Srp 142012
 

si návštěvník této atrakce přijde jako idiot; a není to pouze můj pocit

 

Již léta se chystám navštívit tolik vychvalovanou historickou památku v Poličce – nově zrekonstruované městské hradby, o kterých se píše:

Městské hradby Polička je souvislý hradební pás (dlouhý 1220 metrů), který obklopuje celé historické jádro města. Hradby mají úctyhodnou šířku 2 až 2,25 m, jsou až 8 m vysoké, zpevněné 19 půlválcovými do města otevřenými baštami. Jedná se o nejzachovalejší hradby ve střední Evropě a stojí za to je vidět. Procházka je velmi atraktivní, hradby jsou nově zrekonstruované.

A konečně ten den nastal, s Emmou vyrážíme vlakem do Poličky. Nastudovala jsem v kolik kde a co. Vstupenky se zakoupí v Centru Bohuslava Martinů a odtud se vyráží s průvodcem na hradby. Hradby si lze prohlédnout – obejít  i „ze země“, ale to není pro turistu tak atraktivní. Takže jdeme nato. První zastávka je na radnici, kde se u modelu města ze 14. století dozvíme fakta.

Zaujala mě i mříž se železnými štikami? ale souvislost s městským znakem nemají

To vyprávění trvalo proklatě dlouho, ale konečně jsme se odebrali k cíli cesty, ke hradbám.

Po železných schůdkách jsme vystoupily nahoru spolu s průvodkyní v růžovém a několika dalšími turisty. Již z Centra víme, že ze dvou procházek po hradbách je v současnosti v provozu okruh kratší. No, snad si to i tak užijem! Jsme nahoře a čekáme další výklad nebo nějaký pokyn co a jak. Průvodkyně se ladně opírá o zeď a neříká vůbec nic. Jsme všichni bezradní a plaše se otáčíme jeden po druhém. Po jisté době se kdosi se ptá, zda si to máme prohlédnout. Ano. Prohlížíme si tedy věž a zase nic. A tentokrát se ptám já, co bude dál? Průvodkyně unaveně a tak trochu s nechutí sděluje, že výklad už žádný nebude a můžeme se projít sami. Jdeme a už se nedivím, jen jsem v šoku; deset metrů doprava a dvacet doleva a je to hotový. Není to žádný okruh, jak jsem se domnívala, ale pouze pár kroků od věže k první baště. Cítím se podvedena a navíc mě fascinuje „projev“ naší průvodkyně, kdy nás nechává napospas zmatení aniž nám oznámí „pravidla moštárny“.

Doleva.

Doprava. A je to.

Vyprávím tento tristní zážitek kolegyni a ona se jen pochechtává. Úplně stejnou zkušenost má i pan Cach, čtenář a ctitel historie, který se na tuto atrakci vypravil se svými vnuky. Zdá se, že model chování průvodkyně je standardní.

 

 Posted by at 18.20

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz