Úno 062019
 

2. den / 26. 4. 2018

gladyszow , magura, przyslup

Opouštíme hřbitov Gładyszów [55.] a k dalšímu hřbitovu Magura (Przęlecz Małastowska ) [60.] to máme pouze dva kilometry. Na mapce je označen č. 2 a terčík Cíl ukazuje na následující parkoviště, výchozí pro hřbitovy č. 58 a 59, které hodláme navštívit hned vzápětí.

Jedeme opět 977, nám dobře známou známou dopravní tepnou této oblasti, vedoucí z hraničního přechodu Konieczna – Becherov (sedlo Dujawa) do Gorlice. Našim cílem je Przęlecz Małastowska  (průsmyk  Małastowska 604 m n.m.) nacházející se v masivu Magury Małastowskiej v Nízkých Beskydech.

Set903from__DSC4335

Hřbitov na dohled; dva schůdky a jsme tam

Set263from_IMG_4877

Jurkovičův hřbitov č. 60 na průsmyku Małastowska se nachází přímo u hlavní silnice a je velmi dobře viditelný i pro toho, kdo jede náhodou kolem a o hřbitově nic netuší. Mezi silnicí a hřbitovem je parkoviště a tímto místem příčně prochází i dálková modrá stezka  vycházející z turistické ubytovny v Bartne (cca 10 km) do ubytovny Magura Małastowska, ta stojí necelý kilometr od hřbitova, a dál.

Set953from__DSC4350

Pohled k parkovišti a hlavní silnici – jsme zde opět sami.

IMG_4911

Detail brány s “chaloupkou” v opakujícím se modulu trojúhelníka (oltář, kříže, brána)

Set333from_IMG_4902

První a druhá řada latinských křížů a brána, která je oproti té původní svým provedením poněkud ochuzena. Porovnávám a chybí mi zdobnější provedení a latinský kříž nad vzpěrou pod vrcholkem.

Set273from_IMG_4881_panorama

Díky své rušné poloze byl tento historický hřbitov z první světové války po mnoho let nejznámějším a nejlépe zachovaným vojenským hřbitovním objektem v Nízkých Beskydech.  Několikrát byl opravován, ne vždy ale přesně dle původního vzhledu (chybí branka a 2 větší kříže u kaple – hromadné hroby, maceva).

2cw60_duze

Byl jedním z prvních, které architekt Dušan Samo Jurkovič navrhl – již v dubnu 1916. Oproti původní poloze, kdy byl navržen v otevřené oblasti, aby byl vidět zdáli, je nyní obklopen souvislým lesem. 

4cw60_duze

Neuvěřitelné… jaká úcta byla vzdána touto krásnou a neobvyklou hřbitovní architekturou padlým hrdinům. A díky že se jí můžeme obdivovat i dnes v nezmenšené síle. Uvědomuji si, že je to hlavně díky mnoha nadšencům, kteří dokáží neúnavně a s nadšením iniciovat nejen jejich další obdivovatele, ale i úřady, spolky apod..
img090

Půdorys hřbitova převzat z knihy Matúše Dully. 

Set993from__DSC4362

Kruhový hřbitov o rozloze 1.091 metrů čtverečních je obklopený polygonální ohradou (dvanáctistěn) tvořenou nízkou trojřadou kamennou podezdívkou lemovanou šikmo oříznutými břevny-kládami a krytou šindelovou stříškou.  

Na hřbitově se nachází 4 masové hroby a 63 individuálních hrobů, v nichž je pochováno 174 rakousko-uherských vojáků (36 bez identifikace).

IMG_4894

Ústřední motiv – srubová kaplička s venkovním oltářem

6cw60_duze (1)

Fotografie z léta 1917 – basreliéf Matki Boskiej Częstochowskiej

Dominantou hřbitova v lidovém stylu je monumentální srubová kaple umístěná na poschoďovém podstavci a korunovaná několikanásobným křížem. Toto odvážné řešení připomínající oltář (kaple – srub je nepřístupná) je zvýrazněno kolorovaným basreliéfem černé Čenstochowské madony (řezbář J. Žák, kolorista známý ilustrátor Adolf Kašpar). 

Vzdušný křížový oltář se stříškou a motivem vycházejícího slunce v horní části (slunce – téma poselství!), opakujícím se na náhrobních křížích, působí jako protipól vzhledem k masivnímu fundamentu, za který lze považovat i samotnou hmota srubové kaple. Na celkových fotkách hřbitova je také působivý ostrý tvar jednoduché stříšky brány narušující lineární celistvost oplocení a korespondující s tvarem a řešením šindelové oltářní stříšky. – A tentokrát bez “křížového ukončení”, krajkový křížový motiv je sám o sobě velmi zdobný netřeba ho ještě rozmělňovat. A to se týká i brány, kde je motiv kříže dekorativně uplatněn pouze na sedlové stříšce tvořící podpěru dřevěné stříšce vstupního portálu.

Set313from_IMG_4896

Pod Čenstochowskou madonou je umístěna pamětní deska s německy psaným poselstvím:

Nezapomeňte ve svých dnech plných štěstí,

že na této zemi hořel zuřivý boj,

že tu tisíce vojáků utržilo smrtelné rány, 

aby kolem vás vzkvétalo požehnání slunce.  

5cw60

(Na kapli použity motivy kříže latinského i patriarchálního, přestože zde žádný Rus nespočinul, snad připomínka lemkovské tradice dřevěných kostelů? Na fotce níže si můžete všimnout i malých kamenných památníčků s emailovou deskou umístěných na dvou ze 4 hromadných hrobů – právě zde chybí 2 vyšší kříže, které jsou vidět na historických fotkách z roku 1916).

Set963from__DSC4353

Dva masové hroby pod kapličkou, další dva jsou vedle kapličky – vlevo a vpravo. Na zonerama najdete  

Set1033from__DSC4374

Pohled na les křížů od kapličky

Set1013from__DSC4368

Pohled na dva hromadné hroby pod kaplí, zde odděleny, v půdorysu budí dojem jednoho

Set1003from__DSC4365

Masový hrob vlevo od kaple

Set993from__DSC4362

Masový hrob vpravo od kaple

Set983from__DSC4359

Na zonerama si můžete zvětšením fotek přečíst jména mrtvých, nejen na této fotografii

Set343from_IMG_4907
IMG_4895 vIMG_4890

Popis Jurkoviče: „V sedle na Maguře pochováni většinou naši, po pravé straně Češi, po levé Poláci. Hřbitov v sroubené ohradě na kamenné podezdívce s pomníkem po způsobu božích muk.”

60_magura_malastowska_z_macewa

Největší zvláštností tohoto hřbitova je dřevěná maceva (židovský náhrobek) ve zcela originálním Jurkovičově stylu, pod kterou (nebo za kterou?) je pochovaný židovský voják Mendel Brod ze 4. střeleckého bataliónu. Nechybělo málo a nebyla by zde, protože se na ni při rekonstrukci “zapomnělo” . Na jaře roku 2003 byla tato záležitost urovnána a maceva stojí na původním místě díky společnému postupu Mirosława Łopaty,  Waldemara Hübnera (kreslíř, a obdivovatel Jurkovičovy dřevěné architektury již mnou zmiňovaný) a starosty obce Sękowa .

(foto a info Mirosław Łopata – http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

Musím bohužel se studem přiznat, že si v té změti křížů macevy nevšiml ani jeden z nás. Na fotce jsem ji před chvílí objevila, ale jen proto, že jsem vydedukovala kde by asi mohla stát… najdete ji i vy?

Set273from_IMG_4881_panorama

Na hřbitově leží rakousko-uherští vojáci, kteří padli v únoru – květnu 1915, během operace Gorlice.

Překlad informační tabule před vchodem na hřbitov:

2. května 1915 se stanulo na linii fronty táhnoucí se od Regetowa po ústí Dunajce 217 000 vojáků rakousko-uherské a německé armády proti 70 000 až 80 000 vojáků ruské armády. V 6 hod. byla zahájena dělostřelecká příprava a v 10 hod. začal útok na ruské pozice. Tak byla zahájena bitva o Gorlice, přelomová pro průběh bojů na východní frontě.

Zahájila sérii porážek ruské armády, které nebyla schopná zastavit až do konce války. Bitvy se účastnilo mnoho Poláků v řadách rakousko-uherské, německé i ruské armády. Mnoho Poláků bylo v 2. Pruské gardové divizi, bojující v okolí Cięźkowic a Rzepienikówa. Téměř kompletně byly z Poláků složeny čtyři pluky krakovské 12. pěší divize. Tyto pluky bojovali v okolí Łużné.

Do současnosti zůstalo podél linie fronty 365 hřbitovů. Na nich je pochováno kolem 61 000 padlých. Po přechodu fronty zde byli pochováni také padlí nepřátelé. V okolí Magury se kromě hřbitova č.60 nachází také hřbitovy 55, 56, 58, 59, 61, 63, 65, 66, 67,68.

*******

Fotky na rajčeti    https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Magura_Przelecz_Malastowska_60._-_Jurkovicovy_hrbitovy_v_zapadni_Halici/

a nezkomprimované fotky si můžete vychutnat zde:   https://www.zonerama.com/521125003/Album/5085364

 Prameny:  

Matúš Dulla:  Vojenské cintoríny v západnej Haliči: Dušan Jurkovič 1916/1917 (ISBN 80-88675-80-4)

http://www.cmentarze.gorlice.net.pl/

http://www.sekowa.info/index.php?go=17&id1=14&ido=14

http://www.krajoznawcy.info.pl/cmentarz-wojenny-przeleczy-40013

https://pl.wikipedia.org/wiki/Cmentarz_wojenny_nr_60_–_Magura

http://www.beskid-niski.pl/index.php?pos=/obiekty&ID=31

– Do konce 2. dne nás čekají nás ještě tři hřbitovy. Przysłup 59,  Magura 58 a poslední, zprvu nenalezené, Wirchne 61. Stále prší a mne čeká zanedlouho hřbitov, který na mne zapůsobil ze všech Jurkovičových hřbitovů nejsilněji. Neumím si to zdůvodnit, je to jako když se zamiluješ na první pohled…. vaše zuzi

 

  8 Responses to “Magura (Przełęcz Małastowska) [60.] – Jurkovičovy hřbitovy v západní Haliči”

 1. Maceva je vpravo u zdi.
  Asi by měla být spíš kamenná, mám pocit, že i v překladu je maceva kámen.
  Ale lepší dřevěná, než žádná.

  • Ano, Saule, je tam, jen tak nenápadně… a s tím překladem máš pravdu, nevěděla jsem to. Mně se líbí právě taková jaká je. Ten nápad, aby byla jiná, ale současně i držela basu s ostatními náhrobky. A je to v jeho stylu. Představuji si, že tím projektem Jurkovič doslova žil a práce mu přinášela radost, mohu-li to tak říci. Přesto, že měl asi napnuté termíny si dokázal se hřbitovy pohrát. Mám radost z toho, že jich je “tolik” a každý jiný, v jiné krajině, v jiném prostředí.

 2. No a taky zase přemýšlím, jestli to hřbitovu slušelo víc v původním stavu na tom holém kopci, nebo teď.
  Obojí má něco do sebe, ale ten strom s pokřiveným kmenem u kapličky dává tomu místu kouzelnou, až pohádkovou atmosféru

  • Saule, to je otázka! Mně se líbí, že jsou až na výjimky schované v lese a člověk je vidí až v bezprostřední blízkosti. Dávám tomu pohledu přednost, protože je člověk v jednom momentu ohromen. Ten pocit jsme zažili několikrát, jisté hřbitovy jsme očekávali v zoufalém stavu a najednou se nám zjevily v celé své kráse. Přišla jsem si jak malé udivené děcko, které dostalo dárek. Ten pocit radostného překvapení jsem dlouho nezažila.

 3. Maceva je vpravo ve třetí řadě – první hrob u zdi.

  • Ano, Barčo, je tam, schovaná stejně jako ve skutečnosti, kdy jsme jí úplně “zazdili”…

   • a zase takovýhle “detail” Mistr – neopomněl to a zase si s tím vyhrál. Neuvěřitelný při tom čase kolik na to měl a k tomu další a další hřbitovy, projekty.

    • Barčo, nedá mi to, je to asi v tom, že když je člověk v presu a soustředí se dlouhodobě na jednu věc, tak ty nápady postupně přijdou. Pro mě je teď taková výzva dokončit Jurkovičovy hřbitovy :), ale další sem vložím patrně až v neděli, zítra a v sobotu musím vyrazit do světa, ale pomalu si to po chvilkách připravuji…

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient