Zář 162013
 

ať už jsou milovníky umění nebo ne

Německo má své dálniční kaple ( ale už i my – první u Plzně) a my dálniční sochy. Nikdy jsem o ničem podobném neslyšela, a tak jsem je chtěla na vlastní oči spatřit.

Už jsem o nich psala, ale minulou sobotu jsme je s miláčkem konečně uviděli zblízka a mohla jsem si na ně sáhnout! Splnil se mi další malý sen!

Obě sochy jsou dílem sochaře Maria Kotrby a není lehké se k nim dostat. Pro dálničního nomáda jsou prakticky nedostupné.  Ale dáte-li si už tu práci a rozhodnete se na ně podívat zblízka, rovná se úspěch velkému vítězství. A to mi věřte.

Naštěstí se nemusí za nimi cestovat daleko. Ocitnete-li se u Olomouce, vaše šance se k nim dostat stoupají. Ale jak říkám, je to pořádná křížovka, najít tajenku kudy kam.

IMG_4629

Máte navigaci? Pak věnujte pozornost domácí přípravě. První ze soch, sv. Kryštof , už má své místo i na mapách a vložit lokaci do stroje rovná se vítězství! Nejprve po silnici, pak vyasfaltovanou polní cestou a nakonec se musíte smířit s tím, že vylezete z auta a poslední etapu dojdete po svých.

IMG_4631

Skoro u cíle, ale stále v napětí. Ještě HO nevidíme. Jsme dobře??

IMG_4632

Už!! Ano ano, mírně vyšlapaná stezka v trávě nás navádí k prvnímu monumentu Mária Kotrby. Socha má opravdu velmi hezkou vyhlídku. Svatý Kryštof je robustní, bez velkých detailů, a tak to má být. V rozjetém autě není čas na ne jejich zkoumání.

IMG_4633

Vyhlídku si užíváme spolu se sv. Kryštofem a Ježíškem i my

IMG_4634

Ještě se naposledy pokochat, nafotit detaily a hurá k dalšímu sv. Kryštofovi…

IMG_4641

Ježíšek na rameni světce řidiče zdraví a současně jim žehná. Paradoxně právě Mariu Kotrbovi nepomohl… Tragicky zemřel při služební cestě na Slovensko 17. 5. 2011; v autě dostal infarkt a boural.

IMG_4639

Na patě objevujeme “otisk” autora

IMG_4638

A v ruce svírá symbol moderní doby – petku

IMG_4649

Poslední pozdrav už z rozjetého auta a pokračujeme dál…

IMG_4650

Druhá z Kotrbových soch,  Dobrý pastýř, nám dlouho unikal, přestože jsme přibližně věděli, kde ho hledat. Ale na síti jsme se nechytili, protože tento Kryštof není medializován a na mapách prostě chybí. Nekonečné bylo doptávání se místních… Byli rozpačití a nejednotní v názoru. Nakonec nezbylo než zmizet z vylidněných vesnic na vedlejší komunikace a zastavovat projíždějící cyklisty. Až napočtvrté jsme se jakžtakž chytili, protože se nám podařilo v poslední slepé uličce objevit dědu, který nám několikrát předříkal kudy k soše a my mu to museli zopakovat. Teprve pak nás s požehnáním propustil.

IMG_4652

První poznávací bod. Starý kravín a křížek, kde máme zaparkovat a pokračovat dále pěšky

IMG_4653

Konečně! Vidíte ho taky??? Ale ještě není vyhráno, protože stojí za dálničním plotem. Čeká nás  strastiplná cesta oklikou, než budeme u na místě!

IMG_4658

Sladké vítězství… pokochejte se spolu s námi. Ve dlani mu chybí petka, má ji pro ni připravenou, ale máme pocit, že tu velmi dlouho nikdo nebyl… i když.. Pokoseno je.

IMG_4662

Krásný den. Naprosto vhodný na objevování  dálničních soch.

IMG_4668

V linku nahoře můžete objevit rozbor gesta pravé ruky Ježíšovy.  Ježíš je znázorněn jako dobrý pastýř a ta ovečka, to jsme my, lidé.  Více o této ikonografii zde

IMG_4654

Beránek má pěkný výhled na dálnici

IMG_4664

A jistě se nenudí. Až pojedete kolem, zamávejte mu.

IMG_4669

Poslední otočení při návratu a fotka proti slunci. Atmosféra tohoto snímku se mi moc líbí.

A jedeme dál… směrem ke slovenské hranici, kde máme v Horní Bečvě třídní sraz. Sraz kožařů, a bude nás celkem deset, dorazí-li všichni, kteří účast slíbili….

 

 

 

 Posted by at 18.32

  6 Responses to “Unikátní dálniční sochy oslovují miliony řidičů”

  1. Výborně – ještě žiješ! A snad se tady ještě někdy podělíš o své zážitky.

  2. Omlouvám se za dezinformaci, socha č. 2 představuje Ježíše, v rouše božího pastýře a v roli ovečky jsme my sami – děkuji za upozornění Heleně z Českého Krumlova, co nevidět texty opravím.

  3. Nevadí, stejně je ten Kryštof mnohem lepší a ten Pastýř brzy zanikne ve stromech, které tam vysadili, jak se zdá podle fotek.

  4. […] nazvané Brána slunce – podle obrovské dálniční sochy, monumentálnější než sochy Kotrbovy, dominanty […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient