Zář 052013
 

Elixír zn. Zuzi vás opět postaví na nohy! Doporučuji.

Také vás letošní dovolená tak odrovnala? A následující pracovní nasazení dokonalo své dílo zkázy do důsledku. …

Tak to jsme na tom stejně. Chybí mi jiskra a potřebovala bych být čipernější. O hodně víc čipernější. Přijdu z práce a pohybuji se bezcílně po obydlí jako mátoha a čekám až to se mnou sekne do postele. Ale ani pak není vyhráno! Pronásledují mne divné sny, budím se a ráno se probouzím jako zmlácená. A zase znovu do té šichty a tak stále dokola. Ani to, co se kolem nás děje, není na veselé vyskakování a radostné salvy smíchu jsem neslyšela ani nepamatuju. Když tak kyselé úsměvy… A pak vás napadne, že takhle to už dál nejde. S takovou celospolečenskou apatií ten vrcholný kapitalismus nevybudujeme!

Když se má něco napravit, musí se začít u sebe doma. Vzchopili jsme se tedy. Vytáhli z temného kouta přístroj značky Champion, zakoupili kilo červené řepy, nějaké mandarinky, asi 1,5 kg mrkve, na zahradě posbírali spadaná jablka a švestky a roztočili výkonný motor stroje. Odšťavnili jsme tu kupu zdravého materiálu a vypili tu tekutinu nadvakrát!  Nebudete tomu věřit, ale nakoplo nás to víc než panák zelený!

A stav nastartovaného a nadrženého motoru před rozběhnutím vydržel až do rána! S úsvitem jsme si dali další rundu elixíru a za chvíli už jsme lezli na věž slatiňanského zámku jak kamzíci na Sněžku!

IMG_4581

Nakrájená surovina před vsunutím do stroje

IMG_4579

Proces v plném proudu, mašina jen vrní

IMG_4580

Detail hubice, z které vychází rmut.

IMG_4587

K dominantám Slatiňan patří i kostel sv. Martina, který se nachází vpravo od zámku před vstupem do zámeckého parku. Kdy a kým byl založen, nelze přesně určit. Poprvé se uvádí v roce 1297 jako farní. V 15. století byly Slatiňany vypáleny uherským králem Matyášem a poničený kostel byl barokně upraven.
V letech 1891 – 92 byl pak barokní kostel přestavěn podle plánů slatiňanského rodáka Františka Schmoranze a patří mezi významné stavby. Vybudováním kryté chodby došlo ke spojení západního bočního křídla zámku s panskou oratoří v kostele.
Výjimečný zážitek projít spojovací chodbou až do oratoře se nám letos naskytl poprvé. Nezapomenutelné, včetně návštěvy tak ryze soukromého prostoru, jakým zachovalý interiér oratoře je. 

IMG_4588

Na vnější stěně kostela, nad křížem, objevujeme neobvyklý cihlový kříž s tajemnými symboly. Nebo snad písmem? Co znamenají, nevíme, ale my to zjistíme.

IMG_4590

Ha! Načapali jsme tu krásnou žokejku Latu Brandisovou, která zde zážitkově provází. Fotíme si ji a fotíme se s ní na nádvoří.

zamek1 Foto M. Krištof

Celkový pohled na zámek, vpravo vyhlídková věž, kam míříme. Fotka je stažená z webu infocentra Slatiňany.

IMG_4606

Zdoláváme poslední točité schody a už už jsme na věži! Dnes jsme volili pouze samostatný výstup na věž. Máme ještě jiné plány!

IMG_4597

Neuvěřitelné! Věž není plochá, střecha se svažuje dovnitř a kolem dvou stran je vybudovám pouze malý ochoz! Jak důmyslné a vzrušující.

IMG_4593

Rozhlížíme se kolem. Nejprve se díváme pod sebe, do nádvoří zámku s “loveckou” kašnou.

IMG_4598

Pohled do dáli, vlevo na obzoru kostel ve vsi Tři Bubny

IMG_4596

A hle! Komíny jsou zaslepeny!

IMG_4601

Pohled na kostel sv. Martina. Je vidět hezky krytá chodba ze zámku do oratoře. Mám nesmírnou chuť pokořit kostelní věž! Nějaké konexe mám, tak snad k tomu brzy dojde!

IMG_4605

Milujeme staré všední věci ponechané tak, jak byly svého času opuštěny. Je to nostalgie a poezie života všedních dní osob, které již dávno nežijí… Ještě že to kdosi snaživě neuklidil… jak vzácné spatřit takové ne nakašírované zátiší! A vedle vidíme úzké dveře. Ptáme se a snad prý vedou na malý balkónek… Ano vedou tam.

IMG_4608

Věž a malý balkónek s rumpálem

IMG_4602 (2)

Ahoj! Cukrúúú.. zdraví vás z věže  dvě hrdličky!

 

 

 

 Posted by at 18.17

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient