Lis 112008
 

moderní "kolhaus"

 fabrika 1

Budova, svou věžičkou se zřejmě původním zastřešením, ve mně vyvolávající dojem majáku na ostrově FARU, je opravdu bývalá textilní fabrika. Architekt Roman Svojanovský a Ivo Junek zachovali některé výrazné vizuální industriální prvky, stejně jako v Centru Pompidou v Paříži (účelový strohý plášť s linií skleněných  oken jako ve vlaku – obalující kostku budovy, hrubý beton na stropech, roury – nezamaskovaná vzduchotechnika, vysoký prostor se skleněným světlíkem,,, atd.) a také detaily (např. kliky a další drobnosti) nebo záměrné použití studeného materiálu – kovu – i nepraktická technická zdobnost (hlavně v knihovně, fotky jindy)… ale interiér je uživatelsky sympatický, přestože střízlivý až minimalistický, cítila jsem se tam velmi příjemně.

fabrika 3

fabrika 2

Květiny srážely tu bělobu a geometrickou strohost. Střídmé užití barevných prvků bylo osvěžující. Dostali jsme se do mnohých prostor a byla milá jistá intimita nízkých úzkých a dlouhých chodeb a navození dojmu labyrintu, spletitosti. Prostě jako ve staré fabrice, ovšem vše bylo nové, čisté. Jen ta klimatizace … bolela mě z toho umělého vzduchu hlava! …

fabrika 4

fabrika 5

fabrika 6

Záchody … bílé kachlíky a nahože veselá bordura

 Zaznamenala jsem několik zajímavostí, resp. jsma na ně byli upozorněny…

fabrika universalni zidle

fabrika universalni zidla 2

Učebna : zajímavé židle, které se daly jedním jednoduchým pohybem ruky změnit na stolek.

fabrika sal a sedacky

Sál : podlaha statická, ale zajímavý systém umožňující během 3 minut automatické vysunutí řad sedadel do pozice nakloněné roviny. Poslední řada dosahuje až k balkonu.
Celé centrum je umístěno za zadními trakty měšťanských domů na náměstí, takže stačí pár kroků a jsi v centru. Lze se v centru skrývat celý den, je tam hezky. Knihovna, učebny, restaurace, cukrárna, chodby atd…

fabrika plakat

fabrika predposl

fabrika posl.

V současné době zde probíhala výstava fotografií – téma drogová komunita. Příběh probíhal plynule zespoda kolem dokola až nahoru. Byl to temný příběh, dívala jsem se na ty fotky s trpkým sevřením úst. ..
A to je dnes vše. Bude následovat knihovna. zuzi

Odkazy:

http://www.fabrikasvitavy.eu/
http://www.estav.cz/zpravy/nove/fabrika-svitavy-knihovna-kulturni-centrum.html

 

 Posted by at 20.27

  8 Responses to “Fabrika Svitavy”

  1. Zuziode mně asi nemůžeš čekat nic jiného, než že moderně nefandím. Snažím se ale přistupovat k věcem individuálně. Je možné, že ve stroze funkcionalistické budově Fabriky barevné řešení a květiny vyvolávají příjemný dojem a to je to, co se mi u různých staveb líbí. Takže sice moderna, ale dobrá.

  2. No vida, Jirko! Dokonce jsi použil i slovo “funkcionalistické”. Věřím, že by se ti tam opravdu líbilo. A také lidé dovedou ten prostor prozářit!

  3. Mně ten exteriér připomněl Lomonosovovu univerzitu v Moskvě. Na ptolemaiovský maják je to pro mě moc studené.

  4. Víš, Psanče, než jsme jeli tam, prohlédla jsem si na webu fotky. Vyskatuje se tam pouze jedna celková, focená v noci. Myslím že také proto mně napadl ten příměr ..

  5. Fotka majáku na ostrově Faros? Našla bys ještě ten odkaz, prosím?

  6. Mirku, mám v hlavě od dětství ty krásné ilustrace Z. Buriana k Zamarovského knize 7 divů světa. Myslím, že i ty je znáš, divila bych se kdyby ti ušly. A tam je maják na ostrově Faru. Hned po spatření té noční scenérie mi to naskočilo. Na webu fotka pravděpodobně není, ale mohu ti ji naskenovat z knížky. Ale stejně si myslím, že ji máš sám doma … nebo se pletu???

  7. Aha, jistě! Díky. Mne spletlo to slovo “fotka”, které jsem si mylně vztáhl k tomu majáku – že ho jako někdo vyfotil… Knížku mám a miluju.

  8. no a zde je ten noční snímek:
    http://img.ihned.cz…itavy_450.jpg co mi tu ilustraci připoměl

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient