Čvn 302015
 
9. června 2015 – Rožnov pod Radhoštěm – po stopách sochaře Maria Kotrby

Co nám ještě zbývá z valašského týdne? 9. 6. Rožnov – hledáme prvorepublikové vily a stopy působení Maria Kotrby, následovat bude výstup na Lysou horu, další poznávání Rožnova a skanzen – Valašská dědina, výprava do Luhačovic, Zlína a na Třeštík. Témata domy v Rožnově a Marius Kotrba spojím pro pořádek v čase, přestože jsme se jimi těšili více dní a na více místech. – Nejprve tedy Marius Kotrba.

Sochaře Maria Kotrbu máme rádi a na tomto blogu o něm nepíšeme poprvé. Dalo by se říci, že jsme si na něho zvykli. Tak dlouho jsme s jeho sochami koketovali, a tak trochu si z nich utahovali, až jsme objevili jejich kouzlo a začali jim fandit a vyhledávat je. Není sporu o tom, že jeho dvě nejvýznamnější díla stojí u dálnice – sv. Kryštof a Beránek boží a nejvíc jeho soch nalezneme v Rožnově. A tak jsme se v úterý 9.6. vrátili na místa, kde to už známe, k jeho ateliéru, jak jsme si při předchozí návštěvě vytipovali. Pak jsme pokračovali dál jen tak křížem krážem Rožnovem za jinými cíli a nalézali co jsme nečekali. Jeho další stopy…

Set083from_DSC05094pan

Panorama s ateliérem a sochami Maria Kotrby v Rožnově pod Radhoštěm. Vlevo stojí zmenšený model dálniční sochy sv. Kryštofa u Olomouce. Poprvé jsme zde ve všedním dni a tak nacházíme bránu do dvora otevřenou – v přízemí je truhlářská dílna. Výše ateliérové okno.

Set073from_DSC05091

Ateliérové okno s nosníkem

Set013from_DSC05073

… A jsme na zahradě… nebo spíš na dvorku. Odevšad na nás jukají Kotrbovy sochy. Tak se jimi kocháme

Set023from_DSC05076

Detail na odpočívajícího pána, který si udělal pohodlí na hlavě jiného pána a sundal si na to i trenky. Pokoušela jsem se napodobit tuto polohu, a pro mne by to vůbec pohodlné nebylo. A popravdě.. vlastně ji vůbec nezaujmu. Někdy mám pocit, že Marius Kotrba z toho kvádru, který má k dispozici, odebírá jen minimálně. Inu, materiál také něco stojí, a tak otesává úsporně. Ale umělecky.

Set043from_DSC05082

Kolik krásy skýtá i zákoutí naproti, u opuštěného kotce pro psa. V pozadí malý modýlek dálniční sochy sv. Kryštofa.

Set033from_IMG_4277

Vracím se přece zpět a za modrým autem objevuji další sochy tesané z kamene. Mám z nich radost.

Set023from_IMG_4274

Socha vpravo mi docela připomíná Loď Maria Kotrby z rožnovského parku, ale jistá si nejsem…

Set033from_DSC05079

Malebné místečko s Kotrbovými sochami zdálky. Pocházejí z různých období jeho tvorby a více se můžete dozvědět na webu, věnovanému modernímu i současnému sochařství v ČR

Pokud jste si otevřeli předchozí odkaz, zjistili jste mimochodem, že Marius Kotrba již nežije. Ano, tragicky zemřel 17. května 2011 v autě, když při služební cestě na Slovensko dostal infarkt a havaroval. Ale okna jeho ateliéru vypadají tak lákavě… sbíráme odvahu a jdeme do truhlářské dílny dole na výzvědy. Za moment již stojíme přede dveřmi jeho ateliéru – Kotrbos Atelieros!!

DSC05088

Zvoníme, ale vpuštěni nejsme. Paní (Kotrbová) nás odkazuje na zahrádku, do svého soukromí nás nepozvala. V ateliéru bydlí s maminkou, jak jsme vyrozuměli. To chápeme, ale tak trochu zklamáni samozřejmě jsme…

První kotrbovské zastavení je u rožnovské knihovny. Víte proč? Čtěte dál…

Set193from_DSC05127

Knihovna získala stávající budovu po rekonstrukci tzv. Bergerovy vily. Ing. Richard Berger si ji nechal postavit v roce 1912 nebo 1913 jako rodinnou vilu. Po něm tento objekt vlastnil majitel textilní továrny Leo Brill, jež umírá v roce 1933 a dědicem se stává jeho žena Žofie a děti Jiří a Vilemína (provdaná Pöttingerová). V roce 1940 odkoupil od Žofie Brillové továrnu Němec Josef Kudlich (majitel pletárny na Dolní Bečvě) formou arizování židovského majetku. V roce 1945 připadla textilní továrna jako válečná kořist Sovětskému svazu. Od roku 1945-1949 sloužila jako část fondu národní obnovy. Od roku 1949-1989 byla přidělena n.p. LOANA jako mateřská školka.

Po čtyřletém chátrání se vila dočkala rekonstrukce a od prosince 1993 slouží jako Městská knihovna s kompletními službami pro čtenáře. V krásném upraveném exteriéru objektu se v 90. letech konaly pravidelná Sochařská léta.

Set123from_IMG_4309

Vidíte to co my?? Kotrba zhotovil rožnovské knihovně typicky kotrbovsky vývěsní štít a ten používá knihovna i jako své logo

getimage

Set143from_DSC05112

U restaurace Písečná objevujeme kamennou sochu nesoucí známky Kotrbova rukopisu, ale tak nějak vzdáleně..bezezbyzkové využití krychle, robustní prsty u nohou, motiv objetí.. to by šlo, ale je to nějak moc hranaté a víc propracované než je zvykem. Že by ranné dílo nebo epigonský projekt :))? Nevíme, signaturu jsme nenašli a slečna v ičku už 3 týdny pátrá a pátrá… zatím bezvýsledně. A paní číšnice také neví, jen nám potvrzuje, že socha zde stojí již nejméně 20 let, co ona zde pracuje. A jsme první, co se na ni ptají.

Neví náhodou o této soše někdo z Rožnováků více??? A když jsme u těch otázek, hledáme také v Rožnově sochu Josefa Vajceho Krásno? Nemáte nějaký tip?? Díky za info.  Tak jsme se dověděli, že autorem této sochy je údajně rožnovský sochař VAŠUT Karel (*1929 – †2005), a socha J. Vajceho je ve Skanzenu, v areálu Dřevěného městečka… tak to prozkoumáme…

Set103from_IMG_4298

Téměř každé sídliště nebo veřejné prostranství v Česku,  která vzniklo v 70. a 80. letech předešlého století, má svou sochu či plastiku,
Možná byla i tato socha vytvořena a zaplacena díky stavebnímu zákonu, jenž ukládal, aby každá státní stavba dala jedno až čtyři procenta z celkového rozpočtu na výzdobu.

Set113from_IMG_4301

Objetí milenců

Set153from_DSC05115

Připadá mi, že muž objímá a starostlivě chrání ženu před výdobytky civilizace a v tomto objetí jsou tak nějak sami a spolu a mohou jim lépe čelit. Ano, když jsou na něco dva, je to lepší než je-li na TO jeden.

Set173from_DSC05121

Pokračujeme k restauraci Brasserie Avion. Zde stojí kamenný Rozsévač Maria Kotrby. …Hmmm, tenhle záběr v nás vyvolává představu lehkého domku na pláži s palmami. Dokonalá středoevropská iluze..

Set183from_DSC05124

Kdysi jsme odhadovali podle fotografie co ten kamenný kolos vlastně dělá. nyní již víme, že rozsévá ženy. Z krabice zrovna jedna vypadla.

Po čtvrtečním pokoření Lysé hory jsme si cestu z Luhačovic zpět do Rožnova naplánovali přes Slavičín. Do navigace jsme si vyťukali souřadnice tohoto kruháče. U příležitosti 750 let zmínky o městě Slavičín dostal Marius Kotrba nabídku, jaká se neodmítá.  Vytvořil skulpturu Vrstvení času.

Set133from_IMG_4372

Nu, tady mě máte! Vytesán úsporně z krychle sedím a koukám do zářivé budoucnosti města Slavičína jako kněžna Libuše! A aby nebylo pochyb co tady na kruháči dělám a proč tu vlastně jsem, do podstavce je to vytesáno!

Set123from_IMG_4369

A opět vyzrále typicky kotrbovsky… a jak je v pozadí vidno, ve Slavičíně je stále co slavit. Nějaké výročí se vždycky najde. Jen Kotrba už k tomu nic nevytesá 🙁

Odkládala jsem zveřejnění tohoto textu ze dne na den, protože čekám na jednu fotografii. Bude zítra, věřím, že zdroj nezklame a dodá ji, tak se sem prosím zítra večer vraťte.

Ale jedno překvapení ještě mám, na síti jsem objevila pár starých fotek z ateliéru Maria Kotrby, z toho venkovního i vnitřního. A na jednom snímku pózuje i umělec sám.

242

Poznáváte ten tvůrčí dvoreček?? (kotec!)

243

Marius Kotrba
obě fota Jakub Sobotka,  www.teplicenb.infomorava.cz

Aktualizováno – fotky hrobu Maria Kotrby na rožnovském hřbitově:

pppp 464

pppp 462

V této funerální souvislosti bych uvedla jednu věc, na kterou jsem narazila na webu PechaKucha, medailonku Maria Kotrby.  Prezentuje zde svá díla, sochy i obrazy a vysvětluje fakta a souvislosti.

náhrobek

Tato socha, si troufám tvrdit, je zjednodušenou variací na sochu Rozsévače na zahradě Brasserie Avion (fotka výše). Zde  rozsévač nestojí, ale leží.  Mohu spekulovat, že v ohraničeném čase to bylo nejjednodušší a nejrychlejší řešení. Socha vznikla, cituji, na jakémsi sympóziu, kam se MK nechtělo, ale pak se přece zúčastnil, protože se tam chystali jeho kamarádi Jirka Kačer a Radim Hanke (Zlíňák, mimochodem autor sochy Zátopka na zlínském stadionu). Tak si vytesal náhrobek, ale nikdo o tom nechtěl ani slyšet… a dodal … a žena by ho dneska chtěla… to bylo řečeno v roce 2008, a o 3 léta později Marius Kotrba tragicky zemřel… Kdepak je asi tomu “náhrobku” konec? Možná by se opravdu na jeho hrobě vyjímal hezky.

  Marius Kotrba na tomto blogu:

https://rozvedena.blokuje.cz/739129-novodoba-krizova-cesta-v-kuksu-php#more-739129

https://rozvedena.blokuje.cz/877161-brno-sobe-php#more-877161

https://rozvedena.blokuje.cz/krize-pokracuje-sochari-jsou-take-bez-prace#more-931078

https://rozvedena.blokuje.cz/unikatni-dalnicni-sochy-oslovuji-miliony-ridicu#more-932415

https://rozvedena.blokuje.cz/pod-praporem-dusana-sama-jurkovice-2#more-935471

  4 Responses to “Valašský týden 6. – aktualizováno 2. 7. 2015”

  1. Krásný sochy!

    A vy to všechno berete z gruntu – všechno projdete, najdete, prozkoumáte … jste důslední! To teda klobouk dolů.

  2. To máš tedy pravdu… něco mne zaujme a jdu za tím jak ohař. Je to dobře nebo špatně??? Je pro mě mnohdy těžké být povrchní, pak se ale těžko dokopávám k nějakém textu, když se v tom stále vrtám. Momentálně studuji malíře Františka Podešvu, ale jsem z toho spíš malomyslná, protože tuším, že do jeho srubu na Soláni se jen velmi těžko podívám… A le nevzdáme to.

  3. Dobrý den, socha milenců v objetí stylizovaná do kvádru se jmenuje Láska a autorem je ostravský sochař Vladislav Gajda. Vytvořil ji v roce 1977 (v Ostravě máme o 10 let mladší verzi této sochy: http://ostravskesochy.cz/dilo/366-Laska). Karel Vašut je autorem dívky na bývalé fontáně před někdejším výpočetním střediskem Tesly. Od Josefa Vajceho máte v Rožnově sousoší u střediska Rosava (z roku 1973).

    • Dobrý den, omlouvám se za zpoždění a moc děkuji za upřesňující informaci. Doplním a až příště pojedeme na Moravu, musíme to ještě prozkoumat, Vajceho socha před Rosavou není. Sochu před Teslou od Vašuta máme také vyfocenou, díky za autora, musím ji pohledat v archivu…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient