Bře 092023
 

a pozor.. chystá se velký návrat! Umění. Asociace. (To tu dlouho nebylo.)

Húúúúú! čím začít?! Možná bojovným víkendem. Jo, to by šlo. A vrátím se k poslednímu výletu s hádankou; hej, vzpomínáte si? Asi to nikomu nic nepřipomnělo, ale já byla v tu chvíli jako omráčena. Mrkněte ještě jednou:

Naražený žebra už si jen tak pro sebe pochrochtávají a neotravují. Únava zmizela a je to znát. Začínám si ukrajovat z toho krajíce restů. Přes víkend jsem seděla na zadku doma a dočetla knihu rozhovorů Marcely Pecháčkové – Jitka Válová: „Byly jsme dvě malý hovna ve vysoký trávě.“ Byl to úspěch, neboť jsem poslední roky skoro nic většího nepřečetla (kromě “Samotářů” Aleše Palána, … nedočetla jsem ani jednu z poutavých knih Výletů Jiřího Peňáse). Podařilo se to i díky grafice knihy. 350 stránek, méně textu, více fotek, – frčelo to. Kniha mne navýsost zaujala. Vím o sestrách Válových, ale jen okrajově. Tak jsem se zorientovala a nechala překvapit. V jejich světě figurovala i Gabriela Šimotová, a Olbram Zoubek a jeho předčasně zesnulá žena, výtvarnice Eva Kmentová. Mimochodem na jejich souborné výstavě Eva Kmentová, Olbram Zoubek: Lidská důstojnost jsme byly s holkama v Litomyšli v roce 2021 (na blogu nezveřejněno, ale fotky jsem našla..) – dívala jsem se do té doby na tvorbu OZ trochu s despektem (stále omílá jedno a to samé), ale tahle výstava byla úžasná. Přesvědčila mě, že musím svůj jednostranný náhled poopravit. Nic neslibuju, ale mohla bych ty fotky zveřejnit.

Ale zpět… vím že v Kutné Hoře mají sestry Válovy soubornou výstavu. Hodina cesty autem a jsme tam. Brzo končí, tak si uděláme hezký den a příští týden někdy vyrazíme. Už to nesmíme prošvihnout jako jsme prošvihli našeho oblíbence Maria Kotrbu loni v Ostravě. To je moc smutný. Přišla jsem o jeho obrazy, které jsem dosud nepoznala, pásli jsme zatím jen po jeho sochách.

A další asociace.. poslední obraz Květy Válové Rozhaněč mraků má tolik blízkého s robustní monumentalitou Maria Kotrby.

Galerie Kubík… další asociace.. teď je zatím uzavřená, ale určitě se zase něco chystá. Těším se do Litomyšle ke Kubíkovi. 15. srpen 2019 jsem objevila v Jedna věta každý den: Kulturně v Litomyšli. Úžas z prostoru v galerii Kubík a Zorka Ságlová, sestra Magora, myslela jsem že její doménou byly je landartové akce a hle! ona i malovala a skvěle a hravě. Nadšení z Červené věže, patří k restaurátorské fakultě a charismatický asi učitel makající zde  přes prázdniny a jeho neobvyklé poznámky… vylez zbabělče.. a platit jen když se vám bude výstava líbit … a touha projít trasu čtyřdenního pochodu Vysočinou podle Váchala, Portmana a Mackové… Těžký úkol, zatím ji zdolalo jen 8 poutníků…

Galerie Kubík nahoře a dole potraviny Kubík. Nevím proč jsem nikdy ty dva fenomény nepropojila. Až dnes… jsem našla něco v kubíkovském letáku. Musela jsem se smát, jak to Kubík propojil sám a vnesl i do toho “žrádla” trochu umění a poezie. Mrkněte:

Kubíka máme nedaleko, v Luži. Ten salám Futurista musím mít. Pak vám povím jestli to je nějaký umělecky vylepšený turistický salám. Hlavně aby v něm nebyli už namletý ti cvrčci a potemníci, co je schválila EU, abych z toho neměla nějaký futuristický vidiny…

 Posted by at 16.15

  4 Responses to “Zážitky se vrší, tak rychle je zaznamenat, než je překryjí další.”

  1. Salám Futurista bude patrně určen k tomu, aby se jím člověk nafutroval! (Je to překlep, správně se měl jmenovat Futrista.)

    • No vida, další teorie, musím safra vyrazit do té Luže, je to nejblíž. A prozkoumat to. Zbaštit celou šišku a čekat co to se mnou udělá??!

  2. Tak nějak jsem začala přemýšlet, jestli jsem kdy jedla hranatý salám. Ale asi nějaký jo.

    • Lovečák! Ale ten je do obdélníku, čtverečný salámy jsou takový ty šunkáče na toustování, ale to je jiná liga :)).

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient