Lis 062013
 

Chraňme si své soukromí a jde to ještě???

 

Zaujala mě zpráva z našeho regionu o ztraceném horolezci Jaroslavu Žilinském:

V Tatrách zmizel český horolezec, v pondělí 28. října odjel na Slovensko a od té doby se neozval. Jaroslav Žilinský (36) z Hradce Králové měl jízdenku do Liptovského Mikuláše, 29. října se formou SMS zprávy rozloučil s rodinou a následně vypnul telefon. Rodina požádala slovenskou horskou službu o pomoc.

Chtěla jsem se dozvědět víc a vložila prostě jeho jméno do vyhledávače google a po několika zakliknutích jsem se zhrozila. Dostala jsem se do insolvenčního rejstříku a následně až na detaily spisu včetně adresy dlužníka, rodného čísla,výše dlužných částek, rozhodnutí soudu atd… všechno, všechno zde najdete. Zkusila jsem i jiné jméno a dostala jsem se také až k úplnému konci. Bez přihlášení do systému, jen tak. Byla-li bych ve stejné situaci jako tito nešťastní lidé, určitě by mě toto zveřejnění těch nejsoukromějších věcí vadilo. Ale dnes je asi jiná doba… I v dalších oblastech se díky médiím dostáváme až k úplnému odhalení soukromí. A chceme to vůbec? Nyní tím myslím třeba nahlížení do vily Vyvolených a jejich chování, které je navíc nepochybně režírováno jejich “chlebodárci”.  Tam je to hluboce intimní zveřejněno s jejich vědomím, jak jinak, že, když jsou za tím “prachy”, ale předchozí případ to má nastaveno jinak.

Konec  hotoho příběhu zde

Nepochybně se pomalu ale jistě stírá rozdíl mezi věcmi veřejnými a věcmi soukromými. Jedeme v tom všichni. Zveřejňováním intimních dat a snímků na sociálních sítích počínaje a ledabylým používáním “hesel” konče. A spolu s tímto aspektem, kdy je možné nahlížet do soukromí zcela náhodně a ojediněle v souladu s nízkou společenskou významností jedince,  existuje i nedozírná sféra odposlouchávání a špiclování ve velkém. Viz nedávné odhalení odposlechu státnických mobilů. Kdo by to řek, že to půjde tak daleko a vysoko? Já tedy ne. Měla jsem představu, že určité věci jsou ještě tabu. Ale jak to vypadá, nikdo se dnes už ničeho neštítí. Postupuje to rychle. Globalizace se nachází ve svém vrcholu a svět je jedna vesnice, kde ví okamžitě každý o každém všechno. Mizí tajemství a touha. Prostě takové ty intimní věci… Zábrany padají a modly se kácejí.

Jsem ráda za svůj malý kousek soukromí a i když se zdá být, v kontextu toho co jsem napsala, iluzí, budu si ho hýčkat a pěstovat. Nelze donekonečna vykřikovat do světa vše. Za chvíli už nebude nikdo, koho by to zajímalo. Koho by zajímal někdo jiný než on sám. A to se pak bude šmírovat!

 

 

 Posted by at 7.52

  9 Responses to “Věci nejsoukromější”

 1. Zuzi, někdy je to síla. U nás ve městě otevřeli obchod s levnými oděvy. Byly jiné než u Vietnamců, tak mě zajímalo, kde to má původ. Nic jednoduššího, než si zadat firmu s.r.o. z účtenky do Obchodního rejstříku. Pak pár dalších kliků na googlu a najednou jsem měla na monitoru plánek domu indického majitele obchodu, které jako referenci mělo na stránkách jakési architektonické studio.
  Takže koupíš si tričko a můžeš se kouknout, jak si v Brně bydlí majitel firmy! 😯

  • Tak to je Báro, taky bomba :). Mimochodem, včera se mi povedlo odeslat ten nejsoukromější dopis na cizí adresu, hlavně, že o tom kážu :).

 2. jojo, je to zajímavé téma a hodně rychle se to všechno mění. Vot těchnika.

 3. K tomu, co by mělo být veřejné se dopracováváme jen s velkým úsiliím 🙁

  http://zpravy.ihned.cz/cesko/c1-61155360-financovani-politickych-stran

 4. […] Slovenští horští záchranáři našli v sobotu na hřebenu Liptovských kôp v Kôprové dolině ve Vysokých Tatrách tělesné pozůstatky doposud nezjištěné osoby. Horská služba na svých stránkách uvedla, že se jedná pravděpodobně o pozůstatky českého horolezce Jaroslava Žilinského z Hradce Králové, který zmizel v Tatrách na přelomu října a listopadu. […]

 5. Tak to jsi Járo Čuďáku připravil mámě Jitce pěkně smutné Vánoce…Znal jsem tě od tvých pěti let,vařil jsem vám pod Bystrou “liščí” polívku a dělal Ježibabu… No,nepřísluší mi činit nějaké závěry… Jednoručka

  • Děkuju pěkně za komentář, neznala jsem “Járu”, ale jeho příběh mě zaujal. Jeho zpověď. Soudit také nechci. Dělat “chytrého” po jeho smrti je nemorální.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient