Bře 032013
 

výstava v MG Brno, Uměleckoprůmyslovém muzeu

 

 

 

 

 

 

 

 

zdroj foto: web MG Brno, v pozadí /červený poutač/ budova Pražákova paláce, sídlo ředitelství Moravské galerie v Brně

Minulou sobotu, jak jsem již referovala, jsme vyrazili do Brna na výstavu o „Moderně“ a také pohlédnout vlastníma očima na nové brněnské sochy, o kterých jsem už tolik načetla…

V poledne, kdy jsme do budovy uměleckoprůmyslového muzea dorazili, jsme byli snad jedinými hosty, ale kolem 16. hodiny, kdy jsme odcházeli, již byly věšáky šatny zcela zaplněny.

Po stopách moderny je nový projekt – nazývá se tak česko-rakouská kulturní a poznávací stezka po stopách architektury 1. poloviny 20. století. Přesněji: zahrnuje jižní Moravu a severovýchodní Rakousko. Součástí projektu jsou i výstavy. V MG Brno se otevřela stálá expozice Kabinet Josefa Hoffmanna, která sestává z dlouhodobé instalace, která intervenovala do stálé expozice UP muzea, sálu věnovaného secesi, a nazývá se Prostřený stůl.  A zahrnuje také dvě krátkodobé výstavy věnované „moderně“ – Tiché revoluce uvnitř  ornamentuKeramika období art deco na Moravě. 

Začali jsme u Prostřeného stolu, postupujeme odshora dolů. Expozice „zapasovaná “ do secesního „salonu“ představuje práce architekta a designéra Josefa Hoffmanna a vídeňských dílen užitého umění Wiener Werkstätte (1903-1932). Nalezneme zde nápojové a jídelní servisy, příbory, vázy, hodiny, svítidla, textilie, knihy, toaletní a kuřácké servisy a setkáme se zde i s některými vzácnými kuriozitami, jako například s žandiniérou Gustava Klimta, zakoupenou v roce 1987 v starožitnictví v Brně. Nádherné jsou Hoffmannovy příbory a sklínky na stopkách, představuji níže na fotkách.

IMG_8223

IMG_8225

IMG_8238

O Josefu Hoffmannovi (1870-1956) se můžete dočíst mnohde a nejvíce uvidíte v jeho rodném domu v Brtnici (u Jihlavy), který po smrti rodičů, v roce 1907, upravil v duchu vídeňské moderny na letní sídlo pro sebe a rodinu. V současné době funguje jako muzeum a je společným pracovištěm  MG v Brně a MAK, Rakouského muzea užitého a současného umění ve Vídni. Upozorňuji, že informace zde jsou velmi otesané a mnohé o výstavách, J. Hoffmannovi a různých souvislostech naleznete na síti, budete-li chtít a pozorně vyhledávat.

Scházíme o patro níže a otvírá se nám z galerie pohled do novorenesanční dvorany. Již zde vidíme jeden z exponátů výstavy Tiché revoluce uvnitř ornamentu – experimenty dekorativního umění v letech 1880-1930. V historickém prostoru UP muzea (1882 arch. Georg Schoen) opticky „rozpohyboval“ středovou rozetu na podlaze Komplot (Jan Záveský), 2012.

IMG_8260

V prostoru patra nalézáme první část výstavy věnované ornamentu, výrazně na sebe upozorňují koberce a výtvarně řešené tácy na dorty, nechybí ani textil, keramika a na stěnách „volná škola ornamentu“.

Autorem výstavy o „moderně“ v UP muzeu je Martina Lehmannová, architektem Zbyněk Baladrán. V některých expozicích věnovaným ornanentu, kde to jde a jedná se o uzavřené interiéry, nalézáme na černých tabulích bílou křídou nakreslené ornamenty korespondující s exponáty. Dotvářejí jejich smysl, názorně vysvětlují, upozorňují. Domnívám se, že jsou dílem právě Zbyňka Baladrána, několikrát byl mezi finalisty ceny Jindřicha Chalupeckého, přestože se věnuje dle informací nejvíce videu. Z tohoto prostoru připojuji galerii obrázků na rozkliknutí (zajímavostí je ornament ve stylu Špály na džbánku a hrncích bez ouška, modernistické tácy na dort a textílie s dekorem vytvořeným bramborovými tiskátky)

IMG_8262

V patře je také instalována další výstava „o moderně“  Keramika období art deco na Moravě. Tvorba Huberta Kovaříka (1888-1958).  Divácky vděčná přehlídka líbivých sošek zejména obnažených žen a harlekýnů, doplněna dekorativními vázami. Na čelní stěně probíhá ve smyčce video z Kristiána, kde jsou přítomna Kovaříkova díla. I zde připojuji galerii, fotky jsou na rozkliknutí (jistě určíte Salome a Kleopatru)

A již jsme v přízemí. Zde je umístěna stěžejní část výstavy věnované ornamentu. Exponáty jsou rozčleněny podle zdroje inspirace a v níže dostupné galerii můžete k jednotlivým bodů zkusit přiřazovat fotografie:

  1. Ornament v prostoru (opticky rozpohybovaná rozeta ve středu auly)
  2. Vitální síla rostlin a věčný rytmus přírody v mikroskopu
  3. Krystalický ornament a zvířecí struktury
  4. Ornamentální arabeska jako otisk pohybu
  5. Teorie barev a trhaný obraz kaleidoskopu
  6. Volná škola, rozvoj fantazie a abstraktní ornament (umístěno v patře, viz „koberce“)

 

Možná oceníte i ornamenty nyní poměrně dost medializovaného malíře Františka Kupky, níže

IMG_8290

IMG_8320

IMG_8321

Ve vstupní dvoraně je umístěna prodejna knih o umění, též výběrových knih pro děti krásně ilustrovaných, různých užitných uměleckých předmětů, automat na kávu a čaj a spousta designovaných lenošek a barevných křesílek. To se nám líbilo. Některá jsou umístěna skrytě za panely, jiné poblíž automatu na nápoje. Využili jsme obojí a strávili tak velmi příjemně poslední hodinu naší návštěvy zde.

Již se stmívalo, a tak jsme rychle pospíchali do města na sochy. Všechny jsme nestihli, o spatřených zítra, a to nám dává impuls k další návštěvě Brna.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Posted by at 20.48

  2 Responses to “Brno: Po stopách moderny”

  1. tAK AŽ ZASE PRIJEDETE DO bRNA PUJDEM NA KAFE – DLOUHO JSEM BLOG NECETLA, iVANA

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz