Bře 182018
 

Marek Brodský a Fanis Ainacidis

 

Dost bylo města a přírody, jde se na výstavu! Firma Muzeum a Galerie Hranice pořádá momentálně dvě výstavy, které bych chtěla vidět. Jedna je ve Staré radnici, druhá v místní odsvěcené  synagoze. A je to zadarmo!

První je na řadě Velký sál Staré radnice na náměstí (vchod zboku) a Obrazy Marka Brodského. Vcházím a v rychlosti obhlížím terén. Jiné dveře tu nejsou, tzn. že výstava je nejspíše výběrová, reprezentativní, prodejní. Mám raději širší retrospektivu, která ukáže a odhalí víc, ale nezříkám se ničeho, po umění lačním!

Na první pohled na mne výstava působí formálně. Barvy veselé, výjevy srozumitelné, témata jsou jasná – veselé krchovy. Ostatně tak se jmenovaly i některé předchozí autorovy výstavy, v poslední době dost vystavoval, jak jsem si později ověřila na síti.

Hřbitovy… vlastně krchovy, to zní , žáno tak nějak nevážněji a současně i umělečtěji,… a jejich atributy – hroby, koně, kropice, rakve, hřbitovní vozy, ale také toulavé kočky, někdy i psi. Jednotlivé  prvky obrazu jsou kladeny na plátno fragmentálně,  pozadí, popředí nebo nějaký příběh s tajemstvím neexistuje. Jsou to jasné a srozumitelné obrázky, hezky barevné, námětem měšťáky malinko šokujícím a současně vzbuzujícím v uživateli dojem že je cool, je-li schopen si něco podobného pověsit v obýváku. Prostě líbivé obrazy v mezích “zákona” pro masovou spotřebu. Není to socialistický realismus, ale působí to moderně a pro běžného spotřebitele umění z maloměsta trochu i provokativně. Jako že je dobrej, když to téma skousne… obrazy na mne vysílají signály a já se snažím je rozklíčovat.

IMG_3835_6_7

Moc jich tu není… , myslím že pouze dva byly označeny za prodané. Jedním z nich je “červený” obraz dole, ten celé přehlídce  dominoval. Přímo proti vstupu visela kolekce tří obrazů odrážejících autorovo působení v rockové kapele Nahoru po schodišti dolů band (zakladatel, bubeník a textař 1983 – 2005).

IMG_3841_2_3

Červená tečka = prodaný obraz… zeptala jsem se slečny galeristky na cenu. Obraz přišel na výstavu již prodaný, cena neznámá… jinak krchovy za cca 27 tisíc, “schodiště band” o 10 tisíc více. Nemám k tomu žádný logický důvod, ale napadlo mě, že si ten červený krchov chce malíř zatím nechat pro sebe. Je nejpovedenější a možná i nejnovější. Jak jsem se dívala na Brodského poněkud utajený web, od roku 2009 se tam nic nedělo a obrazy spatřené na této výstavě jsou k nahlédnutí v sekci výtvarno. Domnívám se, že jsou tedy staršího data. Brodský obrazy nedatuje, jen signuje a dole uprostřed netradičně uvádí název obrazu. Nahlížela jsem i do webových galerií jeho nedávných výstav, a některé “prodané” visí zde v Hranicích jako by se nechumelilo, a ceny krchovů ponížily o 10 000. Jinak byly dříve ceny obrazů jednotné – 37 000.

IMG_3850_1_2

IMG_3838_39_40

Nikoli grupáč, ale skupináč… to je dobře počeštělé. A ještě jsem zaznamenala v jeho 13. komnatě  podstatné jméno voser. Také neznám. Ve smyslu hnus nebo vopruz nebo něco nepříjemného a otravného (výklad ze slovníku čeština 2.0).

IMG_3847_8_9

Dva ze série schodiště band. Obrazy jsou doplněny útržky Brodského textů. Beru je víc než krchovy.

IMG_3844_5_6

Tolik veselé krchovy a vzhůru do Galerie Synagoga!

IMG_3853_4_5

Bývalá synagoga v Hranicích byla postavena na místě starší budovy v 60. letech 19. stol. v maursko-byzantském slohu. Dnes je majetkem Církve čs. husitské.  Od roku 1943 slouží k muzejním účelům a po rekonstrukci v letech 1994 a 1995 je využívána muzeem a galerií k pořádání výstav se zaměřením na moderní české a slovenské výtvarné umění. Příležitostně se zde konají koncerty instrumentální a vokální hudby.Dnes naposled FANIS AINACIDIS! A myslím že už to mohu předem prozradit… jak by řekl Ventolin… FANIS je fajnys… pro všechny holkys, pro všechny mládenc, pro všechny stařec… pro všechny zájemc!

Fanis

Hlavní výstavní síň synagogy a ještě se vystavuje nahoře, na galerii, je to na fotce trochu vidět.

IMG_3856_7_8

Fanis Ainacidis se narodil v roce 1944 v Řecku. Kvůli občanské válce byl v roce 1948 odsunut do Československa. V letech 1958 až 1962 studoval na Uměleckoprůmyslové škole v Brně. Po jejím dokončení pracoval v několika firmách jako grafik.

Od roku 2007 působí jako grafik na volné noze a zabývá se volnou a užitou grafikou.Navrhl grafiku více než 30 ochranných známek, řadu katalogů a výročních zpráv. Ve své práci je úspěšný. Žije a pracuje v Ostravě.

V Galerii Synagoga autor vystavuje dva grafické cykly – Několik slov a Galantní geometrie. Ve svých grafikách – serigrafiích – uplatňuje racionální geometrické vyjádření skutečnosti ve spojení s úspornou zkratkou.  Také si rád hraje a hledá možnosti sdělení v grafice slov, vět a písmen. Nejraději pracuje s kombinací barev černá, žlutá a bílá. To má rád.

A já jsem také ráda. Tato výstava mě obšťastnila a potěšila. Méně někdy znamená více. Fanisovy grafiky, ač působí mnohem formálněji než  Brodského obrazy, jsou ve své jednoduchosti duchovnější. Čím více je zde Fanisových serigrafií, tím větší je možnost poznání jeho světa, jeho nápadů, jeho myšlenek. U Brodského toto neplatí.

Tak se pokochejte:

IMG_3862

IMG_3863

IMG_3866

IMG_3864

IMG_3859

Hermafrodit a Diskrétní zóna z cyklu Galantní geometrie

Cestou po schodech nahoru visel jeden obraz tak trochu slepecký?? Braillovým písmem tam  bylo vytlačeno slovo světlo a byl sněhobílý… doufám, že jsem si to zapamatovala dobře. Jedna návštěvnice projevila přání si ho zakoupit a pan Fanis byl tatolik potěšen, že jí přidal další navíc. Ani nebylo poznat, že někde chybí…

Některé z grafik působí malířsky, mohly by to být oleje, třeba Hermafrodit nebo Diskrétní zóna, jiné mi připomínají barvami, tvary a jejich vztahem průkopníka malování počítačem – Zdeňka Sýkoru. Ale je to jen vnější podoba, v několika obrazech se střetli a pak šel zase každý svojí cestou…

Ještě jsem chtěla dodat, že Fanisovy grafiky stojí cca 2000,- Kč, otisků mezi 3-5 ks.

A  teď se půjdeme podívat na galerii, na grafiky z cyklu Několik slov.

IMG_3867

IMG_3869

IMG_3870

IMG_3871

 

IMG_3873

IMG_3874

Ukázka z katalogu – galerie Magma – Ostrava

vyznani

  8 Responses to “2 výstavy v Hranicích”

  1. Dnes před chvílí jsem také viděl krásný obrazl. Opravdu krásný.
    Na můj dotaz, zda ho maloval nějaký avantgardní umělec či nezkažené dítě jsem dostal odpověď, že prý pes…

    • Ano, obrazy tvoří i sloni, opice, psi, kočky, slepice … záleží jen na Vás co uznáte za krásné a kolik za to jste ochoten zaplatit. Já mám doma stěny holé, protože to mám tak ráda.

  2. Krchovy jsou dobré,líbí se mi.
    Znám je už z 13. komnaty Marka Brodského,ale naživo jsem je neviděl.
    No,tento týden bych měl na periodickou prohlídku k doktorce,co má ordinaci v H. u náměstí,tak to vezmu jedním vrzem.
    Z ordinace rovnou na krchov:-)

  3. Dobře uděláš, že podpoříš umění v Hranicích. je trochu podezřelé, že se neplatí vstupné, ale na druhou stranu je to výborná věc. V synagoze je už jiná výstava Igor Minárik.

  4. Nějaký takový krchůvek by se jistě hodil do skutečské rozlůčkové kaple. Asi by to chtělo i větší formát. Mohl by trochu odlehčovat atmosféru obřadů a zlepšit pracovní prostředí. Zkus pohovořit se starostou a s autorem Markem B.

    • Jojo, do kanclu by se hodilo, ale iniciativa by měla přijít od samotného umělce. Do všech pohřebních služeb by mohl poslat nabídkový katalog. Však všichni dodavatelé pohřebnického materiálu to tak dělají

  5. Katalog bych nazval “Hledej šmudlo”
    https://www.youtube.com/watch?v=PyIT1EO8bKM
    Se nedivím,že je Marek po takovém zážitku traumatizovaný a dal se na krchovy:-)

    • Takový zážitek s člověkem zamává … a z mourka se stane milovník krchovů… dlouho jsem neslyšela mourku.. a večer jsem přepínala a chvíli jsem se dívala na Četníky… tam zase žena podobných mravů používala slovo kocúrik – kocourek. To se musí vyzkoušet zda to funguje i v běžném životě… mourek, kocourek a možná ještě medvídek…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient