Kvě 202012
 

Václav Cílek a Robert Tamchyna

V pátek měli dostaveníčko v Ležákách nejen alternativci z celého širokého okolí, ale také normální lidé, kteří Václava Cílka znají z televize a mají ho rádi. Ta láska ale určitě nemá daleko ke zbožnění. Už nám totiž moc morálních společenských ikon v našem státě nezbývá. Jako jeden z posledních z těch medializovaných odpadl podle mého soukromého názoru Michal Horáček a Václava Havla považuji za osobnost ambivalentní. Ikonou byl a je, ale mám pocit, že nafouklou více než je zdrávo.

Tak se nás na tom krásném, svěžím (slova VC) a odlehlém místě sešlo více jak 70. Abych pravdu řekla, beseda mne zaujala, jak by ne, ale stejně mi tam cosi chybělo, došlo mi to však až dnes ráno. Ta beseda byla málo soukromá; mám Cílka ráda a chtěla jsem se dovědět více o něm než o různých problémech, jako je např. břidlicový plyn a já nevím co ještě, chvílemi jsem asi neposlouchala tak poctivě a myšlenky mne zanesly jinam. Moderátor besedy Robert Tamchyna z ČR mi také moc nesedl. Má silné ego a jakoby předváděl svou nepochybnou znalost a erudici a rozhovor vedl směrem jakým bych ho já ubírat nenechala. Očekávala jsem více té dnes tak často zmiňované pokory, více upozadnění a ne tak rezolutně vedenou debatu. Měl dát více prostoru Cílkovi, aby se rozpovídal o tom, co jeho samého baví, co považuje v tu chvíli a na tomto místě za důležité nám sdělit. Ale nebylo to zase tak docela, abych pravdu řekla. Cílek se nedal odvést ze své cesty k nějakému stereotypu a jednoduchému pokyvování. ale… Tamchyna mu totiž mnohdy své názory podsouval, hrubě se mi to nelíbilo zvláště v části kdy navedl téma k televiznímu seriálu, kde měl Cílek za partnerku Květu Fialovou. To se mi opravdu líbilo, že nepřistoupil na Tamchynovy „pravdy“ (účinkování KF považoval za nepatřičné) a Květy se moc hezky zastal, i když s úsměvem neopomněl se zmínit o jejích kamarádech s neheterosexuální orientací, kterým dělá důvěrníka.

Byl též dán prostor divákům. Jedna paní přinesla v igelitovém (sic!) pytlíku  3 kameny k určení, pán zezadu se zeptal na ty břidlicové plyny (Cílek, vtipně, že prý se ho na to už šest hodin nikdo neptal!), jedna hledající se zeptala na mezopotámskou moudrost, zda není lepší než mayská (velmi odborný dotaz, však Cílek z toho docedl vybruslit se ctí, je velmi sečtělý, čte s velkou oblibou jen velmi staré knihy, snad tam padl údaj nejméně 30 let staré, informoval, že nerad používá sousloví mystická krajina, volí raději slovo posvátná, a vyzdvihl význam českých pahorkatin – rozmanité krajiny, kde ještě nevládne komerce, a vůbec.. rozmanitost je důležitá věc). A já abych nebyla pozadu jsem se zeptala na tu věc „spálení“ vlastní minulosti. To víte, leží mi to v hlavě v souvislosti s potenciálním koncem bloguje.cz. To řekl, že pravidelně dělá a připoměl židy, jednou za 7 let… mluvila jsem o tom mimochodem i včera s Albínem a on mi o židech řekl to samé. Mají-li problém k řešení věnují se mu intenzivně maximálně 3 dny a pak už to považují za ztrátu času. Za ty 3 dny by se měl vyřešit. Cílek tak nějak říká to samé. Netahat s sebou ranec se starou veteší a doporučil změnu. On sám odešel nyní ze své funkce ředitele Geologického ústavu Akademie věd ČR (od roku 2004) a stal se řadovým zaměstnancem.

Ano, Cílek odpovídal velmi zajímavě a spontánně, ve smyslu že vyjadřoval nejen své názory na danou věc, ale i ty věci okolo. Tím myslím že neříkal jednoznačná stanoviska a mnohdy se zcela volně a přirozeně zmínil, že o oné věci v současné chvíli dává dohromady odpověď tak nějak za pochodu a uvažuje o ní v tu chvíli poprvé. Jeho odpovědi byly v tom smyslu svérázné a rozhovor mě celkově bavil, vždy byla první věta velmi netypická, člověk nikdy netušil co v první větě řekne; používal i různé evokace  a přirovnání z minulosti.

Na besedě jsem byla s Tamarou a to ona mne upozornila, že spoustu věcí vlastně nedoříkává, abysme se asi sami zamysleli, domnívala se.  Ale také mě sdělila svůj postřeh, že si Václav dal na stůl hodinky, snad aby nepřetáhl a projevila shovívavý názor, že by určitě raději coural po okolí než povídal v místnosti, kde se skoro nedalo dýchat, jaký tam visel těžký vzduch. A s tím souhlasím.  zuzi

 Posted by at 15.38

  2 Responses to “Guru v Ležákách”

 1. Informace o novinkách naleznete v adminském blogu.

  Ukončení provozu Bloguje k 30.6.2012 (15.5. 2012)

  Vážení uživatelé,

  k 30.6.2012 ukončí LAAR, a.s. podporu Bloguje, kterou poskytovala od roku 2003.
  Pro další období bohužel nemůžeme garantovat odpovídající podmínky provozu.
  Nepodařilo se nám také zajistit jiného provozovatele.
  Za případné komplikace se Vám omlouváme.
  Návody pro snazší přesun vašeho obsahu a další instrukce související
  s ukončením provozu budou zveřejněny v nejbližší možné době.
  Do 31.12.2012 jsme připraveni zajistit přesměrování z původní adresy vašeho blogu na novou.
  Předplatné nevyčerpané k 30.6.2012 bude vráceno.

  Děkujeme všem, kteří Bloguje podporovali a používali.

  Jakub Lešikar
  předseda představenstva
  LAAR, a.s.

 2. Dík, jestli někdo dá jasné instrukce a nezabere mi to měsíc času, snad to i zkusím přetáhnout, ale musím vědět jasně a spolehlivě jak na to.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz