Říj 212011
 

V Austrálii zemřel český expert na skalní malby George Chaloupka, jsem se před chvílí dočetla na Novinkách. Kolik takových zajímavých Čechů žije všude po světě a my o jejich existenci, odbornosti, zájmu a jedinečnosti nevíme vůbec nic. Zato o kdejaké silikonové kreatuře tvořící pár s hokejistou nebo fotbalistou víme každej prd. Asi to tak má být nebo co. Už jsme si na tu nálož našich žurnalistů zvykli….

Ve věku 79 let zemřel ve středu v australském Darwinu George Chaloupka, český průkopník v oblasti studia vývoje skalních maleb původních australských obyvatel. Rodák z Týniště nad Orlicí emigroval přes Německo do Austrálie v roce 1948 po převzetí moci komunisty.

 Posted by at 10.55

  14 Responses to “Zaplevelený noviny falešnejma celebritama”

 1. Díky!

  Objevil a zdokumentoval víc než 3500 míst! Severní teritorium mu vypraví (nebo vypravilo) státní pohřeb. Jeden z mála vědců, kteří se dostali na vládní pozvání do Chauvetovy jeskyně. Založil stipendium. "Celým jménem" Emeritus Curator Dr. George Chaloupka OAM FAHA, MAGNT; MAGNT znamená Museums and Art Galleries of the Northern Territory.

  Ty skalní malby mě fascinují co pamatuju. Musel to být výjimečný člověk, když se směl toulat po Arnhemské zemi: http://en.wikipedia.org…ntry2.jpg V Danielssonově Bumerangu (o němž jsem teď psal na blog) je velice zajímavá stať o umění Austrálců. Chudáci lidi; snad už se jim bude dařit líp.

 2. Nejstarší český cestovatel Miroslav Zikmund natočil v roce 1994 s Georgem Chaloupkou dokument o skalních malbách v Australii s názvem Poslední kontitent aneb s Krakonošem do pravěku. Doporučuji ke shlédnutí.

 3. Skvěle vyjádřeno" …… Zato o kdejaké silikonové kreatuře tvořící pár s hokejistou nebo fotbalistou víme každej prd /citace z článku/….". K tomu dodávám – skvěle vyjádřeno, vážená autorko! 🙂

 4. OmluvaDěkuju pěkně za vaše vyjádření a odpovídám hromadně. Umění přírodních národů je pro mne fascinující a pan George Chaloupka musel prožít nádherný život. V přírodě a s tímhle uměním bez pozlátka. Stejně jako kultivovaný pan Zikmund. Děkuju pane Radku za tip na film, dívala jsem se zda není někde k dosažení. Není. To je škoda. Našla jsem o něm jen jednu informaci. Děkuju všem.

 5. Aby nebylo pochyb, pan Zikmund ještě žije :).

 6. Nevím jestli mají i tento film, ale filmy H+Z distribuuje a má autorská práva Filmexport a archiv H+Z,informace o filmech poskytuje klubH+Z.

 7. LV,děkuji za informaci, zapamatuji si to.

 8. Pokud bude mít pan Zikmund někde ve vašem blízkém okolí nějakou besedu, doporučuji zažít. Ve svých 92 letech je na tom svým přístupem a myšlením lépe než kdejaký čtyřicátník. A ta skvělá paměť a kultivovaný projev.

 9. Díky, pane Jadomku! K panu Zikmundovi a H&Z doporučuju i vydavatelství Carpe Diem Michala Huvara.

 10. Antispam byl krásný -> PAPOA.

 11. papoa.. to je příznačné..

 12. pan Zikmundkdyby, tak jo, zkusím to navrhnout v místním muzeu, pořádají tam cestopisné přednášky. Vůbec by bylo fajn promítnout tam ten jmenovaný film, alespoň, kdyby besedu z různých důvodů nešlo uskutečnit. Je to klasika. Nyní cestuje a fotí každý a také většina těch "cestovatelů" své cesty prezentuje tak či tak.

 13. No, o tomto člověku opravdu ani stopy v tisku nebylo… 🙁 Joo, komerční spoelčnost.. bulvární… tfuj:-(

 14. Tak tak, Kamio, tvoje uplivnutí je na místě :S

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Web vyrobili ve Webklient.cz