Lis 092012
 

o knížkách a jiných věcech

Dnešní den začal tak trochu podivně… Na veřejný internet přišel mi známý pán a jedna nevinná otázka před odchodem toho frajera, se kterým se musí velmi korektně, spustila vodopád slov, vlastně trpkých vzpomínek. Zjistila jsem jednu věc. Oba nás na celý život poznamenala smrt otce a od té doby to bylo, jako když otočíš minci. Tento příměr použil on sám a překvapil mne jím. Přesně stejné pocity, zábrany, stejné vzorce chování a celoživotní smutek v podvědomí a víru, že je od té doby všechno tak nějak na nic a nikdy už to nebude takový.

táta

táta staví chatu

Z ranního smutku mne postupně vyvedlo několik následujících věcí. Pěkně po pořadě. Přišla mi poštou knížka Lexikon symbolů, mohla jsem si ji dovolit, protože byla z 500 Kč zlevněna na 60 Kč. Ještě jsem ji nevyprostila z obalu. A pošťák mi také přinesl balíček z e-šopu s dlouhýma úzkýma červenýma kalhotama. Poprvé jsem si objednala z německého OTTO a míru jsem trefila přesně. Jsou mi jako ulité a už se těším, až v nich vyrazím. Budu k nepřehlédnutí :). Signální! Pak jsme jeli do Poličky řečnit do smutečky. Po velmi dlouhé době jsem zažila bezprostřední paní, která mi říkala střídavě sluníčko a zlatíčko. Já vím… je to divný, ale protože mně už hodně dlouho (vlastně ani nepamatuji kdy??!) tak nikdo nenazval, užívala jsem si to a vůbec jsem neprotestovala. Jsou to jen slova, ale jsou chvíle, kdy fakt slova pohladí, jak pravdivě dí známé klišé.

Cestou zpět jsme se stavili se šéfem na obědě (španělský pták s rýží vše nevalné chuti) a doma pak jsem se snažila roztopit pod kotlem (nějak mi to intenzivně a dlouhodobě čmoudí kamnama místo komínem a dehtuje…), nakoupila potraviny na víkendové vaření a pak odešla připravit se v knihovně na Podvečerní čtení. Donesla jsem si zezdola novou monografii Bohuslav Reynek a poprvé ji otevřela. Byl to pro mne hodně sváteční pocit. Prohlédla jsem si jen několik stránek a přečetla jednu báseń jeho ženy Suzanne Renaudové,  jím přeloženou. Kniha byla vydána u příležitosti výstavy Bohuslava Reynka v Galerii hlavního města Prahy, kterou jsem letos v lednu navštívila. na tu knihu nespěchám. Mohu se s ní těšit ještě hodně dlouho.

Něco se stalo… za okny slyším houkačky hasičů nebo záchranky… Půjdu domů. Podvečerní čtení skončilo.  A před týdnem skončilo i něco jiného. Ale to je dost osobní , znáte to… před pár dny to řešil Jágr, u mne to nebylo naštěstí tak dlouhé, ale i za dva měsíce si člověk zvykne…

 

 Posted by at 18.26

  7 Responses to “Pátečně”

 1. nevím jestli čtenáři knihovního blogu tuší kdo to je jágr, já zas nemusím bonzácký blesk takže nevím co řešil.
  a tak to má být.
  právě letošní konec světa je spravedlivou pomstou mayů za to, že se staráme o věci po kterých nám nic není, že naše chamtivost sežrat veškeré síťové ip adresy vedla k jejich vyplýtvání (a přiblížení konce internetu a tím konce světa), a že stejně to muselo dopadnout s volným místem na onom mayském šutru.

  • I ty brtníku?? Já o Jágrovi náhodou četla dnes v Lidovkách, jistý kritik si to vzal jako záminku aby mohl zmínit malíře Kokoschu a jeho umělou pannu Almu, kterou si nechal vyrobit když ho opustila žena.
   http://www.kuroneko-chan.com/echoes/images/Alma-puppe.jpg
   Na bulvár jsem před týdnem a něco zcela zanevřela, otrávila mě tam jedna kausa tak nechutná, že přetekl pohár, asi něco tak jako když se během vteřiny rozhodneš pro rozvod. Už tam nelezu. Na konec světa nevěřím, chci přežít nejméně tuhle odpornou zimu a zažít zase jaro atd…

 2. V rádiu říkal nějaký odborník na zahrady, že listí z ořešáku lze bez jakýchkoliv problémů použít ke kompostování. Že ne, to je prý tradovaná blbost. Snad ti to pozvedne náladu a pomůže přežít zimu.

  • To určitě říkal ten podivín Hájek z Hradu a chce se zase zviditelnit. Aniž někdy kompostoval. Ti Klausovci jsou novodobí husiti: proti všem.

   • Aha, tak asi už máš ořešákové listí ze zahrady odvozeno, když tu informaci zlehčuješ. Než začneš za rok vozit listí, ověř si, jak je to s těmi ořešáky doopravdy.

    • Vida, prý zlehčuji. Uvědom si strýče, že na takové vědecké experimenty na zahradě nemám čas, řeším mnohem důležitější věci. Připojuji se k většině a nějakými blouznivými řečmi co jsi zaslechl, a kdoví esli sis to nevymyslel, abys mne znejistil, se nenechám rozhodit.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz