Čvc 102008
 

V baráku ať se děje co chce, můžete se stavět třeba na hlavu nebo prožívat malá domácí dramata, ale na zahradě jde většinou všechno při starém. V tom je jistota. Gazánie rozkvétají, kosice stále ještě vyvádějí mladé a z těch už jsou pořádní bumbrlíčci, ale tak líní, že se nechají od mámy pořád obskakovat a než zvednou milostivě křídla, musíte je opravdu pořádně vyplašit. Pak teprve vidíte, že ti zahálčiví a tlustí hajzlíci už létat umějí, jen pohnout se je jim zatěžko … Občas narazíte na nějakého motýla (letos jich je na zahradě méně, ale v lesích jsme jich v neděli potkali o něco více), a pramálo včel a vos. Včera po dešti jsem na rybíze objevila krásně ocelově modrou můru výrazného vzhledu. Tak jsem si došla domů pro foťák a vyfotila jí. Ve dne je máloco donutí aby popoletěly…

prastevnik hluchavkovy na rybizu

Motýli se mezi lidmi běžně motýli neřešícími, dělí na denní motýly a můry – tedy noční motýli, ale jak jsem se dočetla není to členění příliš vědecké, ale účelové. Zde jsem se také dověděla o rozdílech mezi motýlem a můrou. Nejzřetelnější se mi zdají tyto dva body:
” Sedící můra drží křídla roztažená, motýli odpočívají s křídly složenými nad tělem.
” Můry bývají tlustší a chlupatější než motýli.
Tak tohle jsou velmi zřetelné znaky. Odpočívající můra je chlupatá, tlustá v poloze horizontální, a to také dokládám na snímku Přástevníka hluchavkového, který se u nás usadil na bílém rybízu.

gazanie tusim sesta

Gazánie tuším šestá, ale poslední rozkvétající jedinci mají okvětní ptátky v barvě slunečnice,

gazanie asi sedma

A to je asi sedmá gazánie, ty hnědé skvrnky jsou podivuhodně pravidelné. Osmá gazánie tu už byla vyobrazena – je opět celá žlutá, beze skvrn, kulaté lístky … nechce se mi gůglit, kde už byla mnou vyfocena, snad jako 4.?v pořadí?

kosi krmeni 1

Dvě líná mláďata a starostlivá máti. Doletí s žížalami a mladí vypochodují zpod smrčku a dostane se na oba. Jsem pozorovatelka amatérka, ale ti mladíci už se mi zdají vypasenější než jejich matka. Aby ne! Co se jen naplahočí něž ty lenochy nakrmí. Má pohyb, a tak je štíhlá. A bumbrlíčci se zatím batolí pod stromem. Podařilo se mi zachytit předávku žížaly. Jsem prostě pohotová!

kosi krmeni 2

Matka a dva líní synáčci. Copak je asi zaujalo???

kosi krmeni 3

Mláďata jsou docela neopatrná a můžete se k nim přiblížit opravdu blízko.

kosi krmeni 4

Ještě jednou maldý kosák (snad je to kosí mládě??? není to náhodou drozd? )

kosi krmeni 5

A naposledy mladý kosák (doufám!, že se nepletu!) zuzi

 Posted by at 18.58

  15 Responses to “Na zahradě se žádná dramata obvykle nedějí”

 1. Ty tvoje lovy beze zbraní jsou prostě Zuzi naprostá paráda.

 2. zuzi zlatá, díky moc za bezvadný fotky. chudáci kosáci to maj stejný jako my lidi !:-) no musíme to my velký s těma dětima nějak překonat:-) ještě jednou pro jistou: Emma je přenádherný mimimnko !!!!

 3. Martine, děkuji. Kosáci jsou fajn, máme s nimi mnoho společného :), hlavně se rádi hašteří.

 4. Láďo, tys mě teda rozesmál, dík. Jo, psalo a fotilo se mi to snadno, hned jsem tu paralelu viděla taky.Mimo jiné příklady …máme v našem městě shodou okolností úplně stejnou rodinku. Ale nebudu to popisovat, protože je to jako s těmi kosáky, jen ta máma je drobnější a ustaranější a hoši jen kvetou.

 5. Podle jejich matky jsou to opravdu malí kosáci. Tohle už jsou takoví kosí dorostenci. Nejlepší jsou, když se sotva vykulí z hnízda, ale ty to tam s těma kočkama pro ně máš dost nebezpečný. Tipnul bych si že se narodili někde u tebe na zahrádce.

 6. Přástevník hluchavkový (Panaxai dominula) to je, ale v nějaké zvláštní barevné aberaci – normálně by měl být červený!

 7. Rowdy, ta spodní červená křídla má schovaná pod svrchními, jen vykukují středem. Dívala jsem se na vygůglené fotky té můry…. nejsem tedy znalec, ale nepochybovala jsem.

 8. … Kočky u mně neloví, myslím, jen přetahují do vedlejších nesekaných zahrad. Jen ta rezatá se tu drží a nebojí se. Včera jsem stříhala živý plot a vyhřívala se u mých nohou. musím před ní zavírat dveře, jinak by vešla i do domu. Už znám její majitele. Nechávají ji volně toulat, ale je stále jejich

 9. To je jen tvé přání, aby nelovily. Loví, kudy chodí! Je to šelma. Lepší je nevědět – je to příroda.

 10. … a tedy drama!

 11. šedý … nojo, já jsem taková idealistka, máš samozřejmě pravdu. A ta rezatá kočka je kocour … to se tedy divím, dovede se tak svůdně protahovat, předvádět a vlichocovat a on to je chlap… jsem z toho jelen, nevím jak mám na ni/něho myslet. Kocour a chová se jak ženská! zřejmě teda navenek!

 12. Nemysli na něj jako na samce, ale jako na kočku. Já kočky také nechápu. Ale pozor! Ty nejseš jelen. Ale pro něj jelenice :-).

 13. šedý … to je dobrá rada, člověk nemusí nad vším hned dumat! Jelenice – a hele … že bys zabíhal do toho čemu se říká GENDER? Ale jelenice je kůže, samice od jelena je laň, když už teda 🙂

 14. Ano, myslel jsem jen tvůj ženský rod. Ke slovu GENDER bych nezabíhal. Pro mně je příliš mnohovýznamové. Tedy: Byla jsi z toho laň! Souhlasím!

 15. Laň beru.

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient