Říj 312012
 

farní muzeum, farní zahrada

Obec Kondrac se nachází v okrese Benešov, malý kousek od Vlašimi, kraji Středočeském, žije zde cca 500 obyvatel a ocitla jsem se zde před týdnem cestou z Kolína do Tábora, díky tomu že strýc a teta Běhalovi o této pamětihodnosti věděli (kostel sv. Bartoloměje) a nechtěli mne o ni připravit. Sami tam  kostel a nedaleké farní muzeum okukovali nedávno.

Prastará stavba původně románská z 12.století. Z té doby zachovala se loď s dvěma kruhovými věžemi. V roce 1360 přistavěna gotická loď se sakristií.

Původní sloh se udržel až do roku 1735, kdy byla provedena oprava střechy, byl vybourán čelní vchod, zvětšena okna a zhotovena barokní kruchta. Později byla vybudována dřevěná věž pro velký zvon mezi zděnými věžemi.

V roce 1918 udeřil blesk do této dřevěné věže a kostel vyhořel. Zvon zavěšený ve zvonici při pádu z prohořelé stolice prorazil dřevěný strop a spadl na barokní klenbu románské tribuny v přízemí. Stopy po požáru jsou dodnes patrny. Po opravě již nebyla dřevěná věž postavena.

Oltář a kazatelna pochází ze zatopených Dolních Kralovic. Na tribuně a stěnách lodi jsou zbytky románské nástěnné malby z legendy o neznámém světci, které jsou cennou a důležitou památkou románského monumentálního malířství.

trocha „Reichlovské funerální romantiky„…

Svatý Jan z kamene vytesán

Pokud zavítáte do této malé vesničky nesoucí název Kondrac, budete mít příležitost navštívit unikátní Farní muzeum ukrývající tři expozice. První a zároveň největší expozice se nachází přímo v budově muzea (poblíž kostela) a zobrazuje život venkovského duchovenstva na přelomu 19.a 20.století. Shlédnete kuchyň s kachlovými kamny, osobní pokoj pana faráře, farní sál, kancelář, chlebovou pec i zrekonstruované půdní prostory.

 Další dvě expozice jsou nainstalovány v budově bývalé márnice, které se nachází na hřbitově v těsné blízkosti kostela sv. Bartoloměje a jsou volně přístupné. Otevřené dveře zvou návštěvníka dovnitř. Neobávejte se vstoupit. V jedné místnosti naleznete údaje o historii kondrackého kostela, maketu původního románského kostelíčku a model obce, jak pravděpodobně vypadala v roce 1841.

Na snímku výše vidíte původní stavební artefakty kostela z červeného pískovce z první místnosti márnice.

Druhá místnost pak ukrývá informace týkající se pohřbívání. Na zdech márnice visí panely s lákavými názvy: Duše, Umírání a smrt, Kult mrtvých, Revenanti (navrátilci), Pohřeb I., Pohřeb II.

TIP:  Odpočinout si můžete v přilehlé zahradě, kde se od jara do podzimu pasou ovce a kozy. Zahrada i předzahrádka jsou osázeny rostlinami s církevním a christologickým významem. Pro tvořivé návštěvníky je přímo v budově muzea k dispozici řemeslná dílna s možností výroby svíček, ručního papíru či tisku obrázků s dobovou tematikou svatých.

Chcete vědět  a vidět více??? Navštivte web farního muzea a mrkněte na fotky na rajčeti (nafotila jsem i ostatní panely).

 

 

 Posted by at 18.38

  2 Responses to “Kondrac, románský kostel sv. Bartoloměje”

 1. Dobrý den, Zuzi,
  hledáme „dámu s blogem“, která se kdysi na zmizelém bloguje.cz (pastouska.bloguje.cz) zajímala o „naši“ husitskou faru. Bloguje.cz bohužel odumřelo a tudíž jsme ztratili všechny kladné odezvy v onom blogu. Už jednou jsme se spletli, bohužel, tak snad to tentokrát jste Vy. 🙂
  Jestli jste to tentokrát opravdu Vy, tak se můžete kouknout na link, který máte v url tohoto komentáře.
  Děkuji a přeji krásný den.
  Jana Krkošková

  • Dobrý den. ano jsem to já a děkuji, že jste si dali práci a našli mě. Už jsem se byla podívat, jen tak letmo a ještě se vrátím, těším se, že obě verze porovnám, jsem opravdu zvědava, jak na mě ta nová zapůsobí; pak vám to napíšu! Děkuji a přeji hodně zdaru! Zuzi

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz