Říj 272012
 

videa: Kokolia, Gebrian

Adama Gebriana znám z Lidovek; a vaší pozornosti doporučuji jeho krátká  nejvýš pětiminutová videa, ve kterých se dozvíte, jak se dívat na architekturu a zaujmout stanovisko. Všímat si a mít názor. Jeho videa mají neuvěřitelný počet shlédnutí. Těší mě to.

Výtvarník Vladimír Kokolia, pětapadesátník, dostal cenu mladých… četla jsem:

Malíř Vladimír Kokolia je novým držitelem ceny, kterou udělují mladí tvůrci a teoretici vybranému zástupci starší generace. Mezi finalisty byli také Krištof Kintera, Jan Merta a Martin Zet.

Anketa Umělec má cenu vznikla v roce 2007 z potřeby upozornit na osobnosti, které jsou pro mladší generaci autoritou a mají její respekt.

Ocenění vždy nese jméno předchozího laureáta. Kokolia je tak držitelem Ceny od Dalibora Chatrného, příští rok další umělec dostane Cenu od Vladimíra Kokolii.

Mladá generace vybírala také nejlepší výstavy. Ve skupinové kategorii hlasující ocenili letní prezentaci Rafanů v Domě umění města Brna, nejlepší samostatnou výstavu měl podle nich Krištof Kintera v Městské knihovně v Praze. Jako nejlepší dílo vyšly z hlasování Hlavy Pavly Scerankové na výstavě v Drdova Gallery v Praze.

Kokolia patří k uznávaným malířům, zaměřuje se také na grafiku a kresbu. Kromě výtvarného umění se dlouho věnoval i hudbě, zpíval v undergroundové skupině E. Učí na Akademii výtvarných umění v Praze.  

Do hlasování v anketě Umělec má cenu se tentokrát zapojilo 115 tvůrců, teoretiků a studentů uměleckých škol mladších 35 let. Nominovali kandidáty, z nichž potom porota určila celkového vítěze.  (citace z Lidovek)

Přiznám, že do jeho souborného díla jsem nikdy systematicky nenahlížela, ani ho nezkoumala, možná je to chyba. Ale zajímal mne odjakživa jako člověk, jeho názory na cokoli. Na bloguje.cz měl blog, poté přesídlil na nové stránky. Moc mu nerozumím, a to ho pro mne činí poněkud více tajemným, spíše než nesrozumitelným. Vyjadřuje se mnohdy tak složitě a propleteně, že se smyslu jeho definic leckdy nedopátrám, prostě na to nemám pravděpodobně kapacitu. Anebo s ním nejsem myšlenkově na jedné lodi. Nevím. Je dost výrazově komplikovaný nebo se neumí vyjádřit jinak než tím svým „způsobem“. Byl by asi dobrým politikem, ceněným pro svou schopnost zcela vážně sdělovat-nesdělovat. A člověk žasne.  Dívala jsem se dnes po dlouhé době na jeho stránky a blog. Nemám tolik času na studium jeho vytříbených textů, ale zaujalo mě jedno video. Je tak tříminutové a rozumím mu.  Smysl jsem tentokrát pochopila a souhlasím s jeho vývody. Kokolia si ale také pořídit Twitter, a jak jsem se dívala, je plný jeho citátů, které běží jak reklamní banery pod hlavou stránky.  Nic pro mne. Přitom mi je ten člověk odedávna něčím safra blízký. Tím myslímtřeba jeho zájem o východní moudrost, nepěstěnou přírodu, architekturu zahrady a kompost. Též jeho podivnou „lenost “ a „momentální „nechuť pracovat vyhnanou až na samou hranici (jeho některé výstavy-nevýstavy) a současně pracovitost  chápu – také jeho citát z baneru, používá ovšem slovo workoholik a prokrastinace.  Anebo je jen tak charismatický?? Víbůch… To video…, trvá jen velmi krátce, a docela z něj chvílemi mrazí…

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10318936610-osobnost-na-dvojce/212542151000018/

 

 Posted by at 20.50

  One Response to “Na co se dá dívat”

  1. […] Připomínám, že architekt Patrik Kotas je nám již známý ze svého velkorysého projektu vesmírné stanice Střížkov na Proseku nebo také u mne na blogu […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz