Led 072019
 

1. den / 25. 4. 2018

 

Dlouze se nerozmýšlíme kudy „hore“, jdeme podle papírové mapy a občas pro kontrolu zapneme offline mapu v mobilu. Zvykáme si, že kolem

ozenna 1 2 3

nás volně běhají psi bez obojku a košíku a všude, kde je tráva, jsou krávy, naštěstí za ohradou. Záhy objevujeme, že oplocení není elektrifikováno. Elektřina zde zavedena je. Vidíme stříbrné terče satelitů.

Za posledními domy překračujeme potok Ryjak – potoky brodím přímo, vodu a bahno ignoruji – a stoupáme vzhůru podél jeho přítoku napravo vstříc kótě Czeremcha (670 m n.m.). Cesta nás vede pastvinou vedle úzké rýhy potůčku, pramenícího kdesi nahoře v lese poblíž obou hromadných hrobů. Potok lemuje souvislý pás porostu od dědiny až k lesu.

Set493from__DSC3825_panorama

Panorama vesnice od hřbitova Ożenna [3.] , před námi pohraniční kopec Czeremcha 607 m n. v., zcela vpravo je vidět na kopci úzký pás vegetace podél něhož jsme šli ke hřbitovům Ożenna [1.,2.] 

Set213from_IMG_4503

Vesnice a pás vegetace vedoucí ke hřbitovům Ożenna [1.,2.] 

Set203from_IMG_4500

Vesnice a pás vegetace vedoucí ke hřbitovům Ożenna [1.,2.] 

IMG_4548 - kopie

Poslední dům vesnice. Nezbývá než překročit potok a jít hore!

Těsně podél potoka spíš tuším než vidím dlouho nepoužívanou vozovou cestu, nyní zarostlou náletem, ale pro mne bezpečnější než pastvina s krávami. Sestupuji k ní, ale po několika desítkách metrů narážím na oploceni – na informační tabuli jsem později objevila, že je zde zdroj pitné vody. Tak zase z příkopu nahoru a už nic raději nezkouším…

IMG_4508

Stará vozová cesta

IMG_4509

Musíme jít pastvinou, ohradníky nefungují

Ano, dnes i v následujících dnech se jen potvrzuje, že vše je zde nevyzpytatelné a věci je nutno brát tak, jak přicházejí  Je to tady prostě takové, jaké si to zde lidé udělali sami pro sebe a jak jim to vyhovuje.

Cestou vzhůru pastvinou se často zastavujeme nejenom proto, abychom se z prudkého výstupu vydýchali, ale hlavně abychom si vychutnali krásné výhledy do údolí a okolní krajiny.

IMG_4547

Stoupáme na Czeremchu, pod námi vesnice Ożenna

Jsme nahoře v lese a záhy objevujeme první z mohyl – masových hrobů – ruských vojáků. Padli, zemřeli nebo umrzli ve stejných bitvách jako v případě předchozích hřbitovů.  Vpravo od pramene  (stojíme zády ke vsi) Ożenna 2 (na kamenné desce údaj 150 mrtvých) , cca 50 metrů vlevo Ożenna 1 (stejná mohyla, mrtvých je 130).

Následují fotky ze hřbitova  Ożenna 1:

Set573from__DSC3849
Set023from_IMG_4534
Set563from__DSC3846

 Fotky ze hřbitova  Ożenna 2:

IMG_4520

Kámen (hraničník) označuje hranici pozemku, vrtá nám hlavou, zda jsou mrtví vojáci pochováni pouze pod mohylou nebo na celém pohřebišti označeném 4 kameny (na “dvojce” jsme našli jen jeden…)

IMG_4521
Set513from__DSC3831
Set523from__DSC3834

Set543from__DSC3840

Nízká mohyla o velikosti cca 25  m² je tvořena nízkou kamennou zídkou se spáry vyplněnými betonem, u paty mírně předsunutou na výšku dvou kamenů, v rozích ji o fous převyšují čtvercové sloupky překryté v koruně kamenicky zpracovanou kamennou plotnou. Vpředu vložena mezi kameny zídky tabule tvaru podélného pentagonu s vyrytým nápisem o počtu a původu mrtvých vojáků, ve vrcholu vyryt patriarchální kříž. Nízkou mohylu z navršené hlíny překrývají volně ložené kameny a na jejím vršku se tyčí jednoduchý malý patriarchální kříž, vytesaný z kamene.

V okolí „jedničky“ nacházíme i 3 historické hraničníky HV, označující zde i jinde hranice pohřebiště. Na zadní rohovou desku kdosi položil staré nábojnice.

Set253from_IMG_4523

Jsme velmi mile překvapeni, že i tuto nevýraznou malou památku – masové pohřebiště Rusů – tedy nepřítele, někdo částečně očistil od náletu a mohyly vyprostil z letitého nánosu hlíny a porostu (info v knize Matúše Dully – z obou hrobů zůstaly jen zarostlé pahorky…). Rozhodně si to zaslouží, i když jsou to oproti jiným Jurkovičovým realizacím jen menší intimní pietní místa. Ale i ona mají svou neopakovatelnou atmosféru…

Z polského webu věnovaného vojenským hřbitovům se dovídáme, že mohyla byla „nedávno“ očištěna díky úsilí místního zastupitelstva. Musíme konstatovat, že podobná brigáda by byla potřeba častěji…  Před několika dny jsme objevili na flickru a webu polského fotografa  Waldemara Dobrowolskeho fotografie obou vyčištěných mohyl a poté i částečně zarostlých. A to je teprve krása.

IF

 Ożenna 1  – polozarostlá – foto Waldemar Dobrowolski

oz 1

 Ożenna 1  – dokonale zbavená náletového porostu – foto Waldemar Dobrowolski

oz 2

Ożenna 2  – čistá po zásahu vesnického zastupitelstva – foto Waldemar Dobrowolski

Scházíme dolů a kocháme se krásnými výhledy do údolí.

IMG_4543
Set613from__DSC3861_panorama
Set593from__DSC3855_panorama
Set633from__DSC3867_panorama

Nasedáme do auta a vyrážíme podle potoka Ryjak na opačnou stranu, do obce Grab, kde nás čeká na dvoře vesnické usedlosti č. 12 vojenský hřbitov Grab 5.

Fotografie na rajčeti:  Ożenna 1 a  Ożenna 2 

Fotografie na zonerama:  Ożenna 1 Ożenna 2 

 

 

 

 

  4 Responses to “Ożenna [1.,2.] – Jurkovičovy vojenské hřbitovy v západní Haliči”

  1. To je fajn, že to snad i v budoucnu občas místní očistí.

    Ty domy, to je opravdu hodně východní stavebnictví, to už není střední Evropa.

  2. Je to smutný a ještě při té bídě čistit mohyly … škoda že nebydlím blíž, nedalo by to moc práce udržovat je. Ale kdoví jestli bych také na to nerezignovala… to jen tak uvažuji.

  3. Tento hřbitov je pod naší záštitou, každý rok ho pravidelně čistíme 🙂 Za pár dní to znovu vyčistíme.

    • Tak to moc fajn, že se zase zaskvěje v plné kráse. Škoda, že to máme z ruky, přišli bychom pomoci :)..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient