Led 132019
 

1. den / 25. 4. 2018

Jde to dobře. Počasí nám přeje a nebe snad nemůže být krásnější. Z Desznice se vracíme na hlavní silnici a míříme na sever. Po 11 km stavíme v obci Nowy Żmigród (cca 1400 obyvatel) u benzínky. Hned opodál je místní hřbitov a Jurkovičův vojenský hřbitov Nowy Żmigród [8.] tvoří jeho součást. Je umístěn v rovince a nádherný výhled do okolní krajiny už beru jako samozřejmost. Zde to není tak dramatické, ale krása je přece v rozmanitosti.

novy zmigrod mapa

Set1143from__DSC4020

Vstup do vojenské části hřbitova

IMG_4699

Ohraničen je ze tří stran nízkou kamennou zídkou se železným zábradlím (v zadní části chybí) a vstupuje se železnou brankou (viz Ożenna [3.]). Na první pohled bych podle stupnice Matúše Dully oznámkovala hřbitov 1 (jako ve škole).

img074

Půdorys je stejně jako všechny ostatní v tomto seriálu převzat z knihy Matúše Dully, naší bible.

Set1193from__DSC4035

Ústřední kamenný monument je opravdu mimořádný, velmi elegantní. Tentokrát to není výjimečně žádná Jurkovičova lidová nota, ale uhlazená klasika s nádechem antiky. Ovšem německy přísná s ostrými hranami. 

Set1183from__DSC4032

Poctivý stupňovitý fundament a pět křehkých kubistických sloupů s filigránsky zdobenou hlavicí akantem (dekor je použit i na patce sloupu a podstavě). Mezi čtyřmi krajními sloupy stojí ústřední, nejvyšší, s masivním nízkým kamenným křížem na vrcholu.

IMG_4697

Doplněno /info komentář Waldemar
Ze zajímavých faktů, které byly nedávno zjištěny, lze zmínit, že hlavní památník nebyl dokončen před koncem války. Stavbu již dokončila polská instituce „Vojenský úřad pro ochranu válečných hrobů“ (pl. Wojskowy Urząd Opieki nad Grobami Wojennymi).

IMG_4696

Na pamětní desce v základně monumentu čteme:

Neptejte se kdo byl přítelem a kdo nepřítelem, tisíce hrdinů věrných přísaze zemřelo v boji, oběti spočinuly v přímých řadách hrobů, – anděl smrti je vzal pod svou ochranu v nebi, oproštěných od nenávisti.

Set1173from__DSC4029

Náhrobní kříže jsou nižší, litinové, s kulatou dekorovanou kartuší a medailonkem s údaji o mrtvých. Jsou umístěny v kamenném podstavci.  

Set1193from__DSC4035

Jurkovičův Nowy Żmigród [8.] je společným hřbitovem pro padlé na bitevních polích a zemřelých v polních nemocnicích po bitvách v letech 1914 a 1915. Byly to především bitvy o karpatské průsmyky, boje o průlom fronty u pevnosti Przemyśl obklíčené ruskou armádou a také v bitvě o Gorlice 2. – 7. května 1915. Tato významná bitva osvobodila Halič z ruské nadvlády.

V 157 individuálních a 27 společných hrobech je pohřbeno 216 vojáků. Z toho je 58 z rakousko-uherské armády 7 Němců a 149 Rusů.

Set1213from__DSC4041

Set1223from__DSC4044_panorama

Vzadu postávají vedle křížů samotné kamenné podstavce, mohu jen spekulovat, že rekonstrukce hřbitova není ještě zcela dokončena.   A všimněte si .. Za památníkem se nalézá hrob rakouského kapitána Franze Dobnika pokrytý kamennými deskami. Je to narušení stereotypu a to se počítá.

Nowy_Zmigrod_zdj_8b

Set1203from__DSC4038

Se stejnými litinovými náhrobními  kříži a hlavicí se stejným dekorem se setkáme později i ve Wole Cieklińske  [11.]

Set1153from__DSC4023_panorama

Pokukuji po přilehlém civilním hřbitově a neujde mi větší množství mohutných žulových náhrobků zvaných tumba, i dvojitých. Znám je u nás jen ze hřbitovů židovských nebo z kostelů, zde zřejmě znak bohatství a úcty k zemřelým. Pohřební zvyklosti i náhrobky jsou rozdílné podle země, kraje, místa. Snad to tak i zůstane…

IMG_4700
IMG_4701
IMG_4702
IMG_4703

Dokochat a jede se dál směr Łysa Góra [9.]. Dnes ještě není konec!

Fotky na rajčeti:  https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Jurkovicovy_vojenske_hrbitovy_-_Nowy_Zmigrod_8./

a nezkomprimované fotky si můžete vychutnat zde: https://www.zonerama.com/521125003/Album/5031210

Prameny:  

Matúš Dulla:  Vojenské cintoríny v západnej Haliči: Dušan Jurkovič 1916/1917 (ISBN 80-88675-80-4)

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

  6 Responses to “Nowy Żmigród [8.] – Jurkovičovy vojenské hřbitovy v západní Haliči”

 1. Já si vždycky u každého nového článku trochu smutně vzpomenu na ten náš olomoucký vojenský hřbitov v Černovíře .
  Zvlášť tady,protože mi ho těmi litinovými kříži ještě víc připomněl.
  Smutně nejen protože jde o hřbitov, ale hlavně z důvodu v jakém je stavu, byť jde o evropskou raritu a kulturní památku.
  Je pravda, že už jsem tam dlouho nebyl a prý se začíná s jeho opravou,ale ještě před pár lety to bylo žalostné a uvažovalo se o jeho úplném zrušení a založení parku na těch místech.
  Vzpomínám si na něj jako na vysokou travou zarostlé místo s polo vyvrácenými kříži, přelámanými náhrobky….
  Přitom je tam pohřbeno kolem 3000 vojáků z několika válek,různých vyznání,součástí hřbitova je i muslimský pavilon….
  Nebudu dávat odkazy ať to nespadne do spamu,když tak si vyhledej víc.
  Pokud je to tam opravdu už aspoň částečně opravené, jak jsem četl,tak doporučuji i návštěvu,když pojedete přes Ol.

 2. Ahoj Saule, člověče, ty mi dáváš odpověď na otázku, kterou jsem ještě nevyslovila, a že jsem se tě chtěla právě na tohle zeptat. O svátcích běžel na ČT24 seriál tuším Velká válka se to jmenovalo. Televizi moc nemusím, ale někdy jsem se dívala, spíš náhodně.. viděla jsem tam už jen úryvek jak se nějaký historik brodí ve vysoké trávě a přesně o čem mluvíš, to tam ukazovali. Ale mluvit jen o Olomouci, tak mě to zaujalo, že jsem si řekla, že bychom se tam mohli podívat až zase pojedem do H.
  Tak díky. Dnes stihnu jen ten jeden hřbitov Klopotnicu, myslela jsem že text bude jednoduchý, ale opak je pravdou, pěkně jsem se do toho zamotala, ale už jsem objevila co jsem hledala!

 3. Tady ve tvém seriálu, zuzi, si uvědomuju, jak hodně záleží na kultivovanosti hřbitovů. Co všechno je v tom obsaženo.

  • Tak to mě těší, Liško.. a není divu. Každý má něco do sebe a je unikátní. Kultivovanost je výborné slovo vzhledem k jeho haličskému dílu. A úcta k mrtvým a krajině.

 4. Ze zajímavých faktů, které byly nedávno zjištěny, lze zmínit, že hlavní památník nebyl dokončen před koncem války. Stavbu již dokončila polská instituce „Vojenský úřad pro ochranu válečných hrobů“ (pl. Wojskowy Urząd Opieki nad Grobami Wojennymi).

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient