Zář 152010
 

ale je také potřeba se pokochat

Dobrý večer, mám hlavu plnou nápadů, kam vyrazit o víkendu, ale vypadá to, že práce mě zase uchvátí do svých spárů, pokud však bude hezky, stejně zdrhnu. Asi na Baldu, ale kdybych měla kamaráda naladěného na stejnou vlnu a s autem, přemluvila bych ho k výletu na Kolínsko! Dva tipy na výlet jsem objevila ve starém Týdeníku Rozhlas a na síti objevila tak krásné fotografie až srdce usedá … dost bylo funkcionalismu, přeložíme si ho kubismem! A právě na Kolínsku najdeme dvě trochu zapomenuté unikátní architektonické památky! Nikdy jsem o nich neslyšela, ale je to vážně bomba. Ach ty fotky a jaké to bude teprv ve skutečnosti ,,,

 

Libodřice – Bauerova vila – račte dál! 

Vstupní hala,  schodiště

Moderní kubistická vila byla postavena v letech 1912-14 pro nájemce a později i majitele libodřického velkostatku, Adolfa Bauera. Autorem projektu je jeden z nejvýznamnějších českých architektů 20. století, Josef Gočár. Od 28. června 2008 je vila zpřístupněna pro veřejnost jako muzeum architekta Josefa Gočára (1880 – 1945) a galerie kubistického designu. Interiéry jsou upraveny jako instalovaná kulturní památka a nabízí návštěvníkům dobovou atmosféru počátku 20. století. Nosnými body expozice jsou pak dochované prvky interiérů, především zařízení koupelny, krbové zařízení, dřevěná vestavěná skříň či knihovna. V rámci provedeného průzkumu byly objeveny vzorky tapet, podle nichž byly vyrobeny a instalovány repliky. Interiér doplňuje dobový kubistický mobiliář a exponáty výtvarného a užitého umění. V prvním patře je expozice věnovaná historii a rekonstrukci vily, Josefu Gočárovi a českému kubismu vůbec, také však památkám moderní architektury v regionu.

Otevírací doba: Vila je přístupná celoročně, zájemci o prohlídku expozice se musí dopředu ohlásit na telefonním čísle 602 188 419, pí. Marková.

Pečky – kostel Českobratrské církve evangelické  – raně kubistický kostel z let 1913-15 postavený podle návrhu architekta Oldřicha Lisky. Račte dál.

Světlík z lodi do přednáškového sálu 

Jedná se o jediný kostel na světě s kubistickým interiérem a slohově čistou, v Evropě ojedinělou stavbou rané fáze kubismu, která se vyznačuje omezenou barevností a zborcenými plochami. Kostel se dochoval v původním stavu bez jakýchkoliv pozdějších úprav a původní je rovněž kubistické zařízení, jehož autorem je rovněž Oldřich Liska. 

Otevírací doba: Kostel lze celoročně navštívit po předchozím ohlášení na Informačním centru Peček, tel.: 325 945 566, e-mail: mkpecky@mybox.cz. Každou neděli od 10:00 do 11:00 je prohlídka s odborným výkladem historika umění.

Vím, že ještě dlouho se na ty krásy nepodívám, zdali vůbec … ale jak jsem řekla, objevila jsem web Cesty a památky a tam je vše podstatné řečeno a také množství velmi kvalitních fotografií obou objektů.  Vila zde a kostel zde

A tyto adresy také uvádím jako zdroj dnešní mé nabídky

 

 

 Posted by at 20.18

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient