Lis 202011
 

poutní místa, kostely, kaple a hřbitovy podhůří Orlických hor

To vše mám ráda a včera konečně se Albi rozhoupal a uskutečnil se ten spirituální výlet. Dnes kroutím nevěřícně hlavou a v duchu si říkám: nezdálo se mi to? Neuvěřitelné a přece skutečné. Ujeli jsme 241 km tou krásnou krajinou a shlédli tuším šest? nebo více podivuhodných míst. Krása je jedna, ale má mnoho odstínů a vidět jich tolik během jednoho dne a přece nespěchat, to se povede málokomu a málokdy. Nám se tak stalo včera a kromě toho vznešeného duchovna, které bylo cílem výpravy,  nebylo opomenuto ani to světstké! V podhůří se o tomto víkendu konalo mnoho posvícení a vepřových a zvěřinových hodů a kolem poutačů zvoucích na různé pochoutky se nemohlo projet bez povšimnutí. A tak jsem nakonec jsem kvůli domácí tlačence málem nestihla vlak domů! Doběhla jsem na perón v Pardubicích v poslední vteřině. I tohle štěstí patřilo k neobvyklému aspektu toho výletu. A těch šťastných náhod, které Albiho vůbec nevzrušují ale bere je za samozřejmost, kterou si člověk zaslouží, bylo na mě docela dost. Přímky se protnou v průsečíku kde by je člověk nečekal a dějí se věci nečekané až pozoruhodné.

Začalo to už v Hradci Králové, kam jsem dorazila již po sedmé ráno. Nasedli jsem do auta a následovala nenadálá skoro hodinová architektonická proplétačka zatím lidu- a autoprázdným centrem Hradce Králové. Albi pomalu kroužil městem, povídal a upozorňoval a pro mne to byl vizuální zážitek srovnatelný s dychtivýma očima dítěte otáčejícím kaleidoskopem. Omšelé i opravené prvorepublikové vily, kostely, synagoga, kasárna, nová vědecká knihovna… až mi z toho šla hlava kolem. Ale i když si mnohé nepamatuji, něco se zarylo do hlavy natrvalo. Třeba evangelický kostel architekta Lisky a zbrusu nová vědecká knihovna.

A potom následovala ta pravá očekávaná jízda. večer doma jsem stáhla z foťáku 210 fotek a musím se tím množstvím probít a ověřit si jak se některé lokality jmenují… bylo toho tolik… a všechno stálo zato. Předestřela jsem to štěstí být včas na správném místě. Tak díky tomu jeho závanu jsme se dostali v Opočně za bránu starého zrušeného hřbitova a mohli nečekaně shlédnout v odsvěceném kostele výstavu Františka Kupky, výběr z jeho tvorby, o níž jsme nevěděli… a prohlédnout si zblízka staré náhrobky, které jsme zahlédli jenkouskem vně kamenného plotu. Na poutním místě v Rokoli se nám dostalo pozvání prohlédnout si provinční dům duchovního centra schönstattského hnutí v České republice v Rokoli. Sešli jsme se u venkovní kaple, ona otevřela a my přicházeli. Byla to sestra představená. V kapli tvaru oktagonu, v novém provinčním domě,  jsem poprvé měla možnost prohlédnout si  jeruzalémskou bibli vydanou letos v únoru, na jejímž překladu 30 let pracovali s početným týmem biblistů manželé Halasovi. Krásná kniha čtenářsky přístupná svým vypravěčským pojetím ve spojení s reprodukcemi těch nejvybranějších iluminací z celé Evropy. No a k těm šťastným náhodám musím přiřadit i zabíjačky…  Už byla zima, ale snad poslední možnost takový rozsáhlý výlet absolvovat. Dole v podhůří bylo sychravo, mlžno a vlezlo, ale na hřebenech, které jsme přejížděli, slunce přece zasvítilo…

Upravím fotky a vrátím se k jednotlivým místům navštíveným, snad brzy… ale nečekejte od záběrů krajiny a kostelů za mlžného oparu kdovíco… musím si s fotkami zkrátka trochu vyhrát.

 Posted by at 15.28

  10 Responses to “Den jako sen”

 1. Den jako sen – jak výstižný název :-)) Budu se trpělivě těšit na fotky :-))
  Ještě bych si dovolila upozornit na nepřesnost v upoutávce na Jeruzalémskou bibli.Na překladu pracovali manželé Halasovi,syn básníka Fr.Halase.Úžasní lidé,poslouchala jsem rozhlasovou besedu.

 2. Děkuji Ivy, viděla jsem s nimi malou besedu v televizi, snad jeden z pořadů Uchem jehly?? Ta informace o tatínkovi tam nezazněla, je to pro mne novinka, proto jsem automaticky převzala příjmení z odkazu v Lidovkách, bylo to tam i s tou chybou, takže jsem odkázala na důvěryhodnější zdroj. Děkuju pěkně za opravu.

 3. Nic ve zlém, ale …….…… ujet v jednom zimním dni /x/ 241 km a přitom se věnovat architektuře? V článku zmíněný příměr o "kaleidoskopu" se mi proto jeví výstižný. "Nesuďme však dne před večerem" – fotky třeba budou stát za to. Uvidíme.
  x)kdy se, kromě smogu, po 16 hod stmívá

 4. Ch… nebyl jsi účasten, tak nerozebírej mé pocity. Obvykle je něco na úkor něčeho a mnohdy kompromis je na hraně. Tak to ber jak píšu a svoje úvahy si strč za klobouk.

 5. NedorozuměníNerozebírám pocity. Mám na mysli, že příměr kaleidoskopu vystihuje představitelný průběh prohlídky architektury při ujetí 241 km v jednom podzimním dnu.
  PS Proč nesmím uvádět své úvahy? Vadí Ti upřímnost? 🙂

 6. Zde je můj prostor a ty jsi zde host.co k tomu říci, hlavně mám nedostatek času na zbytečný věci, zbytečné rozebírání daného, co je už pryč a své jsem si řekla. Jsou výlety a situace, kdy člověk stráví hezké chvilky na jednom stanovišti a celý den se má čím zaobírat, pak jsou také jiné výlety. Kdy se jede jednou za rok, když vyjde čas a chce se objet míst více. Je to na hraně, ale vyšlo to i se všemi náhodami a všemi místy navštívenými, i těmi náhodně a neplánovanými. Jsou výlety různé a jestli se výlet povede a člověku je dobře, záleží na úplně jiných věcech… pravdu k životu potřebuji a když se jedná a mluví v pravdě je všechno jednodušší, i když třeba … atd.

 7. 240km – tři hodiny 80 km/h po státní, nebo 2 hodiny 120km/h po dálnici, není tak mnoho

 8. Dík, ten údaj není zase tak důležitý, překvapilo mě jen, že jsme toho tolik natočili.

 9. Mám radost, že ti ten plánovaný výlet tak vyšel a dodal ti zřejmě taky sílu, kterou jsi potřebovala.Já byla v Opočně před týdnem, to městečko je překrásné, ale tu šťastnou náhodu s Kubkovou výstavou jsem bohužel nezažila. Podle cílů tvého průvodce bych řekla, že jsi byla ve velmi dobré péči.

 10. Ahoj Alčo, ráda tě vidím, jojo, je to kultivovaný a veselý pán. Cíle jsou dány jeho diplomkou.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz