Bře 142012
 

Už vím jak chutná míza

Stavila se u mne na pár chvil odpoledne Tamara a jako vždy mi přinesla nějakou maličkost. Dnes však nečekanou. Vytasila se s půllitrem březové mízy! Nikdy jsem březovou mízu neviděla ani ji nepožívala, snad bych si myslela, že se dá nejlépe použít zevně jako vlasové tonikum. Ale já ji mohla vypít. Moc jsem se na to těšila a ne zbytečně. Míza má vzhled čiré vody z vodovodu a na první polknutí vám přijde bez chuti. Ale jakmile postoupí dolů, pocítíte na jazyku velmi jemnou rostlinnou chuť, takovou neidentifikovatelnou „chlorofylovou“. Zcela mírně trpkou, ale současně tak nějak i lahodící chuťovým pohárkům. Byl to pro mne zvláštní slavnostní pocit, vypít sklenici jarní mízy a prý ještě dostanu. Organismus bude určitě rád!

Dočetla jsem se. že březová míza účinkuje hlavně proti revmatismu a špatné funkci ledvin, ale hojně se dnes využívá v kosmetice ředěná jako vlasové tonikum. V minulosti české ženy věřily v její divotvornou moc, pily ji, aby se staly plodnými, dívky pak, aby nabyly zdraví a sličnosti. Za tím účelem vycházela v březnu děvčata tajně pro sebe, aby ani sestra nevěděla, břízy navrtat. Tak na zdraví! Já mám k břízám daleko, ale stejně se poohlédnu, jestli jsem náhodou nějakou nepřehlédla! Zkusila bych, jestli to není dobré i na třísla!

 Posted by at 15.58

  6 Responses to “Neobvyklý zážitek”

  1. To by mohlo být dobré!
    Mám blízko domova nějaké pěkné břízy, dvě samostojící a další budou v lesíku mezi doby … a v sobotu jsem stejně chtěla na výlet. Takže vejvrtku s sebou? Asi nepřijdu na to, jak na to. A asi by mi nebylo příjemné dělat bříze zranění, nevím, nevím.

  2. oprava: doby = duby

  3. také jsem se ptala. Navrtáš a vložíš do otvoru skleněnou trubičku a pod ní připevníš nádobu, nateče do druhého dne. Oni kácejí část pozemku, takže bříza půjde stejně pryč, tak navrtali na 4 místech dokola.

  4. Je tojak zabíjačka. Ale ta míza je dobrá. V dětství jsme s klukama taky nadlabávali a ssáli.

  5. a prý je pro blogerky zároveň silným afrodisiakem http://www.slovane.cz…=2006040001

  6. Dobrý odkaz, TS! Objevila jsem několik vzrostlých bříz ve velmi blízkém okolí, však na frekventovaných místech, letos už toho moc nenajímám a nemám ani vhodný vrták!

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz