Říj 292010
 

Hodinu na slunci – hodinu pro sebe  – nespoután – svoboden

Spoustu věcí mám ráda, v posledních dnech, kdy je hezky nebo alespoň neprší, je škoda nebýt venku, a tak si to užívám a večer padnu do postele a už zvládnu jen nevyhnutelné. Vím, pro NĚKOHO je příjemné, najít zde každý den NĚCO. Díky! Polepším se, mám staženo mnoho fotek z kultovního prostředí mysliveckého domu (mimo jiné i spoustu vycpanin a jiných nevídaných lesních artefaktů) a také barevné záběry podzimní přírody, a několik zátiší z vesnických hospůdek a tak. Všechno někdy bude, i zamýšlené texty o typografovi Janu Solperovi a architektu Jindřich Freiwaldovi. Jen až se rozprší.

Včera jsme se vraceli z celodenního výletu na nádraží v Hlinsku kolem Matulovy vily. Je to perfektně zachovalá neorenesanční provorepubliková vila majitele žulolomu Matuly za městem. Kolem vily se jde do toho lomu a kolem jezdí i vlak do Havlíčkova Brodu ze Žďárce u Skutče. Budova stojí hned vpravo po směru jízdy před nádražím Hlinsko a se zalíbením na ni vždy, projíždějíce vlakem kolem, hledím. Nyní jsem okolo šla pěšky a koukám, vypadá to opuštěně. Neuvědomuji si, jak se to pozná, ale vila byla smutná, nikde ani známka obydlení. Vše perfektní ale nikde nic zapomenutého, pohozeného, visejícího. A vjezd do domu zarostlý náletovými rostlinami…

A tak jsem si ji vyfotila v podzimním hávu a doma koukla na internet. A vida, je na prodej. Máte-li něco v záloze, kupte to a buďte šťastni. Bydlet v tak povznášejícím prostředí udělá i z barbara – člověka. Na trámech nad vchodem stojí psáno:

Dům tento v boží ochranu svěřujeme – u Matulů ho jmenujeme  / hodinu na slunci za celý den – hodinu pro sebe nespoután svoboden

heslo nad vchodem je dobře vidět na snímku z realitky, viz předchozí odkaz

 

http://img5.rajce.idnes.cz/d0501/3/3548/3548176_955a32cead3f9e547b6b31228b06f3d4/images/IMG_4719.jpg
 Posted by at 11.31

  31 Responses to “Matulova vila na prodej”

 1. Moc hezké motto a musel to být moc pěkný dům, když v něm bylo živo:-)

 2. ten trpný rod mi nejvíc sedne u Karla Kryla: http://www.youtube.com…0Mydquf9S8

 3. Dívala jsem se i na ten realitní server, no, ta bude na prodej asi hodně dlouho.

 4. Mod, pamatuji, že po revoluci byl opravený a obydlený. Kdo má na takový dům s duší peníze, tak mnozí raději staví bezduché "zámečky".

 5. TS, to je hezký ten trpný rod, asi poprvé jsem slyšela jeho porevoluční častušku, nemám tyhle věci ráda, i když jsou pravdivé. Mám ráda písničky z jeho mládí, z desky Bratříček. Je to složitější, říkám to jen stručně.

 6. zuzimyslím, že se špatně prodávají klasické tradiční objekty, vily, které prošly rekonstrukcí mimo svého ducha*.
  Netuším jakou cenu má ten objekt s hlediska historického, těžko říct jaké rekonstrukce prodělal vevnitř a za kolik, ale 30 mega je cena dost přestřelená, tím spíš, že kdo by to koupilů, bude si třejmě představovat jiné interiéry.
  Ta koupelna, kuchyň, některé nové dlažby mi připadají úplně mimo*:-( , některých částí se ta rekonstrukce naštěstí nedotkla:-), no pokud by to chtěl někdo upravit opravdu stylově, jsou byly by to další miliony navíc.

 7. Beru to pocitově, vím není to "vevnitř" čisté, ale přesto je to úžasné. Já jsem tou vilou okouzlena. Vnější vzhled, verandy, zahrada, stromy. A nějak ten vnitřek nesoudím.

 8. Dvacet dvam ilionů není hodně za takovu vilu.V Brně za čtvrtinové domy na okraji města chtějí deset milionů,14 milionů i více.Ve Vyškově chtějí za garsonku milion, milion a půl. Spíše je zajímavé zjistit kolik stála v době vzniku. Nemám na mysli absolutní cenu, spíše v tehdejších relacích. Například v roce 1967 stála podobná vila v menším městě do sto tisíc.Poté šly ceny nahoru.Zmíněná vila se asi dlouho neprodá.Na malém městě se těžko najde někdo kdo by na to měla kdyby v myslipodnikatelů to zase tak atraktivně nevypadá.Kdyby to byl zámek možná by to koupili někdo z daleka.Dále je třeba uvažovat nad tím, že do vily je třeba zřejmě investovat. Vila by dnes byla vhodnější jako sídlo bohatší firmy. Možná z ní nakonec bude hotel,nebo něco podobného, v zahradě budou tenisvé kurty,golfové hřiště atd. Nedávno jsem studovaljednu statistiku týkající se cestovního ruchu. Počet turistů a příjmů z turismu. Překvapily mě dvě věci. Jednak, že malá země jako Rakousko drží krok s daleko většími a turisticky vyhlášenějšími státy a druhá věc byla, že co se týká turistů – počtu a příjmů z turismu je ČR na 16, a 14 místě na světě. Do Rakouska se nejezdí jen do Vídně a do Alp. Prakticky každé místo má co nabídnout. V ČR to tak na první pohled nevypadá, a přesto to tak může být,jen ty památky opravit, udržovat a propagovat. Bylo by dobré Vaše články o architektuře, funkcionalistických vilách soustředit v jednom odkazu, rubrice atd. Budu na ně dělat odkazy.

 9. Já jen přípodotek, moje máma se snaží už 2 roky prodat s kolegy vilu místního stavitele, stojící v centru okresního města, a nemůžou ji prodat ani za 5 milionů.
  Za těch 20 let užívání už potřebuje další rekonstrukci, ovšem nikomu z vlastníků se už investovat nechce.

 10. LVDěkuji za reakci. K mým přednostem a radostem patří nadchnout se, možno to říci i zamilovat se na první pohled. Myslím do věcí. A taková láska je slepá. Stejné je to i s tímto domem. někda záměrně neuvažuji prakticky a odmítám vidět tyhle detaily – když jsem zamilovaná. Pohled na tento dům mi dělá dobře už mnoho let. Ne že bych v něm chtěla bydlet a starat se o něho, ale je to krásný artefakt. Pokusím se zjistit kdo ho navrhl. Myslím, nikdo slavný, to už by se vědělo, ta vila bude jistě publikovaná ve "vilách" Pardubického kraje.
  O svých pocitech v Rakousku bych ráda napsala, vy o tom jistě také víte své. Nedivím se té informaci. Cítím se tam velmi dobře a uvolněně. K ostatnímu se vám ozvu e-mailem

 11. Mod,vlastně jsem ti částečně odpověděla i předchozím komentářem. Do takové vily se asi také musí někdo zamilovat. Ostatně jsem tu před rokrm a více psala o vile v Luži. Tak ta je stále na prodej. Mám asi jinou optiku co se týká krásy a praktičnosti než většina kupců hledajících zázemí.
  http://rozvedena.blokuje.cz…h.php

 12. zuzino samozřejmě,optika obdivovatele je určitě vždycky jiná, než optika obdivovatele investora:-)

 13. Souhlasím s Mod.Vila by mohla sloužit novodobým majitelům prosperujích obchodních společností. Vždycky fabrikanti měli vedle továrny domy na bydllení.
  Problém dnešních fabrikantů vidím v tom, že se nevyznají v architektuře; pokud se vyznají, každému dojde, že vilka potřebuje minimálně 2 osoby domácího personálu a o režijních výdajích ani nemluvě. A tak si raději nechají postavit bezduché baráky na zelené louce, obehnané vysokým plotem.
  MSF

 14. No, já si hned při prvním pohledu pomyslela " Proboha, to by bylo drahé vytopit!":-)

 15. Ano, není to bydlení pro každého.

 16. Já myslím zuzi, že většina těchto krásných historických objektů neodpovídá současným potřebám dnešních rodin. Málokdo movitý má mnoho dětí, rodiny už nežijí pohromadě generačně.
  Ne každý bohatý člověk staví bezduché buňky, lidé staví zelené domy, snaží se šetřit energiemi, topení dávají do podlah, okna musí těsnit a tepelně izolovat, zateplují se celé objekty a nemusí to být zvenku / navíc většina movitých lidí,chce bydlet s veškerým konfortem uvnitř, tedy například s vnitřním bazénem/. Tenhle dům je prostě nádherný, ale ekonomicky neúnosný, a když pomineme takové nesmyslíky, jako je kuchyňská linka a nevzhledná koupelna,citlivá rekonstrukce, která by obnášela ekonomické úspory, by přišla na dalších 10 milionů.

 17. Mod, díky za názor, můj text je pohledem snílka, který praktické věci neřeší. Mám jich doma dost a potřebuji se od nich odpoutat; těší mě nechat se okouzlovat tím, co lahodí mému oku a nitru.
  Tímto debatu uzavírám, ještě jednou děkuji za pohled praktický a vysvětlující.
  Díky lidem, kteří se do podobných objektů zamilují přestože to je nepraktické, již více památek povstalo z popela nebo do něho nepadlo. Jen velmi namátkou vybírám ty mediálně známé osoby:
  manželé Magda a Petr Kučerovi:
  http://www.nove-hrady.cz…ndex.php
  Robert Kodym:
  …p://cestyapamatky.cz…ary-zamek
  Karel Roden:
  http://www.castles.cz…ek-skrysov…

 18. Bohužel i přes skončenou diskusi musím poznamenat, že ty dva odkazy Kodym a Roden, nefunguji

 19. Safra,omlouvám se, Mod.
  Kodym:
  http://cestyapamatky.cz…ary-zamek
  Roden:
  http://bydleni.idnes.cz…nosti_web

 20. Architekt Ladislav SkřivánekArchitektem této vily je
  Ladislav Skřivánek: (1877 – 1958), architekt, narozen v Čáslavi, studium na vysoké škole technické a Akademii výtvarných umění ve Vídni, seminář pro stavbu měst při vysoké škole technické v Berlíně-Charlottenburku, od roku 1912 pedagogické působení na
  Uměleckoprůmyslové škole v Praze.
  Ještě se k němu vrátím

 21. Příjemné a pohodlné, najít tu každý den něco. :-))

 22. Evi, děkuji

 23. Bydlím vedle tohoto objektu, je to krásná vila, ale současná majitelka se o ní opravdu nestará, zahrada vily je zarostlá vysokou trávou a myslím že zrovna u tohohle domu je to opravdu škoda. Nechci vidět jak to vypadá uvnitř když se o to nikdo nestará. Dříve tam byl aspoň správce a na vilu bylo opravdu radost pohledět.

 24. Ahoj Martino, to je ale zvláštní setkání. jak dlouho tam nikdo nebydlí??? A kdo tam bydlel? Matulovi dostali v restituci zpět lom i dům, takže dům prodali???

 25. Pokud se nepletu je to 2 roky co odstěhovali správce, po smrti posledního majitele odstěhovali správce a současná majitelka se o vilu vůbec nestará jen se snaží ji prodat. Nikdy jsem jí tu ani neviděla. Nevím jestli tehdy matulovi dům prodali, nebo ho někdo zdědil každopádně my máme dům vedle vily, který jim původně patřil také. Dům získala pí. Baarová, z Prahy, nevím kdo to byl ale myslím, že doktorka. Chtěla původně zpátky i náš dům, ten ale nezískala. O vilu se jí staral správce, pak jí nechala zrekonstruovat. V současné době je pí. Baarová i její manžel po smrti. Nevím jestli současná majitelka vilu odkoupila, nebo zdědila, každopádně první cena před 2 lety byla 19 900 000 Kč. Poté majitelka cenu zvedla z neznámého důvodu, tehdy byl v ceně i původní nábytek který tam byl, stolky křesla. Teď už je vše pryč a cena je ještě výš. Kdo ví jak osud této vily dopadne, ale zasloužila by si majitele, který by o vilu alespoň pečoval.

 26. Martino,děkuji moc za informaci, příště mrknu kde bydlíš. Chtěla bych o tomto architektovi, který je nazývám podivínem, napsat ještě něco víc…

 27. A chtěla bych vyhovět přání pana Veselého a soustředit všechny texty o vilách a architektuře do jednoho rance. To musím ale projít celý blog…

 28. HonzaAhoj,
  Bydlím asi tři domy za Matulovou vilou a je mi moc líto že se o ní nikdo mnestara. Není to tak dávno co tam bydlela rodina a ta se o ní starala jak jen to šlo. Byl zde krasny upravený trávník i krasne střižene stromy. Je mi docela líto že vila vypada tak jak vypada. Proto bych byl rad aby jí nekdo koupil.

 29. Ahoj Honzo, to je mi také líto, že ještě vila nemá majitele a chátrá. Dáš vědět, jestli se tam někdo objeví?? Díky.

 30. […] a tak toto matulovské putování završíme i snímkem jejich rodinné hrobky. Již jsem o Matulově vile psala, také o náhrobku jejich rodiny, ale fotky se při přenosu dat z blokuje.cz […]

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient