Zář 092012
 

dny evropského dědictví 2012

Organizovala jsem výlet do Kutné Hory, kam nás pozval náš bývalý spolupracovník Jarda, nyní arciděkanský sekretář tamtéž. Shodou okolností jsme se nevědomky strefili do dnů evropského kulturního dědictví, což byl příjemný bonus. A dalším bonusem bylo slunečné počasí. Na krásně prožitém dnu měl však největší zásluhu náš skvělý průvodce Jaroslav Bouška, který nám připravil program přesně podle mého gusta.  Výstavu „Jagellonci“ doplňovala návštěva farního kostela sv. Jakuba, filiálních sv. Matky Boží Na Náměti a sv. Barbory a také prohlídka arciděkanství. Bylo to nejen velmi krásné, poučné, ale také velmi dobrodružné, pohostinné a nesmím zapomenout ani na návštěvu krčmy! Dačického pivnice a výtečný oběd v ní doplnil mozaiku celého dne do dokonalosti. Škoda jen, že jsme nepřespali. Naše poslední akce – výstava Europa Jagellonica , už byla zkouškou naší pozornosti. Po celodenní konzumaci zážitků  toho na nás bylo až moc. Vezmu celý den podrobněji, ale nevím kdy se k tomu dostanu, mám nabitý program na 14 dní dopředu a věřte, že vím o čem mluvím a zbytečně nedramatizuji. Nestihnu-li to zítra, 14 dní se sem možná?? nedostanu, tak mi prosím zachovejte přízeň, já se vrátím.

Pár fotek:

kostel matky boží na náměti

kostel matky boží na náměti

na terase arciděkanství

kostel sv. jakuba, zvaný vysoký kostel

kostel sv. jakuba: neobvyklá zpovědnice

kostel sv. jakuba portál

moje svíčková

katedrála sv. barbory katovská lavice bokem

katedrála sv. barbory ze zákristie

katedrála sv. barbory

sv. barbora ochozy

sv. barbora ochozy

katedrála sv. barbory ochozy

katedrála sv. barbory ochozy

katedrála sv. barbory ochozy

katedrála sv. barbory ochozy

katedrála sv. barbory ochozy

katedrála sv. barbory

Galerie Středočeského kraje (GASK) Kutná Hora Europa Jagellonica

V galerii se nesmí fotit, tak jen jedna ukradená „střela“. Jo a viděla a slyšela jsem kousek komentované prohlídky s Jiřím Fajtem, mužem, který výstavu připravil. To by ale člověk nic neviděl, protože tak poutavě vypráví. Ke všemu co jsme viděli a zažili se vyjádřím obšírněji, mám toho plnou mysl a plný voči :))). Ty ochozy byly božský!!!

 

 

 

 Posted by at 18.46

  10 Responses to “Sobotní Kutná Hora”

 1. Barbora a svíčková – ideální kombinace!!!!
  Mimochodem sem tě nominoval v jedné řetězovce, viz můj post, tak koukej činit:-)

 2. Narodil jsem se v K. Hoře, byl jsem tam nesčíslněkrát a velmi důkladně ji probádal, dokonce i prolezl, někdy taky proplazil, řadu starých dolů. Ale na ochozech u Barbory jsem nebyl nikdy. Neznám se holt s arciděkanským sekretářem Jardou. bz

 3. Barbora a svíčková – ideální kombinace!!!!
  Mimochodem sem tě nominoval v jedné řetězovce, viz můj post, tak koukej činit:-)

 4. Ty ochozy jsou protekce, nebo součást běžné prohlídky?, také jsem byl v K. H. a v Barboře několikrát ale na ochoz jít nebyla možnost nikdy.

 5. Na ochozech se neprovádí, není to žádná konzumní atrakce. Správce k tomu vedou reálné důvody s ohledem na bezpečnost.

  • Ano, je to tak a důvodů proč se na ochozech neprovádí, je hned několik. Špatný přístup, malý prostor, bezpečí návštěvníků a v neposlední řadě by tak velký provoz jako je uvnitř chrámu škodil stavbě samotné.

   • Děkuji pěkně Jardovi za vstup do této diskuse a úplné vysvětlení; vždy byla, jsou a budou místa (a mnohdy o jejich existenci ani nevíme), která jsou prostě z několika důvodů pro masovou turistiku tabu a stávají se tudíž nedostupnými, tajemnými a možná časem i legendárními… a svatobarborské ochozy jsou jedním z nich. Jiné to nebude a je na posouzení majitele a správce a v tomto případě i památkářů, statiků apod. kdy a proč takové rozhodnutí vydat a komu výjimečně jejich návštěvu zprostředkovat.

 6. […] Kutná Hora a ochozy chrámu sv. Barbory […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz