Led 042019
 

1. den / 25. 4. 2018

 

Slunce svítí, den jako vymalovaný a vše je, jak má být. U malé skromné domečkové kapličky na pravé straně silnice pár set metrů za přechodem, zahýbáme doleva a parkujeme na louce. Z polní cesty odbočuje travnatá pěšina mířící ke hřbitovu na svahu pahorku Zarubka (633 m n.m.).

Kaplička 1

Set153from__DSC3723
Set163from__DSC3726

Grab 4

Hřbitov má čtvercový tvar s čtyřmi vloženými polokruhy a je ohraničen kamenným valem, v současnosti zarostlým a neudržovaným. Jsou zde pochováni vojáci, kteří padli, zemřeli nebo umrzli v nejbližším okolí v zimě 1914/15. Tehdy v této oblasti probíhala bitva o karpatské průsmyky a osvobozování pevnosti Przemysl obsazené ruskou armádou (dále východně).  V 31 společných a 53 individuálních hrobech je pohřbeno 143 vojáků rakousko-uherské armády a 37 Rusů.

Grab4 sken

Hřbitov na kresbě malíře a ilustrátora Adolfa Kašpara se nerealizoval v původně zamýšlené podobě. Jak uváděl Dušan Jurkovič považovali ho v této podobě za příliš nábožensky založený a ryze slovanského charakteru (apropo.. oficiální požadavek armády zněl na vytvoření “hřbitovů pro hrdiny”). Ohrada se šindelovou střechou a tři kapličky byly nahrazena kamenným valem a jednoduchou vstupní brankou s brutální kamennou stříškou. V původní podobě zůstala ústřední věž s křížkem.

Sken a informace z průvodce Matúše Dully: Vojenské cintoríny v západnej Haliči: Dušan Jurkovič 1916/1917 (ISBN 80-88675-80-4)

Set363from__DSC3786pana
Set293from__DSC3765a

Set283from__DSC3762

Dominantou hřbitova je dřevěná kaplička znázorňující pohanskou svatyni starověkých Slovanů (je vidět už od silnice) a vstupní branka je překrytá dvěma velkými kamennými deskami vzepjatými mezi opěrnými pilíři.

IMG_4459

Na větších Jurkovičových hřbitovech jsou téměř vždy pamětní desky uctívající padlé hrdiny, připomínající hodnoty, pro něž šli do války a další okolnosti, které nesmí být zapomenuty. Zde na pamětní desce v kamenné základně kapličky je nápis:

Jestliže chcete zvážit oběti této války, na druhou misku vah položte čest a slávu. A přidejte znovuzrozenou duši národa. To převáží vše, co bylo ztraceno“.

Na třech křížích hromadných hrobů jsou další nápisy:

Postůj! Možná jeden z nás byl pro tebe drahý.

Oddanost přísaze a láska k vlasti v nás zapálily hněv. Jsme bojovníci a stali jsme se vítězi.

Osvobozená otčina si připomíná své hrdiny plna vděčnosti a hrdosti.

Tyto hodnoty a oběti jsou dnes zapomínány až znevažovány. Stojí za to si je připomínat. V dané autentické podobě mají velkou působnost a jsme vděční za tuto příležitost.

IMG_4450

Projekt hřbitova Grab 4 geniálně zapadá do prostředí, kde byl vybudován. Je krásný ve své stylové jednotnosti ladící s okolní krajinou. Nevyvyšuje se nad ni, nýbrž ji dotváří, jako by tu stál vždycky. Vše je prosté, uměřené, střízlivé, jednoduché a samozřejmé jako ona sama. Přesto tento hřbitov působí silou svého poselství.

Cítíme se zde příjemně, máme dojem až jisté útulnosti, pokud o ní lze u hřbitova mluvit. Jeho mírná zchátralost mu dodává určitou tajemnost a malebnost. Celou scenérii dokreslují líbezné výhledy do údolí a na protilehlý zalesněný hřeben Nízkých Beskyd.  A tak tomu bude skoro všude, tedy kde nebude zalesněno.

IMG_4424_panorama

Set353from__DSC3783

Set303from__DSC3768_panorama

Set273from__DSC3759

Set243from__DSC3750_panorama

Hřbitov byl restaurován v letech 1992 – 1995 s pomocí rakouského Černého kříže a vojáků 54. pluku národní obrany dislokovaném ve městě Leibnitz (Štýrsko).  Ošetřili i starý buk, který stál za kapličkou už v čase stavby hřbitova (info Matúš Dulla) – v čase naší návštěvy byl jmenovaný buk za kapličkou již mrtvý, ležel vyvrácený na zemi. –  V letech 2009 – 2010 byly opraveny kříže na hrobech ze zdrojů Podkarpatského vojvodství. Cestou k autu se kocháme výhledy do krajiny a v údolí pod námi pod námi už tušíme hřbitovy Ożenna.  Jdeme na to. Ale ještě pár fotek z Grabu 4…

Na následující fotce si v pozadí všimněte patriarchálního kříže (dvě příčná břevna). Pod tímto symbolem jsou na všech hřbitovech pohřbeni ruští vojáci.

Set183from__DSC3732

Set173from__DSC3729

Více fotek:

https://zuzizuzi.rajce.idnes.cz/Jurkovicovy_vojenske_hrbitovy_-_4._Grab/

a nezkomprimované fotky si můžete vychutnat zde:

https://www.zonerama.com/521125003/Album/4994315

 

  7 Responses to “Grab [4.] – Jurkovičovy vojenské hřbitovy v západní Haliči”

  1. Moc pěkně, s úctou jsi to napsala, zuzi.
    Je to působivě postaveno, takové organické, přiměřené, málo pravých úhlů zdí a ostrostí. Vyvolává to dojem přijetí, smíření, kdežto hladkej pravoúhlej kámen by dělal dojem přísnosti nebo všednosti.

    Je to hrozná věc, takových lidí, blízkých si třeba původem, a stojících v boji proti soě! Zločin je to!

    • Děkuji Liško, přemýšlíme kam letos zjara, na jakou tématickou výpravu, ale nic nás nenapadá, po tomhle výletu se těžko hledá kam jet. Všechno se zdá … nedostatečné :)… ale určitě se sem ještě vrátíme, je tu krásná a divoká příroda.

  2. Jj,taky ocenuji,ze to neni jen dokumentarni popis a ze i ty citace vyzdvihuji hodnoty,pro ktere ti mladi lide umiraly.
    I kdyz je to treba nekdy i sporne a diskutabilni,ale prinasi to vnitrni smireni a uctu k tem mrtvym,kteri si prosli valecnym peklem.

    • tak tak, nechtěla jsem jen fotky, ale i fakta. Dá to docela práci, dohledat vše co chceme a pak se v tom ještě vyznat a porovnat jednotlivé prameny, Ale jak se v tom přehrabujeme na netu, už máme i bonusy na dálku… dáme je do posledního dílu. Nechci prozrazovat… Pracujeme na tom oba, rodí se ty texty nesnadno, já věděla, proč jsem to tak dlouho odkládala… 🙂

    • Saule dnes jsem na tebe vzpomněla… Byli jsme na otočku v Hranicích a pak v Olomouci v Globusu, jako vždy když jedeme kolem, my to doma nemáme… :). Překvapilo mě, co žen důchodkyň čiperných milých je tam zaměstnáno u kasy atd… loni to tak nebylo. A to je dobře. Ty Hanačky jsou vlídné ženy.

      • Jooo,ja byl v Globusu nekdy minuly tyden a taky jsem si na tebe vzpomnel.
        Kdysi vloni jsi mela z Globusu clanek o tech figurinach a Dejdarovi.
        Tak jak jsem videl par Dejdaru,tak se mi to nejak vybavilo 🙂

        • Teď jsme jeli s nabitou baterkou, když jsme jeli mezi svátky pro ni, hned mě Dejdar vítal na kruháči. A bylo zle.. Tak natřískanej Glóbus jsem tam ještě nezažila, ani jsme nezkoušeli novou restauraci, koupili kosti na vývar a frčeli domů… v neděli to už bylo lepší..

 Leave a Reply

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

(required)

(required)

css.php
Tvorba webových stránek: Webklient