Lis 062010
 

cestou Anenského potoka

Počasí nám přálo. Začalo pršet až cestou zpět  a to už jsme si vezli ctěné zadky autem. také vítr nevadil, pohybovali jsme se většinou v lese a on si bouřil nad stromy.

Docela hezký výhled na Skutečskou kotlinu

A jde se po vrstevnici svahu, za chvíli zaplujeme do lesa, pod námi v údolí teče Anenský potok

Bukový les; po takových stezkách je radost chodit

Tam, kde stojí kaplička sv. Anny s léčivou vodou ( zázrak odhození berlí) nalezneme i starou villu, dnes penzion Karafiát, místo kde údajně jest k dostání koncentrované blaho – ach, kdo by ho nepotřeboval, blaha není nikdy dost!

A už jsme v Hroubovicích, došli jsme sem velmi pochmurnou a romantickou stezkou vinoucí se bezprostředně podél Anenského potoka. Skutečsko je krajem žuly a opuky. V Hroubovicích se setkáváme s opukou na každém kroku, vyfotila jsem citlivě opravovanou chalupu, všimněte si, majitelé ponechali kousek omítky neotlučený, aby později mohli namíchat stejný barevný odstín. Snad je to tak …

Další opukové zákoutí s tajemnou cestou pro jednoho

Židovský hřbitov v Hroubovicích jsem navštívila po velmi dlouhé době, před 10 a více lety byl v nedotčeném stavu mnohaletého klidu, tedy zarostlý, neopečovávaný, márnice dotčená vandaly; nyní se hřbitov opravuje: márnice, zeď i náhrobky, zeleň se drží v obvyklých mezích. Na hřbitově jsou dvě márnice. tato větší u zpevněné vozové cesty, u hlavní brány je novější, z tohoto pohledu dole, v levém rohu stojí márnice menší, původní, prý ve velmi zachovalém stavu, zrekonstruovaná (tedy s tím slovem opatrně). Původní vchod byl totiž dole a také první cesty vedla jinudy, spodem.

Pohled na novou bránu

Pohled přes plot a náhrobky dolů, k původní márnici – úplně dole vidíte její slepý vchod rozdělený kmenem stromu na půlku

Ještě jeden snímek. Milada spěchala domů, tak nebyl čas podívat se za zeď, ale vím, kdo má klíč od vrat a příště mi otevře. Paní s křestním jménem Ester.

o hroubovickém hřbitově se píše třeba zde

Ráda bych vás upozornila v té souvislosti na osobnost Achaba Haidera a jeho elektronickou databázi židovských hřbitovů Kešet.

a ještě mapka s trasou Posted by at 18.24

  3 Responses to “Židovský hřbitov v Hroubovicích”

  1. a koupila sisnějaké to blaho s sebou?

  2. Ne, podle mě není na prodej, ale když si NĚKDO usmyslí, zahrne mě jím i zadarmo 🙂

  3. […] Další odkaz na stejné místo na zuzi blogu zde […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient