Čvc 232013
 

Kapky rosy v šedi střech

 

A zase jsme v Salzburgu. Jak jste si nedávno přečetli a možná si ještě pamatujete, dominantou města jsou dva kopce, dvě zalesněné hory – Kapucínská a  Mnišská, protkané sítí cestiček, které od sebe dělí řeka Salzach. Podívejme se na plánek:

IMG_3128

Kopce fungují jako přírodní plíce města, protože ušlechtilí radní nedopustili, aby se pozemky rozprodaly. A tak si můžeme na tom atraktivním místě dopřát samoty a čistého vzduchu. Turistický chaos sem naštěstí nezasahuje. Odehrává se na úplně jiných místech.

Z obou kopců nad městem je krásný výhled na město. O pár bodů to vyhrává vyhlídka u muzea moderního umění na Mnišské hoře, kde můžeme vpravo obdivovat staré město a historickou pevnost.

IMG_1845

Pohled na Kapucínskou horu z vyhlídky u galerie

IMG_1849

A ještě se podívejme kousek doleva

IMG_1894

Protože se podlouhlá Hora mnichů “zatáčí” , vidíme na jejím druhém konci středověkou pevnost, velmi zachovalou.

Z vyhlídky na úbočí Kapucínské hory, ještě před klášterem a Kalvárií, se také dívá hezky. Na řeku, nábřeží a za ní na výšinu Mnišské hory a nejblíže na moře šedých střech. A díváme-li se pozorně, uvidíme „visuté zahrady“. Taková malá, kutilsky vyrobená střešní zákoutí pro posezení a nebo i něco více. Kozlík Šikula s Přemkem by jistě zajásali!

IMG_3215

Nábřeží lemované množstvím stánků blešího trhu nad nimi skála a hřeben Hory mnichů s rozhlednou a galerií moderního umění

IMG_3216

Dvě místečka na malé domácí posezení. jedno skromné, druhé výstavnější a zelenější

IMG_3217

Jen malá skromná oáza, ale i ta potěší

IMG_3218

Další zelené zákoutí v labyrintu salzburských střech

IMG_3219

Tato zahrádka je nejpodivuhodnější a nejvíce pro radost. Fotky si můžete rozkliknout a obdivovat detaily.

Do Salzburgu se ještě vrátíme, zítra se podíváme na Horu mnichů.

 Posted by at 19.25

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient