Taková malá procházka Turnovem
Po příjezdu z autobusového retrogeozájezdu jsme se jen jen ometli v našem hotelovém pokojíku a zakrátko vyrazili na podvečerní vycházku městem. Ani jsme se na ni nepřipravovali, pouze jsme nechtěli zapomenout na židovské památky. Synagogu a hřbitov. Jinak jsme šli krokem volným a nechali se inspirovat místy, kterými jsme náhodně procházeli. A možná to byla chyba, protože několik zajímavostí nám ušlo (třeba kubistický dům a neocenila jsem náležitě ani secesní budovu Střední uměleckoprůmyslové školy v Turnově). A všechny objekty už byly zavřeny.

Poblíž našeho hotelu stojí vedle sebe dvě výstavné budovy z obě z přelomu 20. století, ve stylu historismu. První z nich je budova sokolovny z roku 1898. Na fasádě nechybí Tyrš a Fügner, jsou zde pěkně celí od hlavy až k patě, jinde mají na sokolovnách jen svoje busty!

Vidíte je?? Oba sokolové stojící a nad budovou sokol letící. Budovu Sokolovny v ulici Skálově otevřeli sokolové slavnostně 28. a 29. května roku 1898. Projekt stavby zpracoval pražský architekt Alois Jan Čenský a provedením stavby byl pověřen turnovský stavitel Karel Knop. Slavnostní výzdobu reprezentativních místností pořídil malíř Jan Prousek. Sokolovna se tak stala první reprezentativní budovou ve městě.

Římskokatolický kostel Narození Panny Marie v Turnově byl postaven v letech 1825 až 1853 jako jeden z prvních neogotických kostelů v Evropě. Mohutná trojlodní stavba s nedostavěnou věží, která se stala charakteristickou dominantou města, stojí na Mariánském náměstí.

Polychromovaný svatý Jan z kamene vytesán jakoby se k té strohé a monumentální stavbě nehodil. Je příliš lidský a naivní. Tím však sympatičtější. Připomíná mi Jana z Modřce.

Škoda, že jsme nesešli po těchto schodech níže. Z výšky jsme viděli zajímavou stavbu. Myslím, že se jednalo o moderní smuteční síň z roku 2003, dílo pražských architektů Radka Šímy, Libora Čížka, Ondřeje Moravce a Michala Nekoly z pražského Ateliéru 6. V konkurenci dalších 118 projektů architektům získala ocenení v 11. ročníku souteže o Grand Prix Obce architektů. Síň slouží zároveň jako komorní koncertní sál. Tak příště..

Střihem se přeneseme na hřbitov židovský, který byl takřka znesvěcen silničním mostem, který nad jednou jeho částí probíhá. Kamenný plot je netradičně nízký a snad je to i dobře, že ze hřbitova není uzavřené ghetto a hřbitov může dýchat. Pod mostem samozřejmě chybí zeleň a pohled na prašný kopec pod mostem s neplodnou zemí a hroby je tristní. Židovský hřbitov v Turnově je jediným zachovaným židovským hřbitovem v severních Čechách a mimo jiné zde odpočívají předkové Ivana Olbrachta či Pavla Tigrida. Poslední pohřeb se zde konal v roce 1956.
Roku 2006 Jaroslav Achab Haidler všechny náhrobky zdokumentoval a výsledky jeho práce můžete vidět na jeho webu, jedná se o rozsáhlý projekt Keshet. Je to velmi živé čtení, doporučuji.

Další zajímavost. Jediný pohled na průčelí židovské synagogy v Turnově, jinak její exterier vyfotit nelze. Synagoga prošla rekonstrukcí a na dvorku stojí unikátní socha Golema. Více se dozvíte zde anebo zde

Pro vaši představu -. Pohled na synagogu po zboření okolních domů v roce 1926, (foto Muzeum českého Ráje v Turnově). V současnosti je tento plac opět zastavěn, takže není vidět nic.