Kvě 132013
 

literární inspirace

V Lidovkách vyšla Peňázova recenze na knihu Hluboká, jejímiž autory jsou Martin C. Putna, Štepán Bartoš a Aleš Roleček. Kniha se zabývá Rolečkovou Hlubokou – domem na Vysočině, ve kterém se scházeli v devadesátých letech muži všelijak poznamenaní “moderním světem” a vytvořili, po jistou dobu fungující, skrytou kulturní komunitu.

“Samota” Hluboká se nachází nedaleko Trhové Kamenice, a tak jsme tam v neděli vyrazili na výlet. V plánu jsme měli  navštívit nejenom legendární Hlubokou, ale i další zajímavé lokality, které jsme si předem vytipovali. Bylo jasné, že všechno nestihneme, ale to nás nikdy netrápí. Dáváme přednost klidu a pohodě před nervozitou a spěchem. Pravda, někdy to jde trochu ztuha.

IMG_1521

Fotíme již cestou, krásná lipová alej poblíž Srní u Hlinska

IMG_1530

První zastávka byla na hřbitově u Trhové Kamenice. Krása nesmírná! Úhledný upravený hřbitůvek s dalekým rozhledem je ze tří stran zastíněn vzrostlými smrky a nachází se zde několik zvláštností. Především Šebkova hrobka.

IMG_1533

Chudý kraj má chudý hřbitov, a přece se honosí takovou památkou, jako je Šebkova hrobka. Jde o první unikátní dílo českého architekta a mecenáše Josefa Hlávky. František Šebek byl vídeňský stavitel a poslanec Království českého. V roce 1857 si nechal zhotovit ve Vídni podle návrhu Josefa Hlávky krásný pomník umělecké práce pro zemřelou choť. Hrobka byla roku 1897 převezena na hřbitov v Trhové Kamenici a v roce 1998 byla prohlášena za kulturní památku. (Zde pochovaní mají souvislost s nedalekým zámečkem ve Svobodných Hamrech), Ale objevili jsme zde i jiné pozoruhodnosti. Hrob muslima na křesťanském hřbitově (zda by to šlo i obráceně??) a pak velmi neobvyklou mozaiku. Nikdy jsme nic podobného nespatřili! Cestou mezi hroby nám neušel ani pomník rodiny Rolečkových z Hluboké! (sic!)

IMG_1542

IMG_1539

IMG_1572

V Trhové Kamenici na náměstí je také co prohlížet. Mineme zavřený kostel sv. Filipa a Jakuba, prohlížíme víceúčelovou kamennou kašnu z roku 1850 se sv. Janem Nepomuckým (používala se nejen jako zásobárna vody na vaření a praní, ale i jako napajedlo pro dobytek) a obdivujeme vedle kostela dům s patinou, mající č.p.1. Je to nejstarší dům obce – bývalá tvrz, později fara a nyní městské muzeum strašidel, výstavní síň a obřadní síň. Zkrátka takové multifunkční centrum. Jeho patina ostře kontrastuje s bývalou vlasteneckou radnicí v barokním stylu, nyní hostincem. Ten doporučujeme. Je tam čisto a útulno. Vyzkoušeno.

IMG_1583

Původně nízká stavba v barokním stylu (byla obnovena po velkém požáru města) sloužila pro potřeby radních. Nacházela se zde i šatlava. Na pilířích ve štítě jsou umístěny busty M. Tyrše a J. Fügnera (zakladatelů Sokola) a na „zrcadlech“ sloupků plastiky mistra Jana Husa a Jana Žižky. Tato informace ale již zřejmě neplatí, ať se dívám jak chci, ony pány nikde nevidím..

Na radnici jsme skončili po výletě a došli jsme jen tak tak. Celou cestu zpět nad námi visel déšť ale milostivě počkal až se usadíme v hospodě a pak spustil. Dali jsme si polévku, hlavní jídlo, zákusek a vídeňskou kávu.  Ale zpět k výletu, ještě jsme nevyrazili!

IMG_1600

Jdeme po zelené směr Hluboká a prales Polom. Toto je první zastávka – rozhledna Zubří.

IMG_1611

Nedaleko rozhledny jdeme cestou necestou přes louku vstříc malebnému kostelíku sv. Jana Nepomuckého. Spíš je to tedy kaple. Velmi spirituální místo. Jsme tu sami a nespěcháme. Fotíme oblaka a na lavičce před kostelem dáváme společnou meditaci. Místo obvyklých lip jsou zde vysazeny javory.

IMG_1617

Nádherné místo kulturní krajiny.. Poutní kaplička sv. Jana Nepomuckého stojí na Zuberském kopci ve výšce 646 metrů. Byla postavena v letech 1704 až 1705. Podle papežských bul z první poloviny 18. století získávali návštěvníci na tomto místě odpustky. Vpravo od vchodu do kaple se dosud nacházejí zbytky vzácně umístěné venkovní kazatelny, která bohužel nebyla zachráněna. Kapli nechal na návrší nad svou tvrzí postavit zbožný zuberský zeman Ladislav Kapoun. Pouť se tu koná vždy na sv. Jana v květnu.

IMG_1645

IMG_1670

Procházíme utěšenou krajinou, fotky se nám bohužel nepovedly, a podle rady pana Aleše Rolečka nacházíme na konci osamělé vsi Hluboká dům, kde se scházeli radikální katolíci, kteří svou víru nazvali mahajanovým katolicismem. Pamětní deska na domě ještě nevisí. S úctou se blížíme blíže, ale za plotem nás vyštěkává “Alík”  (v záběru) a starý pán seká dříví. Raději odcházíme, abychom nebyli moc nápadní a pes nebyl vypuštěn mimo dvůr.

IMG_1672

Kříž u dvou kaštanů před domem. Také je zde zvonička. Obracíme se zpět a jdeme po silnici k lesu. K pralesu Polom. Našim cílem není obdivovat prales, ale nalézt skrytý lovecký zámeček knížat Auerspergů, kteří již v roce 1896 nechali vyloučit zcela z hospodaření 14 hektarů tzv. dekoračního lesa.

IMG_1676

Neuvěřitelné štěstí. Podle velmi kusých rad intuitivně nacházíme lovecký zámeček hned na první pokus. Máme štěstí! Miloš rozpumpoval pumpu a jsme si jisti, podle jistých indicií, že v roce 2013 byl prvním, kdo tak učinil. Jsme zde zcela sami, klid, ticho, slunce svítí a lavička nabádá k odpočinku. Co si přát více??

IMG_1678

Zezadu je chata také velmi malebná.

A to je vše. Jdeme zpět do Hluboké a po žluté značce procházíme překrásnou krajinou, kterou tak věrně zachytil Slavíček a Kavan, zpět do Trhové Kamenice. Večeříme či obědváme, je to zkrátka naše druhé  dnešní jídlo, tak si na něm dáváme záležet, už už se stmívá, a cestou zpět se nám dostává zvláštního bonusu. Ojedinělé světelné poměry nám odhalují na vzdáleném osvětleném obzoru Kunětickou horu u Pardubic a za ní v pozadí Sněžku. Sváteční zážitek.

IMG_1726

Další fotografie na rajčeti

 

 Posted by at 22.12

  9 Responses to “Výlet do Hluboké”

  1. Krásný výlet, Kuňka a Sněžka na konci jsou určitě za odměnu. Tvoje reportáže mají hloubku, pro mě jsou o to cennější, že shrneš na jedno místo poznatky načerpané jistě z mnoha pramenů. Pak lenoch jako já (ten, co si nedělá dopředu velký itinerář) někam jede a stačí juknout k tobě a už se nám párkrát stalo, že jsme na tebe na nějakém místě vzpomínali a v duchu děkovali za tip :-).

  2. Báro, děkuji, taková zpětná vazba potěší!

    • Lado, to jsem moc ráda, za chvíli se tam vracíme zpět, “objevit” co tam ještě na nás čeká. Potřebujeme po včerejšku zklidnění (včera v kině Centrál HK Magor a Krchovský a Krch-off band). Jsem zvědavá jak se Putnova profesura bude vyvíjet..?

      • Těším se na další vaše objevy!!!!!

        O Martina strach nemám.
        On je zkrátka fakt dobrej.
        Celá tahle záležitost s tou Zemanovou obstrukcí má jeden naprosto bezvadnej vedlejší efekt a to je, že se Martin zviditelní. Lidi se o něj začnou zajímat, začnou číst jeho věci a to nikomu a potažmo i naší společnosti určitě neublíží:-)))))
        Líbí se mi Tvá hypotéza, že autorem twiteru kardinala vlka je právě Martin. Jo je to velmi věrohodné, ten bezvadnej styl humoru:-))) Zkrátka pohádka:-)))) Dost mi to chybí

        • Lado, omlouvám se, koukám, že jsem komentovala někde jinde. Také mi chybí twitter kardinála Vlka, byl nejlepší, takový styl humoru miluju, kdoví zda se k tomu MCP přizná??! Na tohle by měl opravdu málokdo.
          Ano, v tomhle smyslu mu to opravdu pomůže a myslím, že bude rád. Přijde mi, že není z těch, koho by psal jen pro sebe a zájem druhých by ignoroval.
          Jsem opravdu zvědava s čím Zeman vyrukuje. Být profesorem není jen a jestli za ním stojí UK, tak nevím. Dověděla jsem se z důvěryhodného zdroje,a nyní už jen cituji, že být profesorem není jen tak, nemělo by to být jen formální dosazení titulu. Žadatel by splňovat určitá pravidla, týkající se odborného publikování (neslučovat s pojmem populárně-naučné), počtu citací z jeho děl, a v neposlední řadě by měl pro obor potit krev a být ve vážnosti, kolegů i studentů. M. mi dával příklad Jiřího Grygara, který se také profesorem nestal a Klause, který se jím stal zase poněkud podivně, protože tyto uvedené nároky nesplňoval. Každopádně by to nemělo záležet na osobních antipatiích (http://www.youtube.com/watch?v=xg8Opr6_Ni8 – tento klip měl do pátku velmi nízkou sledovanost, kolem 500 návštěv, i když nedosahuje zřejmých kvalit korejského rapera, návštěvnost se mu podstatně zvedla 🙂

          • Je to trochu jinak, než jsme to pochopili. Formální podmínky nejsou příliš striktní, viz: http://www.izun.eu/univerzita/jak-se-stat-profesorem-%E2%80%94-trnita-cesta-az-na-vrchol
            ale pokud má příslušný žadatel sebereflexi, tak se uchází o titul profesora, až.. jak jsem psala v předchozím komentáři.. Takto je to obecně zvykem, ale v případě, že člověk nemá sebereflexi a předpokládá, že fakulta nebo universita ho podpoří, může o titul požádat; přenáší tedy zodpovědnost na prezidenta, který je nejvyšší instancí.

  3. Dík za naprosto překrásný námět na výlet. Je úžasné, kolik skvělých krásných věcí se Ti podařilo objevit tady u nás přímo pod nosem:-)))) (Bydlím pod Železnýma horama) Vše je pro mě velmi inspirativní!!! (Putna, Roleček, Polom, Kunhuta… )
    Uteklo nám pár dní a ožralá hrubá síla nám zaútočila na Martina C. Putnu. Držme mu palce.
    S pozdravem
    lada

  4. […] A zjistili jsme, mimochodem, že busty M. Tyrše a J. Fügnera (zakladatelů Sokola) na pilířích stále stojí, ale Hus a Žižka na „zrcadlech“ již opravdu chybí.  Všimněte si, prosím pozorně. […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient