Hřbitov v Chýnově
V Chýnově se narodil, žil a zemřel významný sochař přelomu 19. a 20. století František Bílek (1872-1941). František Bílek – nejen sochař, ale i grafik, architekt, výtvarník, mystik začal tvořit ve stylu symbolismu v druhé polovině 19. století a své dílo dovršil v první polovině století dvacátého. V Chýnově můžeme navštívit jeho „Chaloupku“, vilu z režného zdiva se zahradou, kterou si navrhl a postavil ve svých 26 letech (fotky brzy uvidíte) a v Praze byla nedávno zpřístupněna majestátní vila s ateliérem v Mickiewiczově ulici na Hradčanech, kterou si na zakoupeném pozemku po zbouraných městských hradbách, roku 1911, podle svého návrhu nechal postavit.
Pohřben je na chýnovském hřbitově pod vlastnoručně zhotoveným pomníkem-sochou „Modlitba nad hroby“ v podobě anděla v nadživotní velikosti. Jeho dílem je i několik dalších pomníků, o nichž získáme bližší informace včetně vyobrazení na hřbitovní informační tabuli.
Hrobka profesora Františka Nekuta s reliéfem Poslední večeře, bohužel zcela zarostlým funerálními popínavkami -břečťanem a přísavníkem. Toto je první ze šesti Bílkových plastik zde na hřbitově včetně sochy Modlitby nad hroby, u svého hrobu. Hned za Nekutovou hrobkou následují další dvě Bílkovy realizace: náhrobek E. Rajského a náhrobek Marie Novákové.
Bílkův náhrobek E. Rajského (ústředním motivem reliéfu s biblickým námětem – Zjevení na cestě do Emaus – je spojení tří paží) a náhrobek Marie Novákové (námětem kruhového reliéfu je podobenství o pěti pošetilých a pěti rozumných pannách)
Bílkův náhrobek rodiny Svobodovy („Neumřela, jenom spí“)
Předposlední Bílkova plastika : náhrobek rodiny Jůzovy
A blížíme se ke hrobu Františka Bílka, kterému vévodí majestátní Modlitba nad hroby.
Díky za tu mlhu, na horizontě mne nemile překvapila nová zástavba rodinných domků
Více fotek na rajčeti včetně orientačního plánku a bližších informací o Františku Bílkovi ve spojitosti s chýnovským hřbitovem
Zajímavé fotky. Má svůj styl-ten hřbitov. Připomíná mi ten hořický- mám dojem, že procházím nějakou uměleckou galerii-ty náhrobky a vůbec, ta atmosféra tam. Pěkný dušičkový příspěvek…
Děkuji Wlčice… Hořice… tam jsem nikdy nebyla a málo scházelo a jela bych tam zítra… jojo, píšu si do notýsku 🙂 dík za tip
Ten Anděl je krásný, celé to tam má atmosféru.
Moc hezký dušičkový příspěvek.
Ta mlha se povedla, kde se objednává? Kolikrát by ji fotograf potřeboval jako sůl!
Ahoj Báro, mlha dělá hezké Dušičky, ano, mám pocit, že to strejda dopředu skutečně objednal, celý den bylo mlžno, zeptám se na kontakt a dám vědět :).
Velkým okruhem jsem se dostala na toto téma, a hle, jaká shoda náhod. Vidím zde jako pisatele a i návštěvníky mé známé blogpřátele. A teď proč zde jsem právě já. Hledám souvislosti s Františkem Bílkem z budování našeho rodokmenu. Neboť choťem dcery Františka Bílka, Berty Mildové roz. Bílkové, nebyl nikdo jiný, nežli můj strýc, Dr. Ing Bohuslav Mild. Jméno Berty Midové – Bílkové je vytesáno i do náhrobního kamene.
Zdravím a děkuji za fotky, budu se tam muset sama vypravit.
Ano, vypravte se tam, i kdybyste neměla takový důvod, stojí návštěva těchto míst zato. Z více důvodů. Od té doby jsem tam byli ještě jednou, letos v srpnu, ale byla tam přítomna mladší průvodkyně, která nebyla tak sdílná a zřejmě ani informovaná. V roce 2012 jsme tam zastihli starší paní z vesnice, pamětnici, od té jsme se dověděli mnoho zajímavých informací a ráda a zasvěceně odpovídala na dotazy.
Dobrý den prosím můžete mne kontaktovat s dámou, která je neteří Ing. Milda? Píši monografii o skladatelce Slávě Vorlové a on býval – jako violista, velmi častým hostem jejich hudebních večírku. Ráda bych znala jeho data narození a úmrtí. Děkuji Anna Šerých
Kontakt na neteř Dr ing Bohuslava Milda. Napište mi. Eliška.