Říj 152015
 

ROŽNOV POD RADHOŠTĚM JAKO MÍSTO VÝLETŮ (A UTAJENÉ KVALITNÍ ARCHITEKTURY) -Procházka po domech bratří Šlapetových (a jiných) s výkladem historika a architektů.

 

Sraz byl v 9:00 u Společenského domu. Na místě jsme se ocitli první a ještě dlouho to tak zůstalo, neboť jsme přišli půl hodiny před devátou. V devět však už bylo u “Spoláku” pěkně živo.

Rozjezd byl ze strany pořadatelů poněkud rozpačitý, ale postupem času se to vylepšilo. Mnohé informace si ale nyní už jen těžko vybavuji nebo mi unikly.

Akce, podle nás víceméně utajená (málo propagovaná), přilákala nečekaně mnoho zájemců a během dne se jejich množství neustále zvyšovalo. A večer v Loaně nás už byly pořádné davy. Což organizátory jistě potěšilo, ale možná i zaskočilo.

Ranní architektonická procházka byla z větší části věnována vilám, jež ve městě ve 30. letech postavili světoznámí architekti bratři Lubomír a Čestmír Šlapetové. Ale hoši nás na vybalili i jiné lahůdky a nakonec jsme zůstali docela paf.

Mohu-li vily spatřené shrnout a rozdělit do několika kategorií, pak autentické šlapetovské jsme spatřili tři, citlivě revitalizované dvě, další dvě upravené tak nějak, že jen znalec by v nich vytušil architekta Šlapetu. Mám ráda, když vily stárnou jako lidé, nedochází k zásahům plastického chirurga a nehýbá se ani s fasádou. Jak to bylo, tak to je a šmytec. A opatrně dodávám, že nejlépe i uvnitř – podlahy, záchod, koupelna, schodiště… Jenže to je pohled nerozumného idealisty a vím, že s ním neobstojím. To mi ale nebrání jásat radostí nad každou spatřenou “ruinou v původním stavu”. –  A pak tu máme kategorii poslední – domy zprasené. Také jsme jeden takový viděli, a to poznání bylo pro nás strašné!!

Pro další komentáře pod fotkami použiji informační listy architektů z Henkai (mimochodem, nepřipomíná vám to něco jako Mňága a Žďorp?) a také plánek výletu s body zájmu stažený z jejich webu.

A jdeme na fotky. Jak jsem již řekla, spousta věcí se mi z hlavy vykouřila, ale dojmy a pocity tam ještě jsou. A obrazy! Mám totiž fotografickou paměť.

Set013from__DSC6731

Slučák u Spoláku :). Nečekaná sešlost.
2

Uvítání a uvedení do obrazu… nevíme kdo je kdo… vedení se nám nepředstavilo. Rozjezd rozpačitý, málo dokreslujících informačních textů, o jejichž existenci jsme netušili, ale sestava se nakonec ukázala silnou. Architektů a členů stavební komise jako když naseje. A to bylo pro nás, občany, příjemné a užitečné.

mapka

Mapka s trasou pochodu architektonické vycházky. Začínáme u nábřeží, postupujeme lomeně k severu, k domu čp 717, víkendovému domu manželů Vítězových, kus cesty se vracíme po svých stopách a směřujeme lomeně přes zalesněný kopec Kozinec k jihu, odbočka na východ a návrat k nábřeží.

Set033from__DSC6737

První zastávka – čp 617 dům O. Špičáka / 1932/ bratři Šlapetové. Úhledný domek, ale kdo by to řek?
Na přiložených materiálech pod fotografiemi z vycházky můžete porovnat situaci dříve a dnes.

Set043from__DSC6740

Druhá zastávka – čp 2198 dům O. Winklera / 1966 !/ Čestmír Šlapeta
Překvapení. Ale moc toho nevidíme.

…Po návratu ze studií podnikli bratři Šlapetovi, dvojčata, „cestu za poznáním“ do Francie a Spojených států amerických (1930–1931) a po návratu počátkem 30. let se rozhodli založit vlastní kancelář. Kancelář nejprve sídlila v Praze a měla pobočku v Moravské Ostravě, kterou vedl právě Čestmír.

V prosinci 1936 se Čestmír oženil. Jeho bratr se oženil v červnu 1937 a usadil se v Olomouci, kde rovněž otevřel projekční kancelář. Další spolupráce bratrů byla už jen příležitostná.

Na začátku druhé světové války uzavřel Čestmír svůj ateliér a pracoval pro Zbrojovku Brno. V letech 1948–1950 obnovil svou projekční kanelář, záhy byl ale donucen ji uzavřít a pracoval pro různé firmy. V roce 1967 byl pozván k roční stáži do Stuttgartu. Po okupaci Československa v srpnu 1968 zůstal v Německu, kde působil jako samostatný architekt v Gautingu.  (zdroj Wikipedie)

5

Třetí zastávka – čp 750 dům R. Prachla / 1939 / Čestmír Šlapeta. Ani ryba, ani rak a oranžová fasáda… dům ztratil svůj prvorepublikový pel.
Na tomto místě nám architekt dokládá a doplňuje i obrázkem nerealizovaného domku bratra -dvojčete dvojí tvarosloví šlapetovských domků. Funkcionalistické pojetí s plochou střechou a naopak se střechou sedlovou a rustikálními prvky. Snad si to pamatuji dobře.
A safra, jak se jmenují ti dva pánové po Nejezchlebově boku?! Pro dnešní den byli oba důležití..

Zde je namístě zmínit dvě nejpoužívanější slova v architektonickém názvosloví architekta Nejezchleba: tvarosloví a barák. S barákem to možná není tak horké, ale díky za jeho oživení. Dost bylo domů!

6

Čtvrtá zastávka – čp 677 dům Karla Krystýnka / 1931 / Lubomír Šlapeta.
To se povedlo! Hned vedle vykukuje další barák hodný naši pozornosti, viz níže.

7

Vila ředitele Klosse / čp 676 / autor: stavební firma Barabáš – Bayer
Rekonstrukce zahájena, na výsledek si počkáme

8

Víkendový dům manželů Vítězových čp 707 / 1936-37, arch. Lubomír Šlapeta. Původně rekreační sídlo rodiny přerovského továrníka se stalo později místem trvalého bydlení nejen paní domu, ale i obou jejích dětí.
Krásný dům a krásný příběh..

Tento dům jsme sami nedávno navštívili a o jeho osudu jsme napsali rozsáhleji zde. Tak si ten příběh přečtěte..

8a

Pohled na oblast Rybníčky z kopce Kozince, jehož zdolání bylo milým zpestřením architonické vycházky. Už bylo baráků příliš, stromy potěšily. A hned pod Kozincem nás čekala další zastávka

9

Koliba Kordulka architekta Vladimíra Kalivody, čp 648. Není to žádný super hit, ale dobře odvedená práce. A to není málo.

9a

V blízkosti Kordulky se nacházejí dva rekreační komplexy – vpravo hotel Energetic a vlevo penzion Forman. Pan architekt pod vousy kritizuje současné přestavby, jen Kordulku uprostřed chválí, ale nepřechválí. S architektem Kalivodou se setkáme na naši další zastávce.

10

Sedmá zastávka – Experimentální vila manželů Urbancových, Slezská 1461 / arch. Vladimír Kalivoda (pozdější úpravy arch. Kamil Mrva)

11

Kalivodovu vilu jsme nedávno na našich toulkách obhlíželi a více se o ní dozvíte zde. 

Rekonstrukce včetně fotografií zdařilého interiéru http://stavbaweb.dumabyt.cz/rekonstrukce-vily-od-architekta-kalivody-12591/clanek.html

12

Osmá zastávka – čp 703 dům J. Vondráčka / 1933 / Čestmír a Lubomír Šlapetové (rekonstrukce a dostavba OK PLAN 2010-2013). Skvělá práce a skvělý je také investor a zároveň majitel, který nás pozval do zahrady.

14

S bílou strohostí funkcionalistické vily černý hranol dostavby dobře ladí. Přízemní bezbariérová stavba je určena pro rodiče investora.

IMG_6624

Zcela vlevo k nám hovoří majitel vily a zde se také poprvé objevuje v roli průvodce v souvislostí s rekonstrukcí této vily architekt Karel Janča. Setkáme se s ním v podvečerním LOANĚ.
Mladík v bílém tričku a staženými dlouhými vlasy spolupracoval na rekonstrukci Kalivodovy vily (viz předchozí zastávka) a podal nám zasvěcený výklad. Bohužel nám uniklo jeho jméno..

16

15

Více se o historii vily a rekonstrukci dozvíte na webu OK PLAN ARCHITECTS

17

Devátá zastávka: Funkcionalistická vila Walburgy a Josefa Žantových, Javornická ulice čp 688 – 1932 (bratři Šlapetové)

18

Také jsme ji při naši soukromé architektonické procházce navštívili a nyní můžeme potvrdit, že pan Žanta už tady nebydlí a nový majitel uboural to, co tuto vilu činilo jedinečnou – impozantní schody. Kurvafix, řekl by Bondy…

žanda1

Pokochejte se ještě pohledem na tu krásku… už ji v reálu sotva uvidíte. Jsme z toho zdrceni.

19

Zastávka poslední a hrůza hrůz! Jsme v šoku. Dům architekta Víta Obrtela, který jsme před měsícem hledali na Tyršově nábřeží a nenašli, je díky této architektonické procházce identifikován!

20

obrtel

Poslední zastávka – čp 561 rodinný dům A. Novotného / Vít Obrtel / 1927–1928; drogista Adolf Novotný prý prohrál tuhle obrtelovskou vilu v kartách, ale to už je hodně dávno

obrtel2

Více o orchitektovi Obrtelovi a tomto domu naleznete zde: http://www.artservis.info/archiv/unor/pages/genius_unor.htm

Henkai architekti a závěrečná rekapitulace

Všechny fotky a informační materiály jdou rozkliknutím zvětšit

Den architektury 1 Den architektury 2

 

  2 Responses to “3. říjen 2015 – Den architektury v Rožnově – 1. část / DOPOLEDNE”

  1. To je skvělá věta
    “Mám ráda, když vily stárnou jako lidé, nedochází k zásahům plastického chirurga ”

    ještě jsem celý článek ani zdaleka nedočetla a nedoprohlídla, vrátím se.

  2. Já vím, je to dlouhý…byla to dřina to dorazit, ještě zbývá poledne a večer. Nestíhám teď nic a těším se na zimní zklidnění…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient