patřičně uvolnit a rozhýbat ztuhlé svaly

70

Líbí se nám tu

71

Archiv, kulečník a sympatické křesílko

72

Celý prostor je otevřený, jen pár kanceláří vlevo od vchodu má skleněné posuvné dveře.

73

Zasedačka uprostřed chodby nebo prostor pro kolektivní oslavy? Kolem prochází architekt Janča, který nám vysvětlil o co v tomto prostoru “jde”. Pořadatelé, mladí hoši z Henkai to občas trochu podcenili. Ale stejně je to od nich záslužný čin, ten Den architektury v Rožnově.

74

Vstupní prostor ještě jednou. Telefonní budka jako intimní místo k nerušenému telefonování. Také si zde člověk může slovně ulevit, když je to potřeba. Na této fotce pozná vnímavý pozorovatel u hasičáku sedícího pána s paní! Ano jsou to ti, s kterými jsme se fotili v poledne na pikniku v městě. Opět se na nás pěkně zubí, a tak to má na fotce být. Žádný kyselý ksichty :).

75

Tahle fotka už tu jednou byla, schválně… kdo si pamatuje co je na fotce??

76

POZOR !!!! Změna. Jsme v prostoru 3. etáže. Ptáte se co to znamená? A chcete vědět něco víc? Nejlepší je přijít na nějakou vernisáž budoucí výstavy a omrknout to na vlastní oči. Jsme u vstupu a vidíte tu kouzelnou kuchyňku s travním porostem? Tráva to ale není, pokusím se tu rostlinu později identifikovat.

ikona

 3. Etáž je unikátní prostor v nově zrekonstruovaném interiéru bývalé Brillovy továrny.
Navržen pro tvořivé jednotlivce a malé kolektivy.
 Citlivá revitalizace bývalé výrobní haly Brillovy továrny zhodnotila nejcennější kvality této industriální architektury z 30. let 20. století.

Vysoké stropy a obrovská okna vytvářejí velkorysý prostor, který je pro současnou rožnovskou architekturu zcela netypický a svou dispozicí výjimečný.
Rozlehlá hala je členěna na řadu ateliérů a studií se společným reprezentativním prostorem. Architektonický koncept rekonstrukce vytvořil Daniel Baroš a Michal Nejezchleb ze studia Henkai architekti.

77

3. ETÁŽ nás okouzlila stejně jako prostor o etáž níže. A máme tu malé občerstvení. To vždy přijde vhod a dobře naladí!

78

Dlouhá bílá chodba s okénky a dveřmi vedoucími do jednotlivých ateliérů. Původní podlaha je úžasná

79

Industriální architektura interiéru 3. ETÁŽE

80

Nahlédnutí do malířského ateliéru

81

Hahaha, kuchyňská linka pro všechny a rezavá horní sestava evokuje Jančovu fasádu. Rostlina tvořící porost na hlavě linky se pravděpodobně jmenuje šáchor, druh cyperus zumula. Ale jista si tím nejsem.

82

Je po přednášce o Rožnově (houslista v saku z poledne nám představil svou diplomku věnovanou architektonické vizi budoucího Rožnova a rozboru současného, v souvislosti s obytnými zónami, zónami nákupními a unikátní dopravní situací hlavní rožnovské tepny vedoucí městem z Valmezu a mířící na hranice se Slovenskem) a začíná volná zábava. My odcházíme domů.

Set1263from__DSC7123

A rozloučíme se pohledem do studia Henkai s architektem Nejezchlebou nebo snad Nejezchlebem? Ve svém ateliéru mají také malou etáž

Odkazy: Studio Henkai architekti

janca architect – NEOVIT / Loana Rožnov

NEOVIT / Loana

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  2 Responses to “3. říjen 2015 – Den architektury v Rožnově – 3. část / VEČER”

  1. Díky za krásnou reportáž, když už jsme tam nemohli být, toto je opravdu plnohodnotná náhrada. Vím, jakou to dá práci, takže oceňuji a tleskám. A klobouk dolů před rožnovskými architekty!

    • A já Báro děkuji za zpětnou vazbu. To mi to ale dalo, než jsem zprávu dokončila. Momentálně se cítím jako štvanec a vůbec se mi to nelíbí. Ale ještě do konce roku to tak bude….

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient